Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Sposoby na dobry sen

Wszyscy chyba doświadczyliśmy niedogodności związanej z niewyspaniem. Zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją – to tylko kilka skutków kiepsko przespanej nocy. Jak zadbać o dobry sen? Jaki wpływ na rytm dobowy ma melatonina? Sprawdźmy!

Share
Sposoby na dobry sen
Źródło: Adobe Stock
d3v7b3s

Dobry sen - dlaczego jest ważny?

Problemy ze snem dotykają coraz większej grupy osób. Szybkie tempo życia, stres, zmęczenie, przebodźcowanie sprawiają, że coraz trudniej jest nam wypoczywać. Kładziemy się spać późno i przed snem często korzystamy ze smartfona, a to sprawia, że melatonina odpowiadająca za spokojny sen, nie wytwarza się w odpowiedniej ilości.

Tymczasem jakość naszego snu ma ogromny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale też na zdrowie całego organizmu. Notoryczne niewysypianie się może obniżyć naszą odporność i -szczególnie w okresie jesienno-zimowym - narazić nas na częstsze infekcje. Jak zatem zadbać o zdrowy sen?

7 sposobów na dobry sen

Jak zapewnić sobie zdrowy sen? Oto 7 sprawdzonych sposobów!

Warto ograniczyć używanie komputera i telefonu w godzinach wieczornych. Należy zadbać też o nastrój w sypialni – przewietrzyć pomieszczenie, przygasić światło, puścić relaksującą muzykę. Warto też sięgnąć po syntetyczny hormon snu. Melatonina w formie suplementu diety np. Miralo Sen może pomóc skrócić czas zasypiania.

d3v7b3s

1. Świeże powietrze

Wieczorem dobrze jest przewietrzyć sypialnię – szczególnie należy dbać o to w okresie grzewczym. Jeśli mamy taką możliwość, możemy też udać się wieczorem na krótki spacer. Ruch i świeże powietrze pomogą nam pozbyć się stresu i przygotują nasz organizm do wypoczynku.

2. Nastrój w sypialni

W godzinach wieczornych warto zrezygnować z oświetlenia sufitowego na rzecz lżejszego i bardziej nastrojowego oświetlenia punktowego. Lampa stojąca, kinkiety, lampy stołowe, które rzucają przyjemne miękkie światło wprowadzą nas w przyjemny nastrój i pomogą się wyciszyć. Znakomite efekty przyniesie też muzyka relaksacyjna – dzięki niej zapomnimy o stresie i kłopotach, a wieczorny rytuał stanie się najprzyjemniejszym momentem w ciągu całego dnia.

3. Wygodne łóżko

Dla jakości naszego snu znaczenie ma też twardość materaca – zbyt miękki może okazać się niewygodny. Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniego modelu, spróbujmy przetestować go w sklepie – to w końcu zakup na lata!

4. Ograniczenie elektroniki

Przed snem warto zrezygnować z elektroniki i sięgnąć po książkę – dzięki temu oczy odpoczną i zasypianie stanie się łatwiejsze.

d3v7b3s

5. Melatonina

Melatonina to hormon snu odpowiedzialny za szybkie zasypianie. Hormon ten wytwarza się w organizmie, kiedy przebywamy dostatecznie długo w zaciemnionym pomieszczeniu. Co jeśli mamy go za mało? Wtedy może sprawdzić się syntetyczna melatonina na sen. Suplementy diety, takie jak Miralo Sen, dostępne są w aptekach stacjonarnych i internetowych.

6. Relaksująca kąpiel

Pachnąca kąpiel w pianie, a do tego masaż – dzięki takim zabiegom spięte mięśnie w mig się rozluźnią.

7. Lekka dieta

Kolację warto jeść lekką i to najlepiej na 2-3 godziny przed snem. Warto wybierać lekkostrawne produkty: ciemne pieczywo, jajka, chudą wędlinę, ryby, twaróg, owsiankę.

d3v7b3s

Podziel się opinią

Share
d3v7b3s
d3v7b3s