UrodaZalety tamponów. Jak założyć tampon po raz pierwszy?

Zalety tamponów. Jak założyć tampon po raz pierwszy?

Zalety tamponów. Jak założyć tampon po raz pierwszy?
Źródło zdjęć: © 123RF
Agnieszka Krasa
01.06.2018 13:13, aktualizacja: 30.06.2018 13:24

Aplikacja tamponu wymaga wprawy, ale jest bezbolesna i szybka, podobnie jak jego wyjmowanie. Tampon w pochwie pozostawać powinien od 4 do maksymalnie 8 godzin, a nocą najlepiej jednak używać podpasek. Sprawdź, jak założyć tampon, czy można sikać z tamponem i kiedy nie wolno ich używać.

Zalety tamponów

Szereg pozytywnych stron tamponów skutkuje ich ogromną popularnością. Co warto wiedzieć o tamponach przed ich używaniem?

  • Tampony mogą być bezpiecznie stosowane już od pierwszej miesiączki, nawet przez bardzo młode dziewczyny i dziewice.
  • Uprawianie sportu i aktywność fizyczna z dobrze założonym tamponem nie pozwalają odczuć dyskomfortu z posiadania menstruacji.
  • Tampon na basen i na plażę to cudowna alternatywa dla miesiączkujących kobiet, które unikały miejsc, gdzie trzeba założyć kostium kąpielowy.
  • Tampon na noc to świetny wybór, aby nic się nie przesunęło i nie poplamiło ubrań ani pościeli.

Jak założyć tampon?

To, jak zaaplikować tampon po raz pierwszy, jest szczególnie problematyczne w przypadku nastolatek i dziewic. Wystarczy jednak odrobina praktyki i okazuje się, że aktywność fizyczna w trakcie okresu jest możliwa i nie trzeba zmieniać swojego trybu życia na te kilka trudnych dni w miesiącu. Oto aplikacja tamponu krok po kroku:

  1. Rozluźnienie, spokój, czyste ręce i wygodna pozycja. Najlepiej jest kucnąć nad lusterkiem, żeby wszystko dokładnie widzieć.
  2. Wyrzuć ochronną folię, chwyć tampon pomiędzy kciuk i palec wskazujący, aby sznureczek zwisał w dół.
  3. Drugą ręką rozchyl wargi sromowe i palcem wskazującym wepchnij lekko tampon w pochwę, kierując go do góry i nieco do tyłu.
  4. Sucha pochwa i nerwy nie sprzyjają rozluźnieniu mięśni, postaraj się więc uspokoić i delikatnie kręć tamponem, aby znaleźć dla niego wygodne miejsce. Wystarczy włożyć tampon na odległość niewiele przekraczającą długość palca, nie jest to więc zbyt głęboko. Właściwe miejsce to to, w którym już tampona praktycznie nie czujesz.
  5. Sznureczek powinien swobodnie zwisać w dół, co umożliwi usunięcie środka higienicznego po kilku godzinach. Tampona po prostu wyjmuje się, pociągając za sznurek do oporu.
  6. Początkowo możesz dodatkowo zabezpieczać bieliznę bawełnianymi wkładkami, aby jej nie poplamić w dniach intensywniejszego krwawienia miesięcznego. Stopniowo dobierzesz właściwy rozmiar tego środka higienicznego, który nie odpowiada wzrostowi czy wadze kobiety, a obfitości wydzieliny z pochwy.

Nie należy zapominać o higienie intymnej. Na WP radarOkazji znajdziesz wszystkie potrzebne kosmetyki i akcesoria do ciała w niskich cenach.

Tampony - kiedy nie używać?

Aplikacja tamponu już opanowana. A czy znacie przeciwwskazania do używania tamponów? Z tamponów należy zrezygnować w sytuacji upławów, infekcji intymnych, posiadania wkładki wewnątrzmacicznej (wyjęcie tamponu może spowodować jej niekontrolowane wypadnięcie z pochwy), stosowania czasowo leków dopochwowych. Można z nimi bezpiecznie oddawać mocz, grozi to jedynie ich lekkim przemieszczaniem się w dół. I tampony nie hamują uwalniania krwi z macicy, a wchłaniają ją. Raz na dobę najlepiej zamień tampony na podpaski i dopasuj możliwie jak najmniejszy rozmiar tamponu do swoich potrzeb.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także