Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
pranie
Materiał partnera
27-10-2022 13:55
Materiał partnera: Elecrolux

Pranie w odpowiedniej temperaturze – jak dopasować ustawienia pralki do rodzaju materiału?

Ubrania to przedmioty, które dla znacznej części osób posiadają wartość inną niż tylko użytkowa. Niektóre elementy odzieży mają dla nas szczególne znaczenie, są prezentami czy też wyjątkowymi pamiątkami z podróży i zakładamy je tylko na specjalne okazje. Bardzo często są wykonane z delikatnych i wymagających materiałów, jak wełna czy jedwab. Wszystko to sprawia, że zależy nam na tym, aby pozostały z nami jak najdłużej i w niezmienionym stanie służyły nam przez wiele sezonów. Jednak by rzeczywiście tak się stało, musimy zwracać uwagę na to, by nie uległy uszkodzeniom. Te mogą pojawić się w każdej sytuacji, zarówno w trakcie noszenia, przechowywania czy prania odzieży. W jaki sposób dopasować temperaturę i program prania do konkretnego materiału? Dowiedz się więcej z naszego przydatnego przewodnika.

 Źródło: materiały partnera
d3o5uk8

Pranie w pralce a kondycja tkanin

Pralka jest urządzeniem dostępnym w każdym domu. Aktualnie tylko dzięki niej jesteśmy w stanie w o wiele krótszym czasie uprać lub odświeżyć znacznie więcej ubrań, niż ma to miejsce w przypadku prania ręcznego. Jednocześnie może się wydawać, że pranie w pralce to czynność, która nie wymaga od nas większej wiedzy w tym temacie. W końcu wystarczy jedynie umieścić odzież w pralce, dodać detergent, ustawić odpowiedni program i gotowe, prawda?

Niestety to właśnie podczas prania w pralce najczęściej dochodzi do uszkodzeń tkanin. Czym mogą być spowodowane? Uszkodzenia odzieży w pralce mogą mieć różną naturę. Bardzo częstym jest zafarbowanie odzieży, co przede wszystkim jest wynikiem źle posortowanych ubrań przed umieszczeniem ich w pralce. Innym problemem są uszkodzenia ubrań, jakie widzimy po wyjęciu ich z pralki. Te mogą być spowodowane poprzez niezasunięte suwaki i kieszenie (ostre elementy uszkadzają delikatny materiał) lub poprzez przedmioty, które znajdowały się w nieopróżnionych kieszeniach. By tego uniknąć, zawsze należy pamiętać o dokładnym przejrzeniu kieszeni i zasunięciu wszystkich suwaków. Warto zaopatrzyć się także w osobne woreczki na pranie, w których można umieścić np. bieliznę.

Niestety najczęstsze uszkodzenia w przypadku prania w pralce są wywołane przez źle dobraną temperaturę. Nikt z nas nie chce wyjąć z pralki wełnianego swetra, który skurczył się o kilka rozmiarów, mimo to taki problem pojawia się stosunkowo często. Jak zatem dopasować temperaturę pralki do danego materiału?

d3o5uk8

Rodzaj tkaniny a temperatura prania

Różne tkaniny posiadają odmienne właściwości. Stąd niektóre bardzo dobrze znoszą pranie w wysokiej temperaturze (np. 90 stopni Celsjusza) i szybkich obrotach bębna, inne będą wymagały bardzo niskiej temperatury, a czasami nawet prania ręcznego. Źle dobrany program i temperatura mogą spowodować, że nasza odzież ulegnie skurczeniu, rozciągnięciu lub dojdzie do naderwania włókien.

Odpowiednia temperatura posiada kluczowy wpływ na stan naszej odzieży, bielizny czy też pościeli. Wysoka świetnie sprawdza się nie tylko przy pozbyciu się trudnych do usunięcia plam, ale jednocześnie usuwa grzyby, bakterie czy inne mikroorganizmy, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Niestety wiele delikatnych i naturalnych tkanin nie może być pranych w tak wysokiej temperaturze ze względu na często nieodwracalne uszkodzenia, jak i utratę cennych właściwości.

Niska temperatura dobrze sprawdzi się przy odświeżaniu i praniu delikatnie zabrudzonych ubrań, jednocześnie jest ekologiczna i jednocześnie bezpieczna dla zdecydowanej większości tkanin. Niestety nie jest to wystarczająca temperatura, aby pozbyć się wszystkich mocnych zabrudzeń czy bakterii. Stąd często wiąże się z koniecznością użycia mocniejszego detergentu.

W jakiej temperaturze prać ubrania?

