Blisko ludzi"Żyliśmy koniecznością odwetu na Niemcach". Rozmowa z warszawskim powstańcem

"Żyliśmy koniecznością odwetu na Niemcach". Rozmowa z warszawskim powstańcem

Kinga Kwiecień

01.08.2016 14:17, aktual.: 01.08.2016 17:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rozmawiała Kinga Kwiecień.

Strach, niewiedza i niepokój. Co czuli mieszkańcy okupowanej Warszawy? 1 sierpnia 1944 do walki stanęły nawet dzieci. Stanisław „Stasio” Krakowski miał 15 lat, kiedy rozpoczął się koszmar. W rozmowie z Wirtualną Polską opowiada o losach powstańców i emocjach, które towarzyszyły walkom.

– My, młodzi, nie byliśmy na tyle świadomi, jakie zagrożenie dla nas stanowi walka prowadzona w tej formie. Ale to rozsadzało nam piersi i dawało powód do radości – mówi bohater. I dodaje: – Żyliśmy koniecznością odwetu na Niemcach.

W Powstaniu Warszawskim życie straciły tysiące ludzi, poległo około 18 tysięcy powstańców. Każdy z nich zasługuje na nasz szacunek i pamięć. Niestety, wielu bohaterów tamtych dni do dzisiaj spoczywa w zniszczonych i zapomnianych grobach. Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci oraz Mogił Powstańczych 1944 roku organizuje akcję „Nie Zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich” pod patronatem honorowym Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach akcji prowadzana jest zbiórka na rzecz budowy i renowacji zaniedbanych i zniszczonych mogił powstańców warszawskich oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego, pochowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Więcej o akcji na facebooku

Źródło artykułu:WP Facet
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także