Trwa ładowanie...
Materiał partnera

Styl slow – czym się charakteryzuje?

Ciągły pośpiech to znak naszych czasów. Gonimy za pieniędzmi, marzeniami, nowymi znajomościami. Zatracamy gdzieś w tym wszystkim siebie i swoich bliskich, a w końcu czujemy wypalenie. Czy da się tego uniknąć? Tak! Wystarczy zapoznać się z filozofią slow life nakazującą nam wręcz nieco zwolnić i łapać chwile, które w codziennym wyścigu przeciekają nam przez palce. A jeżeli szukasz zmian i chcesz wdrożyć je skutecznie, zacznij od swojego mieszkania. To tutaj odnajdziesz tak cenny spokój i przewartościujesz swoje priorytety.

Share
Styl slow – czym się charakteryzuje?
Styl slow – czym się charakteryzuje? Źródło: materiały partnera
d45ygsc

Minimalizm z naturą w tle

Aranżacja mieszkania w stylu slow pozwoli Ci stworzyć przyjazne i komfortowe miejsce do codziennego odpoczynku. Dzięki zastosowaniu się do kilku zasad będziesz mógł po przekroczeniu progu swojego domu zaczerpnąć powietrza, zwolnić i zrelaksować się po ciężkim dniu. A przede wszystkim – rozpoczniesz cykl zmian, które pozwolą Ci odnaleźć się w cywilizacyjnym pędzie. Czym charakteryzuje się styl slow w aranżacji?

Przede wszystkim – połączeniem minimalizmu z naturą. Ten pierwszy ma na celu uporządkować Twoje wnętrza, zwiększyć życiową przestrzeń i uczynić ją z jednej strony komfortową, a z drugiej funkcjonalną. Natura z kolei ma Cię uspokoić i dać tak potrzebne wyciszenie, dzięki któremu Twoje myśli nie będą krążyły wyłącznie wokół trosk i problemów. Aby wdrożyć styl slow w swoim mieszkaniu, nie trzeba wiele – oto kilka cennych wskazówek, dzięki nim uda Ci się stworzyć przyjazną aranżację i zyskać bezpieczną przestrzeń, na której zarówno Ty, jak i Twoi bliscy w końcu odetchniecie z ulgą.

Styl slow – jak zastosować go w swoim mieszkaniu?

Aby cieszyć się stylem slow, wystarczy 5 kroków. Nie stawiaj ich w pośpiechu – zmiana to proces, który może trwać nawet latami, jednak liczy się efekt końcowy. Grunt, abyś miał świadomość tego, po co Ci to wszystko i jakie korzyści zyskasz. Zaczynamy!

Styl slow – czym się charakteryzuje?  materiały partnera
Styl slow – czym się charakteryzuje? Źródło: materiały partnera

Krok 1 – Pozbądź się zbędnych przedmiotów

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech stylu slow jest dużo dostępnej przestrzeni. Dzięki niej poczujesz się swobodniej i będziesz mógł z łatwością zmieniać ustawienie mebli czy sprzętów, by zwalczyć w pojawiającą się z rutynę.

d45ygsc

Tymczasem celem wielu z nas jest gromadzenie przedmiotów. Otaczamy się nimi, bo wydają się nam wartościowe. Z upływem lat okazuje się jednak, że zdecydowana większość jest nam niepotrzebna i zabiera tak cenną przestrzeń. Co więcej, im więcej przedmiotów, tym większa trudność w utrzymaniu porządku, a bałagan z pewnością nie wpływa na nikogo relaksująco.

Oczywiście nie oznacza to, że musisz pozbyć się wszystkiego, co posiadasz. Wystarczy tylko, że dobrze zastanowisz się nad tym, co rzeczywiście jest Ci potrzebne, a co zbędne. Znajdź złoty środek i zrezygnuj z nadmiaru – dzięki temu z pewnością poczujesz się w swoim mieszkaniu o wiele lepiej.

Krok 2 – Odmaluj wnętrza

Jak zmienić oblicze wnętrz, których wystrój nie daje Ci już satysfakcji? Oczywiście poprzez ich odmalowanie. Stosuj kolory jak najbardziej zbliżone do natury, wywołują bowiem pozytywny nastrój. Mowa tutaj między innymi o:

·      zieleni – uspokaja i daje większe poczucie bezpieczeństwa;

d45ygsc

·      błękicie, który działa kojąco na psychikę;

·      beżu – łagodny, ciepły i napełnia pozytywną energią.

Zwróć uwagę, że w stylu slow dominują jasne, pastelowe barwy. Dzięki nim nie tylko poczujesz się lepiej, ale również zapewnią one optyczne powiększenie przestrzeni. Zrezygnuj z ciemnych barw i dużych kontrastów kolorystycznych, które mogą drażnić zmysły i nadmiernie Cię stymulować.

Krok 3 – Postaw na ekologiczne meble

Aby zbliżyć się do natury, warto wymienić meble na te tworzone z drewna, również ręcznie. Powinny być proste, pozbawione rozpraszających dodatków i jasne, dzięki czemu będą idealnie pasować do Twoich wnętrz w stylu slow. Co więcej, niektóre meble, jak stolik, a nawet stelaż łóżka możesz wykonać sam – np. przy użyciu palet!

d45ygsc

Warto także wypełnić przestrzenie roślinami i rękodziełami, a także innymi naturalnymi materiałami – np. kamieniem na ścianie czy ceramicznymi talerzami. Oczywiście z umiarem!

Krok 4 – Stwórz przestrzeń do relaksu

Twoje mieszkanie ma zapewnić Ci błogi relaks, więc nie bój się wyposażyć salonu w wygodną sofę czy fotel, a także przytulne poduszki i koce. Możesz też pokusić się o bujane krzesło, a nawet hamak, o ile znajdziesz dla niego miejsce. Grunt to stworzyć przestrzeń, gdzie spotkania z bliskimi, wieczorny relaks z książką w dłoni czy filiżanka herbaty smakować będą o wiele lepiej.

Krok 5 – Wymień sprzęty na bardziej funkcjonalne

Ostatnim krokiem do wdrożenia stylu slow w mieszkaniu jest wymiana urządzeń – na takie, które będą bardziej energooszczędne, funkcjonalne i zapewnią Ci zdrowszy tryb życia (ten również jest bardzo ważny dla omawianej filozofii). Przykładem takiego rozwiązania jest np. kuchnia z piekarnikiem parowym Electrolux – pozwoli Ci ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu i tym samym zyskać lepsze samopoczucie na co dzień.

A to tylko jeden przykład! W dobie nowych technologii z pewnością znajdziesz wiele innych sprzętów, które będą wielofunkcyjne, zajmą niewiele miejsca, a przy tym w znaczący sposób podniosą jakość Twojego życia!

Materiał partnera
d45ygsc

Podziel się opinią

Share
d45ygsc
d45ygsc
Strona Główna WP