Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Poznaj różnice!

Tak postawione pytanie jest podchwytliwe, gdyż oczywiście obie te szczoteczki są elektryczne. W końcu obie działają dzięki akumulatorowi ładowanemu przez prąd. Dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów jest niezwykle ważny, gdyż to właśnie ono stanowi podstawę i punkt wyjścia do codziennej higieny jamy ustnej, a tym samym nie tylko zdrowia, ale również pięknego, białego uśmiechu. Trzeba jednak wiedzieć, którą wybrać. Jakie są różnice między szczoteczką soniczną a najnowszą szczoteczką elektryczną na rynku, czyli szczoteczką magnetyczną?

Share
 Źródło: materiały partnera
d2rwque

Szczoteczka elektryczna - rodzaje

 • Pierwsza szczoteczka elektryczna

Rok powstania pierwszego modelu: 1939

Wynalazca: dr Philippe-Guy Woog

d2rwque

Zasada działania: Oparta na ruchach posuwisto-zwrotnych

Wymagana technika: Mechaniczne działanie szczoteczki jedynie wspierało mycie zębów. Początkowo służyć miała ona osobom z niepełnosprawnościami.

Dodatkowe informacje: Podobne modele trafiły do sprzedaży w USA, na początku lat sześćdziesiątych XX wieku.

 • Szczoteczka soniczna

Rok powstania pierwszego modelu: 1964

Zasada działania: Dźwięk wydawany przy mechanicznej pracy szczoteczki działa w częstotliwości, która generuje pianę z pasty, wody i śliny. Jest to funkcja wspierająca proces mycia zębów, ponieważ skuteczność każdej szczoteczki jest związana z główką- jej ruchami oraz kształtem.

d2rwque

Wymagana technika: Z uwagi na fakt, iż ruch szczoteczki jest ograniczony w jednej płaszczyźnie (z boku na bok), użytkownik musi stosować dodatkowo ruch wymiatający oraz przykładać włókna do czyszczonych powierzchni pod odpowiednim kątem (45 stopni).

Dodatkowe informacje: W roku 1964 nie trafiła od razu do sprzedaży. Pierwszą falę popularności przeżyła 20 - 25 lat później w USA. Paradoksalnie kolejną całkiem niedawno u nas. Dlatego wciąż, przez wiele osób, uważana jest za najnowszy typ szczoteczki.

 • Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna

Rok powstania pierwszego modelu: 1991

d2rwque

Wynalazca: marka Oral-B

Zasada działania: Obrotowa główka, inspirowana jest profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi, wykonująca ruchy oscylacyjno-rotacyjne.

Wymagana technika: Wystarczy przyłożyć do powierzchni zęba na 2-3s, a szczoteczka dzięki ruchom oscylacyjno-rotacyjnym usunie płytkę bakteryjną.

Dodatkowe informacje: Od momentu pojawienia się na rynku cieszy się sporą popularnością. Była doskonałą podstawą do rozwijania jej i udoskonalania do kolejnych, ulepszonych form, czyli wprowadzenie kolejnych ruchów – pulsacyjnych, które dodatkowo rozbijają płytkę bakteryjną.

d2rwque

Rok powstania pierwszego modelu: 2020.

Wynalazca: marka Oral-B

Zasada działania: Liniowy napęd magnetyczny bezpośrednio połączony z główką, na którą przenosi całą energię, dzięki czemu powstają mikrowibracje.

Wymagana technika: Podobnie jak w przypadku szczoteczek rotacyjnych, nie jest wymagana żadna dodatkowa technika mycia.

Dodatkowe informacje: Oral-B iO to najlepsze czyszczenie od Oral-B. Usuwa do 100% więcej płytki bakteryjnej w porównaniu do zwykłej szczoteczki manualnej.

d2rwque

Rewolucyjne rozwiązanie dostało rekomendację Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, a badania kliniczne potwierdzają, że szczoteczka Oral-B iO w porównaniu do szczoteczki sonicznej Philips Sonicare DiamondClean SMART4 usuwa zdecydowanie więcej płytki bakteryjnej, także z trudnodostępnych miejsc[1].

