Te detergenty powinny stać w bezpiecznym miejscu. Co warto dobrze ukryć przed dziećmi i jak czytać opakowania?

Te detergenty powinny stać w bezpiecznym miejscu. Co warto dobrze ukryć przed dziećmi i jak czytać opakowania?

Te detergenty powinny stać w bezpiecznym miejscu. Co warto dobrze ukryć przed dziećmi i jak czytać opakowania?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
18.10.2017 16:35, aktualizacja: 19.10.2017 12:01

Choć wyglądają niewinnie, kolorowo i zachęcająco, gdy stoją na sklepowych półkach, to środki do prania i czyszczenia to najczęściej silne chemiczne detergenty, które w kontakcie ze skórą, oczami czy przewodem pokarmowym mogą spowodować naprawdę groźne skutki. Dlatego powinniśmy stosować je uważnie, a przede wszystkim odpowiednio przechowywać – tak, aby nikt niepowołany nie miał do nich dostępu. Które środki chemiczne należy dobrze schować przed dziećmi? Jak rozszyfrować skomplikowane oznaczenia na etykietach detergentów? Przeczytaj nasz krótki poradnik.

Wszyscy producenci detergentów są zobowiązani przez prawo Unii Europejskiej do informowania konsumentów, jak bezpiecznie i efektywnie stosować środki czystości – dlatego zawsze przed kupnem danego produktu powinniśmy dokładnie przestudiować jego etykietę. Zawierają one nie tylko skład chemiczny, ale również ostrzeżenia oraz informacje dotyczące postępowania w razie wypadku.

Etykieta detergentu musi zawierać listę wszystkich składników, w tym szczegółowe informacje na temat dodatków zapachowych oraz konserwantów, co jest szczególnie istotne dla alergików. Co więcej, na etykiecie muszą być wyszczególnione chemikalia zaklasyfikowane jako niebezpieczne. Oznacza się je dużymi czytelnymi symbolami w kolorze czarnym na pomarańczowym tle, opatrzonymi opisem zagrożenia oraz środkami ostrożności, jakie należy przedsięwziąć – dotyczy to zwłaszcza czynników drażniących i żrących. Producenci przekazują również wskazówki dotyczące bezpiecznego i skutecznego stosowania swoich wyrobów w postaci piktogramów – warto się im dokładnie przyjrzeć.

Na większości popularnych środków piorących i czyszczących znajduje się informacja, aby przechowywać je poza zasięgiem dzieci – powinniśmy się do niej bezwzględnie stosować. Połknięcie lub podrażnienie oczu malucha przez taki specyfik może być bardzo niebezpieczne. Małe dzieci wykazują się nieposkromioną ciekawością, dlatego musimy się upewnić, że na ich drodze nie znajdują się detergenty – zwłaszcza, że kolorowe opakowania o opływowych kształtach mogą im się wydać fascynującą zabawką.

Wszystkie niebezpieczne środki chemiczne przechowuj zatem w jednym miejscu, ale nigdy na widoku – najlepiej w zamykanej szafce lub szufladzie, do której w razie potrzeby można dorobić kluczyk. Upewnij się po każdym praniu czy sprzątaniu, że odpowiednio zabezpieczyłeś detergenty. Podczas zakupów zwracaj uwagę, czy produkty posiadają specjalną blokadę na nakrętce, która uniemożliwia lub znacznie utrudnia małym dzieciom otwarcie pojemnika. Od początku wpajaj dziecku, że przedmioty służące do prania i sprzątania nie są do zabawy i nie powinno się ich dotykać. Unikaj przelewania lub przesypywania detergentów z oryginalnych opakowań do butelek po napojach lub innych pojemników – w takim przypadku dużo łatwiej o pomyłkę. Nie wykorzystuj również ponownie opakowań po środkach chemicznych – zawsze zostają w nich śladowe ilości substancji czynnych, które mogą zadziałać drażniąco.

Detergenty to substancje niezwykle przydatne w domu, ale jednocześnie często szkodliwe i trujące – nie wolno o tym zapominać. Wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć – ale jeśli już zdarzy się nieszczęście i któryś z domowników połknie jakąś ilość środka chemicznego, musimy wiedzieć, jak zareagować. W takim przypadku należy natychmiast wezwać pogotowie, a w oczekiwaniu na pomoc nie podawać nic do picia oraz w żadnym wypadku nie wywoływać wymiotów, to może bowiem jeszcze pogorszyć sytuację.

Artykuł powstał we współpracy z marką Kärcher

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także