Trwa ładowanie...
d4nsl4h
Ludzie

Przykra dolegliwość nie ominęła nawet księżnej Kate. Lek jest w prawie każdej kuchni

Na poranne mdłości narzeka niemal każda przyszła matka - niezależnie od tego, jak bardzo cieszy ją nowa rola życiowa. Borykała się z nimi nawet księżna Cambridge, która ma przecież dostęp do najlepszych lekarzy. Czego można się spodziewać po ciążowych nudnościach i czy zawsze są tylko niewinnym utrudnieniem?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mdłości nie dotyczą tylko 20 proc. szczęściar
Mdłości nie dotyczą tylko 20 proc. szczęściar (123RF.COM)
d4nsl4h

Zwykle poranne mdłości zaczynają się mniej więcej w szóstym tygodniu ciąży - dla wielu kobiet jest to zresztą pierwsza jej oznaka.

Tak jednak, jak nie ma dwóch identycznych kobiet, tak nie ma dwóch takich samych ciąż. Niektóre z przyszłych mam nie doświadczają porannej "choroby" przez większość pierwszego trymestru, inne nie mają żadnych objawów do końca ciąży.

Warto też pamiętać o tym, że wcześniejsze doświadczenia ciążowe nie determinują kolejnych - nawet jeśli nie doświadczyłaś porannych mdłości podczas pierwszej ciąży, to nie ma żadnej gwarancji, że ominie cię ten problem również w kolejnej.

d4nsl4h

Jakie są objawy i dlaczego mamy mdłości?

Najczęściej ciężarne mają odruch wymiotny lub uczucie mdłości, któremu mogą - ale nie muszą - towarzyszyć wymioty. Według niektórych lekarzy aż 50 proc. kobiet w ciąży doświadcza nudności z wymiotami, a 30 proc. – tylko nudności. Około 20 proc. kobiet w ogóle nie odczuwa tego typu dolegliwości.

Uważa się, że jedną z głównych przyczyn porannego problemu jest poziom hormonów hCG i estrogenu w pierwszym trymestrze ciąży.

Kiedy to się skończy?

Poranne mdłości zwykle znikają przed końcem pierwszego trymestru, a apetyt wraca do normy po 12-15 tygodniach. Ta zasada nie sprawdza się jednak zawsze, czasem nudności można odczuwać nawet w drugim trymestrze ciąży. Niekiedy są one na tyle ekstremalne, że wymagają hospitalizacji.

d4nsl4h

Tak ciężkie dolegliwości - zwane hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty ciężarnych - odczuwała Księżna Kate, gdy była w ciąży z księciem Jerzym. Mdłości połączone z częstymi wymiotami mogły doprowadzić nawet do odwodnienia. Następczyni Lady Di wylądowała w szpitalu, przez długi czas nie pokazywała się publicznie i była zmuszona zrezygnować z większości swoich obowiązków.

Dla uspokojenia warto dodać, że tak ciężkie objawy występują bardzo rzadko, zaledwie w około 0,3-2% przypadków.

Kiedy więc należy szukać pomocy lekarskiej na poranne mdłości?

Powinnaś poszukać pomocy medycznej, jeśli:

d4nsl4h

- nie możesz wstrzymać się od wymiotów przez 24 godziny
- nie oddałaś moczu dłużej niż osiem godzin i / lub mocz jest bardzo ciemny.
- odczuwasz zawroty głowy lub mdlejesz
- boli cię brzuch
- masz wysoką temperaturę (38 stopni lub więcej)
- wymiotujesz krwią

Jak można złagodzić objawy?

Jeśli poranne mdłości nie są ekstremalne, można wypróbować kilku prostych środków zaradczych. Najpopularniejszym jest imbir – do wrzącej wody lub herbaty można wrzucić plasterki świeżego korzenia, albo używać imbiru jako jednego z wielu składników posiłku. Jeśli jednak nie przepadasz za tą rośliną, możesz zamiast tego jeść suche i proste jedzenie – np. herbatniki czy sucharki.

Warto zjeść także chociaż kęs posiłku tuż przed wstaniem z łóżka. W ten sposób zapobiegniesz pierwszej fali nudności.

Chociaż poranne mdłości nie wywołują głodu ani zmęczenia, to właśnie te dwa czynniki mogą pogorszyć objawy. Dlatego przyszłym mamom, które cierpią na dolegliwości związane z mdłościami, zaleca się odpoczynek i niewielkie ilości jedzenia.

d4nsl4h

Podziel się opinią

Share
d4nsl4h
d4nsl4h