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Szczoteczka soniczna - czym się charakteryzuje? 

Wbrew powszechnym opiniom szczoteczka soniczna nie stanowi najnowszego osiągnięcia technologicznego. A jednak, przez wiele osób, uważana jest za nowość. Przypomnijmy, że pierwsze urządzenie soniczne powstało w latach 60. XX wieku. Oznacza to, że już wkrótce wynalazek ten będzie obchodzić sześćdziesiątą rocznicę powstania. Dlaczego zatem ciągle traktowany jest jak najnowsza technologia? Głównie wynika to z kampanii marketingowych, oraz faktu, że nie była tak szeroko dostępna wcześniej, więc jawi się jako nowość.

Tę tendencję wykorzystało wielu producentów, którzy nigdy wcześniej nie tworzyli niczego związanego z higieną jamy ustnej. Dlatego na rynku pojawiło się sporo modeli różnych producentów z całego świata. Czym jednak ogólnie charakteryzuje się przeciętna szczoteczka soniczna?

 • główka
d2rwque

Podłużny kształt, przypominający ten, który znamy ze zwykłej szczoteczki manualnej. Z całą pewnością ciężko nią dotrzeć do trudno dostępnych miejsc np. dolne zęby od strony języka.

 •  ruchy główki

Główka szczoteczki sonicznej porusza się z boku na bok w jednej płaszczyźnie. Producenci chwalą się często sporymi prędkościami szczoteczek sonicznych, które przekładają się na ilość wykonanych ruchów w czasie 2 minut standardowego czyszczenia zębów. Tymczasem te ruchy można porównać bardziej do pulsacji niż do mechanicznej ingerencji, która usuwa płytkę bakteryjną.

 •  technika mycia

Zaleca się aby użytkownik stosował ruch wymiatający ręką oraz przykładał włókna do czyszczonych powierzchni pod kątem 45 stopni. Urządzeniu trzeba pomagać, by zadbać o efektywność czyszczenia.

 • tryby

Najlepsze modele, wśród szczoteczek sonicznych, posiadają czasem pięć trybów. W niektórych można regulować ich natężenie. Standardowa szczoteczka soniczna ma zwykle trzy tryby: codzienny, wybielający oraz delikatny.

 • czujnik nacisku

Niektóre modele szczoteczek sonicznych posiadają czujnik nacisku, który poinformuje nas, jeśli nacisk główki jest zbyt silny.

 • aplikacja mobilna

Niektóre modele posiadają opcję mycia zębów z aplikacją na smarfona. Zwykle opracowana jest ona tak, by dawać stosowne wskazówki dotyczące miejsc, które powinno się doczyścić.

 • etui

Zdarza się, że niektóre modele posiadają etui podróżne z funkcją ładowania.

 • najpopularniejsze modele

Philips: seria Sonicare, Oral-B: seria Pulsonic, Xiaomi: seria Soocas, Seysso: seria Carbon Professional.

Szczoteczka elektryczna – rewolucyjna technologia magnetyczna Oral-B iO! 

Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO to najnowsza technologia na rynku szczoteczek elektrycznych. Swoją światową premierę miała w 2020 roku i została zaprezentowana przez Oral-B, czyli markę, która w swoim portfolio od kilkudziesięciu lat ma wyłącznie produkty związane z higieną jamy ustnej. Na czym polega magnetyczność? Na wykorzystaniu liniowego napędu magnetycznego, który skutecznie kieruje energię czyszczenia na koniec włókien, generując delikatne mikrowibracje, które rozbijają płytkę nazębną. Umożliwia to delikatną, ale bardzo skuteczną pracę urządzenia, która w efekcie doskonale dba o wygląd i zdrowie naszych zębów. Przyjrzyjmy się z bliska szczoteczce magnetycznej Oral-B iO.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera
 • główka

Okrągła główka to rozwiązanie, na które nieustannie stawia Oral-B. Dlaczego? Kształt główki inspirowany jest profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi. Okrągła główka dokładnie otacza każdy ząb, z łatwością czyszcząc nawet miejsca, do których trudno dotrzeć szczoteczkom z tradycyjną podłużną główką, takim jak soniczna czy manualna.