By nie popełnić częstego i zazwyczaj nieodwracalnego błędu, jakim jest upranie odzieży w zbyt wysokiej temperaturze, przed każdym praniem warto stosować się do kilku zasad, które nie tylko ułatwią nam każde kolejne pranie, ale jednocześnie zapobiegną poważnym uszkodzeniom odzieży.

d3o5uk8

Pierwszy krok to posegregowanie ubrań. Tutaj należy zwrócić uwagę zarówno na kolorystykę materiału, jak i jego rodzaj. Każdy materiał posiada inne zalecenia w przypadku konkretnej temperatury, w jakiej powinien zostać uprany. Skąd wiedzieć, w jakiej temperaturze prać dany materiał? Tutaj przede wszystkim najprzydatniejsza okaże się informacja, jaką producent zawiera na metce odzieży.

Wartość, którą producent zawiera na metce, oznacza maksymalną najwyższą temperaturę, w jakiej może zostać uprane konkretne ubranie. To jednocześnie gwarancja, że piorąc konkretne tkaniny w danej temperaturze, nie zniszczysz ich, a jednocześnie usuniesz powstałe zabrudzenia.

Jakie tkaniny prać w 30 stopniach Celsjusza?

Niska temperatura jest odpowiednia przede wszystkim dla delikatnych tkanin. Można zaliczyć do nich wełnę, jedwab, kaszmir, a nawet len. Choć len to bardzo wytrzymały materiał, bardzo łatwo się gniecie i w nadmiernym kontakcie z wodą może tracić swoje właściwości. Temperaturę prania, jak i pozostałe ustawienia możemy ustawić samodzielnie, coraz częściej pojawiają się jednak innowacyjne programy prania, dedykowane delikatnym i wymagającym tkaninom. Przykładem może być Electrolux pralka UltraCare 800 Universal Dose. Została wyposażona w program delikatny, a także specjalny program do prania wełny oraz jedwabiu, który zapobiega uszkodzeniom tych materiałów w czasie prania.

Temperatura 30°C jest odpowiednia również dla odzieży specjalistycznej, do której można zaliczyć chociażby ubrania outdoorowe i sportowe. W przypadku marki Electrolux i pralek również możesz liczyć na dostępność modeli, które posiadają specjalne programy zaprojektowane z myślą o wymagającej odzieży sportowej. Dzięki nim zyskujesz pewność, że Twoje ubrania nie stracą cennych właściwości termoochronnych i wodoodpornych. 

d3o5uk8

Jakie tkaniny prać w 40 stopniach Celsjusza?

Temperatura 40 stopni Celsjusza jest odpowiednia do usuwania plam z lekko i średnio zabrudzonych ubrań. Jest także odpowiednia do prania większości ubranek dziecięcych, o ile producent na metce nie informuje inaczej. Temperatura 40 stopni Celsjusza bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku odzieży bawełnianej, w tym z bawełny kolorowej. Dzięki niższej temperaturze zyskujemy pewność, że ubranie nie straci na intensywności koloru.

Tutaj jednocześnie warto zwrócić uwagę, że niższa temperatura prania w przypadku wielu materiałów to znacznie niższe ryzyko odbarwienia materiału.

Jakie tkaniny prać w 60 stopniach Celsjusza?

Temperatura 60 stopni Celsjusza pomaga pozbyć się większości plam i trudnych do usunięcia zabrudzeń. To także sugerowana temperatura do prania ubranek dziecięcych, gdyż skutecznie pozwala pozbyć się bakterii oraz innych drobnoustrojów, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie noworodka czy niemowlęcia. W 60 stopniach Celsjusza upierzesz przede wszystkim białe, bawełniane ubrania, oczywiście o ile producent nie zaleci inaczej.

Jakie tkaniny prać w 90 stopniach Celsjusza?

W temperaturze 90 stopni Celsjusza mogą zostać uprane tylko takie tkaniny, które wykazują bardzo dużą odporność na działanie wysokich temperatur. Ze względu na swoje bakteriobójcze właściwości temperatura 90 stopni jest polecana przede wszystkim w przypadku prania pościeli, koców czy ręczników. Tutaj także należy jednak upewnić się, jakie w konkretnym przypadku są zalecenia producenta i w jakiej temperaturze może zostać uprana dana tkanina.

Temperatura 90 stopni Celsjusza bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku prania pościeli osób zmagających się z alergią lub cierpiących na różnego rodzaju choroby. Aby jednak mieć pewność, że nasza pościel nie uszkodzi się w czasie prania, najlepiej wybierać pralki ze specjalnie przystosowanymi programami, jak np. antyalergiczny.

Materiał partnera: Elecrolux
d3o5uk8
d3o5uk8