Trwa ładowanie...
15-04-2005 15:37

Rozpoczynamy sezon w ogrodzie

W powietrzu już czuje się wiosnę. Wyjdź do ogrodu i wyobraź sobie kwitnące rabaty, cieniste alejki, zalaną słońcem ławeczkę...

Share
Rozpoczynamy sezon w ogrodzie
d1wkjqn

Mamy połowę kwietnia – najlepszy czas na rozpoczęcie niezbędnych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, wybranie roślin i zaplanowanie rabat. W tym roku zachęcamy Cię do posadzenia bylin.

Kwiaty jednoroczne trzeba siać lub sadzić co sezon, byliny zaś wystarczy raz zadomowić w ogródku, by cieszyć się ich urodą nawet przez kilkanaście lat. Są naprawdę łatwe w uprawie, nie wymagają szczególnych warunków, bez trudu dają się rozmnażać. Dzięki nim można
tak zaprojektować ogród, by rozkwitał wszystkimi kolorami od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Jeśli więc chcesz mieć kwitnący ogród, ale nie masz czasu lub chęci, by go nieustannie dopieszczać, wybierz rośliny wieloletnie. Można je dopasować do każdego ogrodu, nawet gdy panują w nim ekstremalne warunki: sucha i jałowa gleba, brak słońca. Są też odporne na choroby. Trzeba tylko starannie przygotować miejsce, na którym będą rosły. Zacznij od przekopania ziemi. Wybierz z niej kłącza, korzenie, rozłogi chwastów. Możesz też użyć do ich zwalczania herbicydów, np. Roundapu. Jeśli gleba jest słaba, użyźnij ją. Wygodne w użyciu są zwłaszcza nawozy długo działające, które odżywiają rośliny przez 4–6 miesięcy. Planując rozmieszczenie roślin, weź pod uwagę nie tylko ich urodę, ale także wymagania. Jeśli np. ogród jest cienisty, wybierz takie, które lubią cień. Pamiętaj, że gatunki szybko rozrastające się mogą zagłuszyć te, które rosną słabiej.

d1wkjqn

*Byliny warte polecenia: *
*floksy *Nazywane też płomykami. Gdy już raz znajdą się w ogrodzie, będą w nim rosły wiele lat. Kwitną w lipcu i sierpniu, wyrastają do 120 cm. Najlepiej rosną na glebie żyznej, w miejscu słonecznym lub przejściowo zacienionym. W suche dni trzeba je podlewać.

*rozchodniki *Wyjątkowo mało wymagające. Udają się nawet na ubogiej i suchej glebie. Kiedy chociaż trochę pada, nie trzeba ich podlewać. Świetnie się rozrastają, można je bez problemu dzielić. Kwitną od sierpnia do października.

*rudbekie *Bardzo efektowne, szczególnie kiedy rosną w kępach. Kwitną od lipca do października. Dobrze rosną w każdej glebie, lubią miejsca słoneczne lub półcieniste, suche. Łatwo się rozmnażają z samosiewek, które kiełkują wokół rośliny matecznej.

*serduszka *Kwitną od maja do lipca. Najlepiej udają się w półcieniu, na glebie żyznej i dostatecznie wilgotnej. Wrażliwe na spadki temperatury i przymrozki.

d1wkjqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wkjqn
d1wkjqn