 • ruch główki i technika mycia

Dzięki napędowi magnetycznemu generowane są mikrowibracje, które rozbijają płytkę bakteryjną. Natomiast sprawdzony ruch oscylacyjno-rotacyjny delikatnie ją wymiatają. Dzięki mikrowibracjom szczoteczka przesuwa się płynnie po powierzchni zębów, wykonując całą pracę za nas – wystarczy przyłożyć szczoteczkę do powierzchni zęba i zmienić obszar po 2-3 sekundach.

 • delikatna dla dziąseł

Włókna o odpowiedniej strukturze, wiele trybów czyszczenia w tym delikatny, a także inteligentny czujnik siły nacisku sprawiają, że nasze dziąsła i szkliwo są w pełni bezpieczne.

 • interaktywny, kolorowy wyświetlacz

Szczoteczka została wyposażona w nowoczesny wyświetlacz (w modelach iO 6 i wyższych). Komunikuje on między innymi wybrany przez nas tryb czyszczenia, odmierza czas, a także pokazuje poziom naładowania baterii. Dodatkiem są emotikony, które po zakończeniu mycia powiedzą nam czy czas był odpowiedni – smutna buźka po myciu poniżej 2 minut jest niezwykle motywująca, aby go wydłużyć! Wyświetlacz przypomni również o konieczności wymiany końcówki na nową.

 • inteligentny czujnik nacisku

Na czym polega jego innowacyjność? Za pomocą czerwonego światła podpowie, że szczotkujemy ze zbyt dużą siłą nacisku, natomiast zielone światło poinformuje nas, że nacisk jest prawidłowy. Ale to nie wszystko. Wybranym przez nas w aplikacji kolorem da nam również znać, jeśli siła nacisku będzie zbyt mała! Pozwala to na optymalne czyszczenie.

 • magnetyczna ładowarka

Magnetyczna ładowarka (dostępna w modelach iO 7 i wyższych) naładuje Oral-B iO do pełna już w 3 godziny! Na pełnym naładowaniu szczoteczka może działać aż do 14 dni przy zalecanym szczotkowaniu dwa razy dziennie po dwie minuty.

 • etui podróżne

Funkcja ładowania, w którą zostało zaopatrzone etui Oral-B iO 9, bardzo przydaje się na wyjazdach. Nie trzeba zabierać ze sobą ładowarki stacjonarnej, a nasz sprzęt jest dodatkowo w pełni chroniony podczas transportu.

 • najpopularniejsze modele

Wszystkie urządzenia z serii Oral-B iO, w zależności od modelu mamy rożną ilość trybów czyszczenia oraz dodatkowych funkcji.

Soniczna czy magnetyczna? 

Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualnych preferencji. Warto jednak wiedzieć, że inwestycja w dobrą szczoteczkę do zębów to inwestycja przede wszystkim w zdrowie. Ceny flagowych modeli szczoteczek sonicznych i magnetycznych znajdują się na tej samej półce cenowej. Na rynku znajdziemy jednak szczoteczki soniczne, które będą znacznie tańsze. Należy jednak pamiętać o tym, że nigdy nie odbywa się to kosztem jakości. Nie poddaje się ich odpowiednim testom, a jakość wykonania i użytych materiałów często pozostawia wiele do życzenia.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy samej szczoteczki, jak również na wymagane techniki mycia- w końcu będziemy się nią posługiwać przynajmniej dwa razy dziennie. Czy warto sięgnąć po szczoteczkę magnetyczną? Z pewnością tak! To niezwykła nowość, która nie tylko daje zupełnie nowe odczucia podczas szczotkowania, ale i jej efekty są zaskakujące. To doskonałe rozwiązanie dla każdego. Bez obaw mogą po nią sięgnąć osoby z aparatami ortodontycznymi, problemami z dziąsłami i zębami, a także dzieci już od dwunastego roku życia.

 Przypisy:

[1] Goyal CR, et al., Am J Dent 2021;34:54-60"

Artykuł sponsorowany
d2rwque
d2rwque
d2rwque