WP

Wybór plecaka szkolnego to ważna decyzja. Który wybrać i jak go dopasować?

Kolorowe wzory, pomysłowe kieszonki i bohaterowie ulubionej kreskówki – wszystko to jest ważne dla dziecka, ale nie powinno być ważniejsze od zdrowego kręgosłupa. Oto wskazówki, jak dobrać odpowiedni plecak do szkoły.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowa wyprawka to przede wszystkim odpowiedni plecak
Nowa wyprawka to przede wszystkim odpowiedni plecak (iStock.com, Fot: AGrigorjeva)
WP

Jak dobrać plecak do wzrostu dziecka?

Nie ma jednej reguły, która pozwoli wyznaczyć odpowiedni plecak do wzrostu, ale istnieje kilka praktycznych wskazówek co do proporcji tornistra do ciała dziecka. Górna krawędź plecaka nie powinna sięgać wyżej niż szyja dziecka, a dolna nie powinna być umiejscowiona niżej od dolnej linii pleców. Szerokość plecaka nie powinna krępować ruchów rąk. Szelki zapinane w pasie pomogą dodatkowo rozłożyć w pasie ciężar plecaka. Dziecko stale rośnie, dlatego nie warto kupować plecaka za wcześnie ani na wyrost. Rok szkolny już się zaczął, ale jeśli jeszcze nie macie odpowiedniego plecaka, możecie kupić go taniej na rozpoczynających się wyprzedażach artykułów szkolnych.

WP

Ładny, ale przede wszystkim odpowiedni

Atrakcyjny wygląd plecaka to główne kryterium, jakim kierują się dzieci, kiedy wybierają swój wymarzony model do przedszkola lub szkoły. Rodzice więcej uwagi przywiązują do komfortu użytkowania – regulacji, rodzaju pasków, położenia plecaka, odpowiedniego rozłożenia ciężaru i prawidłowej konstrukcji części przylegającej do pleców. Jeśli plecak spełnia wymagania rodzica, a dodatkowo ma odpowiednią liczbę praktycznych przegródek i podoba się dziecku, możemy mieć pewność, że kupiliśmy odpowiedni produkt.

Kolorowy plecaczek z efektem 3D przyda się maluchowi w przedszkolu, ale nastolatek będzie wolał coś nowoczesnego i modnego. Wiele dzieci już we wczesnych latach szkolnych decyduje się na prosty plecak bez krzykliwych wzorów i kolorów.

WP

Zdrowy kręgosłup to zdrowe dziecko

Obecnie plecaki nie są już aż tak ciężkie, jak kiedyś, ale nadal maluch ma sporo do udźwignięcia. Aby uniknąć wad postawy, potrzebuje solidnego, nie za dużego plecaka o dość szerokich paskach i o odpowiedniej wielkości. Zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu dziecka ważne jest, aby ciężar noszony na plecach był równomiernie rozłożony, a źle wyważony lub zbyt duży plecak może się przyczynić do skrzywień kręgosłupa i wad postawy, które wymagają później długotrwałego i kłopotliwego korygowania.

WP

Tornister czy plecak?

Do niedawna sądzono, że usztywniany tornister jest zdrowszy od plecaka, którego konstrukcja jest bardziej miękka. Z czasem ta różnica została zniwelowana przez usztywnienie plecaka w części przylegającej do pleców. Przypominamy, że maksymalny ciężar plecaka nie powinien przekraczać 10 proc. masy ciała dziecka. Jeśli dziecko waży 30 kg, to plecak nie powinien więcej niż 3 kg. Z tym wiąże się też potrzeba trwałego, ale lekkiego plecaka, bo im cięższy będzie sam w sobie, tym mniej do niego włożymy.

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP