Zaburzenie bariery hydrolipidowej. Jak uodpornić cerę w sezonie zimowym?
Sezon zimowy może przynieść nam wiele problemów z cerą. Suche powietrze, ujemne temperatury oraz zimny wiatr to czynniki, które negatywnie oddziałują na kondycję skóry, a w szczególności na jej barierę hydrolipidową. Z tego powodu warto wiedzieć, jakich produktów pielęgnacyjnych używać zimą na co dzień, aby uodpornić cerę na warunki atmosferyczne panujące o tej porze roku.
Czym jest bariera hydrolipidowa skóry i jakie pełni zadanie?
Bariera hydrolipidowa naskórka pełni bardzo ważne funkcje ochronne. Jej zadaniem jej stworzenie powłoki, która nie przepuszcza szkodliwych czynników zewnętrznych oraz drobnoustrojów. Płaszcz lipidowy zbudowany jest z cząsteczek wody i tłuszczów i znajduje się w wierzchniej warstwie naskórka. Poza tworzeniem bariery ochronnej płaszcz hydrolipidowy pełni jeszcze jedną ważną funkcję. Mianowicie zapobiega utracie wody z naskórka, co ma ogromny wpływ na kondycję naszej cery, szczególnie zimą.
Jak objawia się zaburzenie bariery hydrolipidowej?
Jeśli zależy nam na zdrowej cerze, warto bacznie ją obserwować. W sezonie zimowym zwróćmy szczególną uwagę, czy skóra nie staje się cienka oraz nie przesusza się nadmiernie. Co więcej, objawem nieprawidłowego funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego jest też nieprzyjemne uczucie napięcia, zaczerwieniona skóra na policzkach, nadmiar produkowanego sebum, częste podrażnienia oraz zmiana koloru cery na bardziej ziemisty i szary. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o zaburzeniu w naturalnej ochronie naskórka. W takim wypadku warto sięgnąć po kremy do twarzy AVON, które pomogą odbudować zachwianą barierę.
Jaki krem wybrać do codziennej pielęgnacji?
Aby odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową oraz uodpornić cerę w sezonie zimowym, konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Podstawą są kremy nawilżające do twarzy, które w składzie posiadają kwas hialuronowy. Występuje on bowiem naturalnie w naszym organizmie i ma ogromny wpływ na nawodnienie cery. Dobrze też, aby krem zawierał w składzie ceramidy wzmacniające zewnętrzną warstwę skóry, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, które poprawią nawilżenie oraz elastyczność i wpłyną na odmłodzenie cery. Przykładem są olej ze słodkich migdałów czy awokado. Warto też postawić na emolienty i wykonywać przy ich użyciu okluzję. Pozwoli to na uszczelnienie bariery hydrolipidowej oraz dogłębne wniknięcie substancji nawilżających. Można sięgać również po typowe kremy regenerujące do twarzy, które będą zawierać w sobie połączenie tych najważniejszych dla odbudowy i uodpornienia bariery ochronnej naskórka składników.
Jak długo trwa odnowa i uodparnianie bariery hydrolipidowej?
Podstawą do uzyskania satysfakcjonujących efektów jest przede wszystkim regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Uodparnianie cery na warunki atmosferyczne panujące zimą powinno się zacząć już jesienią. Wystarczy zadbać o dobry krem nawilżający oraz produkt z filtrem przeciwsłonecznym. Ich codzienna aplikacja kilkanaście minut przed wyjściem z domu to najlepsza metoda. Natomiast jeśli nasza skóra wykazuje oznaki świadczące o zaburzeniu naturalnej bariery ochronnej skóry, trzeba sięgnąć po dobrej jakości kremy nawilżające i regenerujące z naturalnym składem. Po systematycznym stosowaniu w ciągu miesiąca powinniśmy zauważyć poprawę w wyglądzie skóry. Terapię regenerującą należy kontynuować dłużej w przypadku nieustąpienia objawów. Dodatkowo, aby wyeliminować nasilanie się problemu z suchą skórą, warto zrezygnować z produktów do mycia twarzy zawierających sztuczne barwniki oraz alkohol, które potęgują ten problem. Odpowiednie kremy nawilżające, regenerujące, a także kosmetyki myjące znajdziemy między innymi w ofercie AVON.
WP Kobieta na: