Trwa ładowanie...
d1l5btw
Artykuł sponsorowany

Strach, zabobony i stereotypy

Trybunał Konstytucyjny zaprzepaścił wieloletnią pracę nad odczarowaniem wizyt u ginekologa i wyciągnięciem ich „spod długiej, grubej i ciężkiej spódnicy” – zauważa Ida Karpińska. Prezeska Kwiatu Kobiecości jest pełna obaw w związku z orzeczeniem w sprawie tzw. aborcji eugenicznej.
Podziel się
Prawo kobiet
Prawo kobiet (materiały partnera)
d1l5btw

Trybunał Konstytucyjny większością głosów orzekł, że terminacja w sytuacji ciąży embriopatologicznej, czyli ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu jest sprzeczna z Konstytucją RP. Oznacza to, że nie będzie można jej wykonywać w warunkach legalnych w sytuacji stwierdzenia u płodu wad letalnych, prowadzących do jego śmierci w łonie matki lub po urodzeniu. Eksperci zwracają uwagę na to, że współczesna medycyna daje możliwość uzyskania pewności co do tego, że taka sytuacja będzie miała miejsce.

Od czwartku trwa fala protestów w całej Polsce, a w piątkowym wzięło udział aż 60 miast i około 10 tys. ludzi. Wobec protestujących użyto m.in. gazu pieprzowego, a cała sytuacja nie pozostała bez komentarza światowych mediów.

  materiały partnera
(materiały partnera)

Stacja BBC opublikowała zdjęcia kobiety, która w trakcie czwartkowego protestu w Warszawie została potraktowana przez policję gazem pieprzowym. Wśród komentarzy widzów stacji przeważają słowa wsparcia dla Polek i krytyki decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

d1l5btw

Podobnie Ida Karpińska, założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości zauważa, że zaprzepaszczona została jej kilkunastoletnia walka ze stereotypami na temat zdrowia intymnego, wizyt u ginekologa i profilaktyki Polek.

  materiały partnera
(materiały partnera)

- My od wielu lat pracujemy nad tym, żeby odczarować podejście do profilaktyki i wizyt u ginekologa. Walczymy o to, żeby edukować kobiety w temacie spraw dotyczących chorób kobiecych i wyciągnąć z zabobonów niczym spod długiej, grubej i ciężkiej spódnicy. Zależy nam na tym, żeby były one świadome swojego zdrowia oraz tego, że mają prawo do wsparcia ginekologa w trudnych, życiowych sytuacjach – mówi z przejęciem organizatorka kampanii społecznych „Piękna bo zdrowa” czy „Dubla nie będzie”.

  materiały partnera
(materiały partnera)

Karpińska zwraca uwagę na konsekwencje decyzji TK dla kobiet, którą będzie wzrost liczby nielegalnych aborcji, wiążących się z dużym ryzykiem utraty zdrowia lub życia. To z kolei przekłada się na dramat nie tylko jednej kobiety, ale całej rodziny.

d1l5btw

- Obawiam się, że w tej chwili państwo polskie robi wszystko, żeby budować podziemie aborcyjne. Kobiety – tak jak kiedyś - znowu będą to robiły w warunkach, które urągają ludziom. Natomiast te z nich, które mają więcej pieniędzy, będą wyjeżdżały za granicę. Więcej kobiet zacznie chodzić do lekarza po antykoncepcję z obawy przed zajściem w ciążę, a profilaktyka ginekologiczna znowu zejdzie na dalszy plan. Bardzo się tym wszystkim martwię… – mówi założycielka organizacji.

Współczuje też kobietom samotnie wychowującym niepełnosprawne, ciężko chore dzieci i nie mającym wystarczającego wsparcia ze strony państwa.

- Jeśli komuś czegokolwiek się zabrania, to trzeba jednocześnie wziąć za to odpowiedzialność i dać coś w zamian. Mam nadzieję, że wszyscy wyciągniemy z tego wnioski – dodaje Ida Karpińska.

Przypomnijmy, że w tym roku Kwiat Kobiecości prowadzi kampanię edukacyjną „Diagnostyka jajnika” skierowaną zarówno do kobiet, jak i lekarzy POZ. Akcja pod hasłem „Dubla nie będzie” ma na celu poprawienie jakości diagnostyki i zapobieganie rakowi jajnika, zwanego „cichym zabójcą kobiet”, czy „chorobą wykrywaną przez krawcowe”. Organizacja od lat walczy z mitami na temat chorób kobiecych i podejmuje odważne tematy. Szczegóły kampanii na www.diagnostykajajnika.pl

d1l5btw

Podziel się opinią

Share
d1l5btw
d1l5btw