Trwa ładowanie...
Informacja prasowa

"Wyrwana z piekła Talibów"

Fragment książki

„Wyrwana z piekła Talibów” „Wyrwana z piekła Talibów” Źródło: materiały partnera
drfcj9h
drfcj9h

Tradycja, w której dziewczynka, z reguły najmłodsza córka w rodzinie, przybiera rolę chłopca, jest bardzo stara, sięga czasów przedislamskich. W mocno zdominowanym przez mężczyzn społeczeństwie Afganistanu, w którym kobiety i dziewczęta są zwykle spychane do podrzędnej roli kucharek, służących i praczek, tradycja zwana bacha posh jest jedynym sposobem na to, by dziewczęta miały dostęp do bardziej wolnego, męskiego świata. W języku dari, drugim obok pasztuńskiego oficjalnym języku Afganistanu, znaczy to dosłownie "ubrana jak chłopiec".

W ramach tej praktyki dziewczynka ma krótko ścięte włosy, ubiera się, zachowuje i jest traktowana jak chłopiec, ze wszystkimi związanymi z tym przywilejami i obowiązkami. Może uprawiać sport, uczęszczać do medresy, a często też pracować, co dla wielu rodzin jest głównym powodem, dla którego decydują się na przemianę dziecka.

Innym częstym powodem, dla którego rodzice wychowują swoją córkę – lub córki – jako bacha posh, jest chęć zapewnienia im dostępu do świata i edukacji. Czasami też wynika to po prostu z braku synów w rodzinie lub z niewystarczającej ich liczby.

drfcj9h

Bacha posh ma jednak ograniczenia czasowe: gdy dziewczynka osiąga wiek dojrzewania, powinna powrócić do tradycyjnej kobiecej roli. Takie przejście nie zawsze jest łatwe. Przestawienie się z życia we względnej wolności na pozbawioną wszelkich praw egzystencję jest dla wielu prawdziwą tragedią, niejednokrotnie prowadzącą do samobójstwa. Dla niektórych dziewczynek wychowanie w niezgodnej z płcią roli jest też powodem zaburzeń w dorosłym życiu, które również nierzadko prowadzą do tragedii.

Bywa jednak, że kobietom udaje się oszukać system i pozostać bacha posh także w dorosłym życiu. Znane są przypadki kobiet, które w roli mężczyzn wstąpiły nawet do armii lub służyły w policji. Jest to jednak bardzo rzadka i niebezpieczna gra, a talibowie surowo jej zakazują. Powołując się na swoje mocno radykalne rozumienie islamu, przywołują nałożony na wyznawców i zapisany w Koranie absolutny zakaz przybierania cech płci przeciwnej.

Niektórzy w Afganistanie uważają, że wychowanie bacha posh gwarantuje matce przemienionej córki urodzenie syna. Nie wiem, ile jest w tym prawdy, ale akurat w mojej rodzinie stało się to faktem – rodzice doczekali się syna, jeszcze zanim zdążyłam powrócić do roli dziewczynki.

O tym, że w jakiejś rodzinie jest bacha posh, nie rozmawiało się głośno. Nawet jeśli sąsiedzi się orientowali, że w domu obok przybył chłopiec zaraz po tym, jak z oczu zniknęła im dziewczynka, zachowywali tę wiedzę dla siebie. Z pewnością po części wynikało to z powszechnej akceptacji dla bacha posh, ale przede wszystkim wiązało się ze strachem przed talibami.

drfcj9h

Wais był moim najlepszym przyjacielem. Kiedyś znałam go jako Nalwnę, ale wtedy nie przyjaźniłyśmy się tak bardzo. W zasadzie nie wiem, dlaczego Wais został bacha posh. W jego rodzinie nie brakowało ani rąk do pracy, ani chłopców. Miał trzech braci, ale bardzo prawdopodobne, że jego ojciec nie był zadowolony z tego, że urodziło mu się więcej córek niż synów. Dla wielu afgańskich ojców ta statystyka jest niezwykle istotna, dlatego naciągają rzeczywistość.

Rodzina Waisa była głośna i dość nietypowa. Miał dwie mamy – obie były żonami jego ojca, ale trudno było się zorientować, która jest tą prawdziwą. Obie nadopiekuńcze, przyprawiały go o zawrót głowy, dlatego często uciekał. Wais o wiele lepiej czuł się w naszym domu, zdecydowanie spokojniejszym. Często u nas sypiał, a ja zawsze bardzo się z tego cieszyłam. Był dla mnie jak najlepszy przyjaciel, brat, byliśmy niesamowicie zżyci i robiliśmy razem praktycznie wszystko od zakupów po kawały. Puszczaliśmy latawce, wygłupialiśmy się, udawaliśmy aktorów z bollywoodzkich filmów i podrywaliśmy dziewczyny.

A potem nagle Wais zniknął z mojego życia. Nie jestem tego pewna, ale słyszałam, że mieszka teraz razem z mężem w Kanadzie. Oczywiście jako kobieta. Nasza przyjaźń skończyła się w bardzo smutnych okolicznościach, niestety częściowo z mojej winy. Ale na tę historię przyjdzie jeszcze czas.

Źródło: materiały partnera

***

drfcj9h

– Wybacz, że o to pytam, ale nie jestem w stanie pojąć, jak to możliwe, że małe dzieci z taką łatwością przybierają rolę płci przeciwnej. Przecież dorastając, nabieramy cech płciowych… To musi być bardzo trudne – przerywam opowieść Nilofar, bo od dłuższego czasu bezskutecznie próbuję wyobrazić sobie tę sytuację.

Jak to jest, że mała nietransseksualna dziewczynka nagle porzuca zabawę lalkami i zupełnie dobrowolnie, nieprzymuszana przez nikogo przyjmuje rolę chłopca. I w dodatku doskonale się w niej odnajduje.

– To wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne – tłumaczy Nilofar. – Nie w kraju, w którym każda dziewczynka marzy o tym, by być chłopcem. To rodzaj zabawy, ale takiej na serio. Dziewczynki na Zachodzie bawią się w księżniczki, w mamy, w sprzedawczynie… Przybierają role zgodne z tym, co podpowiada im świadomość kształtowana przez normy społeczne. W Afganistanie normą jest wolność dla chłopców i zniewolenie dla dziewczynek, a człowiek zawsze dąży do wolności. Nawet jeśli musi przezwyciężyć bariery płci.

– Ale to walka dla dorosłych, nie dla maleńkich dzieci…

drfcj9h

– Zgadzam się. Sama nie wyobrażam sobie swoich dzieci w podobnej sytuacji, a jednak zawsze z mężem robiliśmy wszystko, by zapewnić im możliwie beztroskie dzieciństwo. Takiej szansy nie ma większość dzieci w Afganistanie. To przerażające, ale dorosłość dopada je w bardzo wczesnym wieku.

– I ta zamiana naprawdę zawsze bywa dobrowolna?

– Nie zawsze. Czasami bywa przymusem, czasami koniecznością. Jedyną szansą na normalne życie, zdobycie pracy, utrzymanie rodziny, ale bilans zysków znacznie przewyższa bilans strat. W rezultacie bacha posh są z reguły zadowolone z zamiany, choć dla wielu wcale nie oznacza to tylko swobody i przywilejów. Zresztą o przywilejach tak naprawdę trudno tu mówić, bo chodzi przecież o absolutnie podstawowe prawa człowieka. Ja i Wais zostałyśmy bacha posh dla lepszego życia, w naszym przypadku nie chodziło o samo przeżycie. Niestety nie wszystkie dzieci z naszej okolicy miały takie szczęście…

***

drfcj9h

Raahim został bacha posh z zupełnie innych powodów, a jego życie wcale nie było wypełnione męskimi przywilejami. Wręcz przeciwnie – dla niego oznaczało tylko obowiązki i udrękę. Wcale nie był jedynym chłopcem w rodzinie, ale los chciał, że był ostatnim. Jego ojciec poszedł walczyć z Sowietami i nigdy z tej wojny nie wrócił. Kiedy stało się jasne, że dalsze wypatrywanie go nie ma sensu, najstarszy syn przyjął na siebie obowiązki głowy rodziny, choć już wcześniej dzielnie je wypełniał.

Całymi dniami pracował w pobliskiej cegielni, mimo że miał zaledwie czternaście lat. Każdego dnia harował, wyrabiając normę – pięćset cegieł, za które otrzymywał równowartość niespełna dwóch dolarów.

Pracował codziennie od świtu do nocy bez wytchnienia, aż któregoś dnia po prostu z pracy nie wrócił. Zasłabł w słońcu, a gdy go znaleziono, już nie żył. Nikt oczywiście nie zbadał przyczyny jego śmierci, ta nie miała najmniejszego znaczenia. Może to był udar, może zawał, może zmęczenie, a może po prostu utrata nadziei, że jeszcze kiedyś będzie lepiej. Podobno ludzie najczęściej umierają właśnie wtedy, gdy ją tracą.

Późnym wieczorem dwaj pracownicy cegielni przynieśli jego rozpalone słońcem, pokryte bąblami ciało i położyli je w progu. Zniknęli bez słowa, by nie musieć patrzeć w oczy jego zbolałej matce. Panująca w ich domu od lat żałoba po ojcu teraz nabrała jeszcze smutniejszych barw. Ale biedni ludzie nie mogą pozwolić sobie na niemoc nawet w takich chwilach. Ze smutku i łez nie da się ugotować obiadu.

drfcj9h

Rolę zmarłego chłopaka miał przejąć o rok młodszy brat. On też pracował na lokalnym targu, ale teraz został głową rodziny. W domu pozostawała matka i sześć sióstr, które trzeba było wyżywić. Do tej pory i tak było to trudne – dwudolarowa dniówka ledwo starczała dla dziewięciu osób. Zawsze jednak mogło być gorzej.

I wtedy przyszli oni – talibowie. Odwiedzali wszystkie okoliczne domy w poszukiwaniu młodych chłopaków, którzy mogliby zasilić ich złowieszczą armię. Chłopak miał wprawdzie wtedy zaledwie trzynaście lat, ale z talibami walczyli już i młodsi.

– Nie zabierajcie go. Tylko on nam został… – błagała matka, ale nikt nie słuchał jej lamentów, gdy wyprowadzali chłopaka przed dom. – Bez niego umrzemy z głodu! W domu zostały same kobiety! – Gdy tego też nikt nie słuchał, w końcu użyła ostatecznego argumentu: – Na co wam on? Przecież jest Hazarem!

Tym razem jej słowa doczekały się odpowiedzi. W powietrzu rozległ się świst wystrzelonej z karabinu kuli, która w ułamku sekundy odebrała jej syna. Talibowie uważają Hazarów za kafirów i wrogów, a takim w ich przeświadczeniu należy się tylko śmierć.

Przerażona kobieta zatrzasnęła drzwi, by kula terrorystów nie dosięgnęła nikogo więcej w jej domu. Ciężko oddychając, nasłuchiwała, jak samochód talibów odjeżdża. Dopiero gdy było już bezpiecznie, wybiegła, by zabrać z ziemi martwe ciało swojego synka. Kolejnego, którego musiała oddać obcym ludziom na pochowanie, bo sama nie mogła nawet wyjść, by go pożegnać.

Żal i poczucie winy odbierały jej chęć do życia. Gdyby nie miała córek, odeszłaby z tego świata na własne życzenie, ale póki one przy niej były, nie mogła tego zrobić. Przez kilka dni w domu nikt nawet nie pomyślał o jedzeniu, ale wkrótce głód zaczął odbierać im siły. Stało się jasne, że ta sytuacja nie może dłużej trwać, bo grozi im śmierć głodowa. Może byłaby lepszym wyjściem – zbolała utratą męża i synów kobieta nie widziała w niej nic złego – ale przecież nie mogła narażać na taki koniec reszty swoich dzieci.

Absolutnie jedynym i ostatecznym rozwiązaniem tej koszmarnej sytuacji była przemiana Raahima. Nikt w okolicy – ja też – nawet nie pamiętał, jak on miał na imię, zanim stał się chłopcem, tak jakby zawsze nim był. Ale znali go wszyscy, którzy odwiedzali sklep prowadzony przez staruszka nazywanego dziadkiem Abdulem.

Dziadek Abdul nie miał już siły, by prowadzić swój interes, ale nie miał też niczego innego, co mógłby robić. Czekał w sklepie na śmierć, a ta, choć do młodych często przychodziła za wcześnie, jego omijała z daleka, jakby zupełnie o nim zapomniała. A może potrzebowała go, by przypominał o niej innym?

Dziadek Abdul pamiętał zamierzchłe czasy. Pamiętał królów, wojny, przewroty, rzezie, rewolucje i pucze. Był niepiśmiennym kronikarzem. Świadkiem historii Afganistanu spisanej krwią milionów jego obywateli, niepodzielnej władzy śmierci w tym kraju. Może właśnie dlatego go oszczędzała.

Schorowany i żyjący w ciągłym bólu, często wyglądał na złego. Jego posiekana zmarszczkami, pociemniała i wykrzywiona w grymasie twarz budziła respekt. Czasami wręcz grozę. Mówił szorstko i krótko. Zamiast próśb wydawał rozkazy, ale dla swoich stałych klientów zawsze miał dobre słowo. I starał się uśmiechać, choćby przelotnie, bo ból nie pozwalał mu na więcej.

U dziadka Abdula pracowało dwóch chłopców. Starszy, Sadar, był małomówny i jakby wiecznie przestraszony. Drugim był właśnie Raahim – energiczny i uśmiechnięty, mimo bagażu doświadczeń, jaki ze sobą dźwigał.

Zresztą nie tylko on mu ciążył. Nie lżejsze były towary, które każdego dnia musieli wraz z Sadarem tachać i układać w różnych częściach zatęchłego sklepu oraz na straganie wystawionym tuż przy jego fasadzie. To była ciężka praca, zdecydowanie zbyt ciężka jak dla siedmiolatka, ale przynajmniej w domu nie brakowało już jedzenia.

Raahim przynosił go codziennie na tyle dużo, by nikt z jego rodziny już nie głodował. Dziadek Abdul dbał o swoich małych pracowników jak tylko mógł. Nie tylko płacił im pensję, ale pozwalał jemu i Sadarowi zabierać wszystko to, co nie zdążyło się sprzedać, a następnego dnia byłoby już nieświeże. I zawsze dorzucał kilka garści ryżu. Dzielili się tymi prezentami sprawiedliwie, ale zawsze w ciszy, bo Sadar wciąż milczał.

Tak minęły dwa, może nawet trzy lata. Wszystko się układało do momentu, kiedy któregoś dnia śmierć w końcu przypomniała sobie o dziadku Abdulu. Umarł tak, jak chciał, jak się tego spodziewał – w swoim sklepie, siedząc na krześle, na którym każdego dnia spędzał całe godziny. Kiedy Sadar i Raahim przyszli tego dnia do pracy i odkryli zastygłe ciało swojego pracodawcy, kiedy spojrzeli w jego wreszcie z ulgą uśmiechniętą twarz, wiedzieli, że czas spokoju, jaki zapewniła im służba u niego, dobiegł końca. Ich poukładany świat znowu rozsypał się na kawałki. Człowiek, który pozwolił im zapomnieć o głodzie, odszedł na zawsze.

Wiadomość o śmierci Abdula szybko obiegła okolicę. Oprócz stałych klientów, którzy przyszli po potwierdzenie zasłyszanych wieści i żeby się pożegnać, na miejsce ściągnęły hieny talibanu. Kiedy żandarmi wpadli do sklepiku, w pierwszych słowach zażądali od pracujących w nim chłopców pieniędzy. Stary Abdul musiał przecież zostawić gotówkę. Tak jakby prowadzenie sklepu z żywnością w ogarniętym kryzysem kraju było nieprawdopodobnie intratnym biznesem.

– Gdzie jest kasa?! – wrzeszczał jeden z nich, przeszukując skrytki w stojącym w kącie biurku, które przez lata pełniło funkcję lady.

– Pieniądze! – ryczał drugi.

Ani Sadar, ani Raahim nie potrafili jednak odpowiedzieć na ich żądania. Nie mieli pojęcia, gdzie dziadek Abdul chował pieniądze – ani czy w ogóle było co chować. Nawet jeśli je miał, z pewnością nie było tego dużo. Poprzedniego wieczoru, jakby przeczuwając nadchodzący koniec, wypłacił chłopcom pensje, i to większe niż zwykle.

Raahim próbował tłumaczyć, że sprzedaż w sklepie była słaba, że ostatnio wszystko szło na towar, że ludzie są biedni i prawie nic nie kupują, ale to wcale nie uspokajało talibów. Byli przekonani, że mali pracownicy dziadka Abdula wiedzą, gdzie schował swoją "fortunę", i nie dawali za wygraną. Było jasne, że nie spoczną, dopóki nie znajdą jakichkolwiek pieniędzy. Sklep przeszukiwali w kilku i każdy z nich był oddany wspólnej sprawie. Zaglądali wszędzie, wszystko niszczyli. Jeden z nich przeszukał nawet zwłoki dziadka Abdula. Bezskutecznie.

I wtedy przenieśli uwagę na przyglądających się z przerażeniem tej scenie Sadara i Raahima. Oczywistym było, że skoro pieniędzy nigdzie nie ma, mają je chłopcy. Przywódca oddziału, który plądrował sklep, dał znak, by przerwali poszukiwania, i obrócił się w kierunku chłopców.

– Kto dziś otworzył sklep? – zapytał spokojnie, jakby nagle spotulniał. Chłopcy spojrzeli po sobie i spuścili wzrok. Żaden z nich nie odważył się powiedzieć ani słowa.

– Który?! – wrzasnął talib. Wiedząc, że milczenie poskutkuje bolesną karą, Raahim zdobył się na odwagę i wyszeptał:

– Pan Abdul.

– Stary otworzył sklep, a potem wywinął koziołka… – rzucił wyraźnie rozbawiony tą wizją mężczyzna, wywołując uśmiech na twarzach współtowarzyszy. – A może to wy pomogliście wyprawić go na tamten świat, co? A potem ukradliście jego pieniądze…

Taka wersja wydarzeń przeraziła chłopców. Musieli jej zaprzeczyć, zanim talibowie w nią uwierzą i postanowią ukarać ich za zamordowanie staruszka.

– Nie! – krzyknął Raahim. – Pan Abdul już nie żył, jak przyszliśmy do pracy.

W jego oczach pojawiły się łzy. Poza strachem związanym z tym koszmarnym przesłuchaniem poczuł ogromny żal… Teraz, kiedy wypowiedział te słowa na głos. Kiedy coraz bardziej docierało do niego, że właśnie kończy się w jego życiu okres bezpieczeństwa i względnego spokoju.

– Więc jak zobaczyliście, że nie żyje, ukradliście mu pieniądze. Tak mam to rozumieć? – Talib wciąż próbował ustalić własną wersję wydarzeń.

– Ten Hazar kłamie! – rzucił jego kompan.

– Nie! – Raahim usiłował zapanować nad szlochem. Nie wiedział, co przeraża go bardziej: fakt, że jest oskarżany o morderstwo, czy to, że talibowie rozpoznali w nim Hazara. Dla nich to były równoważne przestępstwa. Zacisnął oczy, zbierając w sobie całą odwagę.

– Nie zabiliśmy pana Abdula! Był dla nas dobry! Umarł ze starości! Z woli Allaha! – wyrzucił z siebie na jednym wdechu, po czym zwrócił się do kolegi:

– Dlaczego nic nie mówisz, Sadar? No, powiedz mu!

– Właśnie, Sadar, dlaczego nic nie mówisz? Może to ty ukradłeś te pieniądze, co?

– Talib, który był głównym prokuratorem w tym absurdalnym dochodzeniu, podszedł do sparaliżowanego strachem chłopca. Zdjął zawieszony na ramieniu karabin i upuścił go, uderzając kolbą o przysypaną kurzem, mocno sfatygowaną posadzkę. Oparł się o jego lufę, z pełnym sarkazmu uśmiechem wpatrując się w nieruchomą twarz Sadara. Następnie uniósł karabin i przystawił lufę do brody chłopca.

Sadar się rozpłakał. Powstrzymywane do tej pory łzy spłynęły po jego twarzy niepohamowaną falą.

– Powiesz nam w końcu, gdzie je schowałeś? Nie mamy całego dnia, zbliża się dhuhr – rzucił zniecierpliwiony, po czym wyciągnął nóż i jednym ruchem przeciął ubranie Sadara w nadziei, że to właśnie pod nim kryje się fortuna zmarłego staruszka.

Widząc to, Raahim wpadł w panikę. Wiedział, że jeśli talib jemu zrobi to samo, odkryje, że tylko udaje chłopca. Nie zaczął jeszcze dojrzewać, więc jego klatka piersiowa pewnie nie zdradziłaby jego tajemnicy, ale co, jeśli żandarm postanowi szukać pieniędzy dalej? Talibowie byli nieobliczalni. Niewiele myśląc, zerwał się do biegu. Omijając wszystkie przeszkody, wybiegł ze sklepu, zanim talibowie zdołali się zorientować. Kiedy ci w końcu poderwali się do pogoni, dowódca ich zatrzymał:

– Nim zajmiemy się później! Mamy tu ważniejszą sprawę! Mężczyźni zwrócili się w kierunku półnagiego, zapłakanego Sadara. Zalążki piersi nie pozostawiały żadnych wątpliwości – był dziewczynką we wczesnym stadium dojrzewania. Dowodzący talibami mężczyzna podniósł leżący w kącie brudny jutowy worek i zarzucił go na głowę chłopca, zasłaniając jednocześnie jego nagość. Potem pchnął Sadara w stronę drzwi.

– Zabierzcie go! – rozkazał swoim współtowarzyszom. – Musimy to załatwić"

***

Fragment książki "Wyrwana z piekła Talibów" autor: Marcin Margielewski, wyd. Prószyński i S–ka

Informacja prasowa
drfcj9h
drfcj9h