ModaProfilowana wkładka. Drobiazg, który niweluje dyskomfort

Profilowana wkładka. Drobiazg, który niweluje dyskomfort

Dodatkowe wkładki do butów albo odpowiednia podeszwa obuwia niwelują wiele dolegliwości
Dodatkowe wkładki do butów albo odpowiednia podeszwa obuwia niwelują wiele dolegliwości
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ciągu dnia nasze nogi wykonują ogromny wysiłek. To, czy będą nam służyć bez żadnych dolegliwości, w dużym stopniu zależy od właściwej pielęgnacji, a także ochrony. Czy warto postawić na wkładki do butów?

Prawidłową postawę gwarantują nie tylko sprawne mięśnie, ale także wykonywana przez nie praca. Siedzący tryb życia odbija się nie tylko na układzie kostnym i mięśniach, ale również na całym układzie naczyniowym. Jeżeli większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, możemy mieć problemy z nogami oraz całym kręgosłupem. Nasze obuwie z jednej strony chroni przed urazami mechanicznymi, ale z drugiej, nie zawsze pozwala zachować prawidłowy kształt stopy. Jak możemy uniknąć niektórych dolegliwości?

Odpowiednie buty to podstawa

Rodzaj obuwia jest dla naszych stóp sprawą decydującą. Niestety, często zamiast zwracać kierować się kwestiami zdrowotnymi, zwracamy uwagę tylko na modę. To nie zawsze jest dobre rozwiązanie. Przykładowo, osoby, które mają kłopot z potliwością stóp, nie powinni wybierać gumowych butów. Choć jest ono wygodne, nie pozwala na odparowanie potu i może prowadzić do rozwoju grzybicy. Dlatego jeśli mamy możliwość, latem zamieńmy kryte buty na lekkie sandały – są estetyczne i przynoszą ulgę podczas chodzenia.

Pamiętajmy, że każda stopa inaczej kształtuje wnętrze buta, dlatego nie nośmy używanego obuwia. Gdy tylko mamy okazję, zakładajmy przewiewne buty. Co więcej, ortopedzi radzą, by zwracać uwagę również na sztywne zapiętki – zapewniają stabilność i wymuszają prawidłową postawę. Jeśli mamy problemy z kręgosłupem oraz żylakami, unikajmy wysokich obcasów. Szpilki powodują pochylenie się do przodu miednicy, co bezpośrednio przekłada się na zachwianie równowagi naszego szkieletu – pojawiają się bóle i dyskomfort zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.

Dlaczego warto nosić buty z wkładką?

Zarówno profilowane wkładki, jak i odpowiednia podeszwa amortyzują wstrząsy pojawiające się w trakcie chodzenia po twardych powierzchniach. Stopa stanowi podstawę, na której opiera się całe nasze ciało. Do najczęstszych wad budowy zaliczamy płaskostopie, które polega na tym, że stopa dotyka podłoża większością swojej powierzchni. Wskutek nieprawidłowego ułożenia pojawia się obrzęk, uczucie bólu, a nawet palenia. Przy platfusie oraz problemach z kręgosłupem należy nosić wkładki ortopedyczne. Trzeba jednak pamiętać, że nie mają one właściwości leczniczych, a jedynie zapobiegają dalszym problemom zdrowotnym.

Dobrą gimnastyką dla stóp jest chodzenie boso, np. po trawie lub piasku. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto skorzystać z wkładek profilowanych, szczególnie dedykowanych osobom, które pracują w pozycji stojącej lub intensywnie uprawiają aktywność fizyczną. Wkładki łagodzą nacisk podczas stania i każdego kroku, zmniejszając obciążenia na staw skokowy, kolana, biodra i kręgosłup. Dobrym rozwiązaniem są modele wykonane z pianki memory foam – dzięki niej idealnie otulają stopę i dopasowują się do jej kształtu. Takie wkładki są szczególnie zalecane osobom z problemami zdrowotnymi, ale możemy po nie sięgać również wtedy, gdy mamy wrażliwe stopy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także