Trwa ładowanie...
Materiał partnera

Retinol. Cała prawda o kuracji retinolem i jego pochodnymi

Retinol – wszyscy o nim słyszeli, ale nie wszyscy znają powody, dla których cały świat zachwyca się tym związkiem. Okazuje się, że to właśnie retinol sprawdza się w walce z różnymi problemami kosmetycznymi i dlatego można go znaleźć w wielu kosmetykach. Jakie właściwości ma retinol i jak go stosować?

Share
 Źródło: materiały partnera
d3r0cow

Najbardziej aktywna forma witaminy A nazywana jest właśnie retinolem. Jest związkiem świetnie przebadanym, bezpiecznym i uznanym za jedną z najskuteczniejszych substancji o dużych właściwościach przeciwstarzeniowych. Potrafi świetnie wygładzać skórę i rozjaśniać przebarwienia. Mało tego. Już w latach 80. ubiegłego wieku wykazano, że retinol skutecznie uwalnia skórę od zmian trądzikowych. Istnieją też inne pochodne witaminy A zwane retinoidami, które wykorzystuje się w dermatologii do leczenia łuszczycy oraz w onkologii przy leczeniu niektórych nowotworów.

Retinol – w jaki sposób działa?

Naukowcy wnikliwie badali retinol, by odkryć tajemnicę, którą ten związek krył w sobie. Okazało się, że zaaplikowany na skórę, potrafi wnikać do jej głębokich warstw. Tam pobudza komórki do produkcji trzech kluczowych substancji, odpowiedzialnych za kondycję skóry: elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego, a dzięki temu to jemu można przypisać wszystkie właściwości także tych związków.

Trudno zdecydować, które działanie retinolu jest najcenniejsze, ale zacznijmy od tego, że przede wszystkim intensywnie i kompleksowo regeneruje on skórę. Zdecydowanie przyspiesza odbudowę komórkową, spłyca zmarszczki i ujędrnia wszystkie warstwy skóry. Retinol ma ogromny wkład w przywracanie i utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Związek ten wspomaga proces złuszczania naskórka. Skutecznie reguluje pracę skórnych gruczołów łojowych, co jest niezwykle pomocne w walce z trądzikiem. Retinol potrafi rozjaśnić przebarwienia skórne, szczególnie te powstające na skutek zbyt dużej ekspozycji skóry na promienie słoneczne. W tym miejscu trzeba też wspomnieć o tym, że związek ten znacząco wspomaga leczenie odmrożeń i oparzeń.

d3r0cow

Kuracje retinolowe

Producenci w swoich kosmetykach stosują retinol w różnych stężeniach. Zwykle stężenie to mieści się w przedziale 0,1% do 2%. Jeśli po raz pierwszy sięgamy po kosmetyki z retinolem, warto rozpocząć od preparatów, gdzie retinol występuje w stężeniu 0,2% do 0,5%. Wówczas ograniczymy możliwość wystąpienia ewentualnych podrażnień. Jednocześnie damy skórze szansę do przyzwyczajenia się od nowej substancji.

Preparaty z retinolem warto wprowadzić w sezonie jesiennym lub zimowym, gdy słońce operuje nieco słabiej, bo retinol zdecydowanie wzmaga wrażliwość skóry na promienie słońca. Kremy i serum najlepiej stosować na noc, a przy regularnej kuracji pierwsze efekty mogą być widoczne już po 4 tygodniach.

Kosmetyki z retinolem – dla kogo?

Znając właściwości retinolu, nikt już nie będzie się dziwić, że producenci kosmetyków chętnie sięgają po ten surowiec. Znajdziemy go w kremach i serum do twarzy, w balsamach do ciała, a nawet w specjalnych ampułkach i koktajlach kosmetycznych do intensywnej regeneracji skóry.

Po kosmetyki z retinolem powinny sięgać wszyscy ci, którzy dostrzegają pierwsze oznaki starzenia na swojej twarzy. Szczególnie jeśli pojawia się obniżone napięcie skóry, zmarszczki i przebarwienia. Retinol warto stosować w terapiach trądzikowych, w czasie pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Z kuracji preparatami o niskim stężeniu mogą korzystać też właściciele cery suchej, naczyniowej i tej wrażliwej.

Materiał partnera
d3r0cow
d3r0cow
d3r0cow