Trwa ładowanie...
d3ktkh9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Fit

Ameryka staje się krajem grubasów

Odsetek osób dotkniętych otyłością w Stanach Zjednoczonych może w 2030 r.
wzrosnąć nawet do 44 proc. - alarmują autorzy raportu opublikowanego przez organizację Trust for
America's Health oraz Fundację Roberta Wooda Johnsona.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ameryka staje się krajem grubasów
(Thinkstockphotos)
d3ktkh9

Odsetek osób dotkniętych otyłością w Stanach Zjednoczonych może w 2030 r. wzrosnąć nawet do 44 proc. - alarmują autorzy raportu opublikowanego przez organizację Trust for America's Health oraz Fundację Roberta Wooda Johnsona. Obecnie 35,7 proc. dorosłych Amerykanów i 16,9 proc. dzieci w wieku od 2 do 19 lat cierpi na kliniczną otyłość.

Z najnowszych prognoz wynika, że jeżeli Amerykanie nie zmienią swoich nawyków żywieniowych, za niespełna 20 lat co drugi mieszkaniec Stanów Zjednoczonych będzie otyły. W 13 stanach odsetek otyłych może w 2030 roku przekroczyć nawet 60 proc.

"Do roku 2030 co najmniej 44 proc. dorosłych w każdym stanie będzie otyłych a w 39 stanach - prawie połowa mieszkańców. Przewidujemy, że w 30 stanach odsetek otyłych wzrośnie nawet do 60 proc." - powiedział dyrektor fundacji Trust for America's Health, Jeff Levi.

d3ktkh9

W stanie Missisipi odsetek ludzi otyłych jest największy. Wynosi obecnie 34,9 proc., a za niespełna 20 lat może wzrosnąć do 66,7 proc. Natomiast w stanie Kolorado, gdzie obecnie jest najmniej otyłych, wskaźnik cierpiących na tę przypadłość może do 2030 roku wzrosnąć do 44,8 proc. z obecnych 20,7 proc. Kolorado w dalszym ciągu pozostawałoby jednak stanem z najniższym odsetkiem otyłych. Autorzy raportu, w którym po raz pierwszy publikowane są prognozy dla poszczególnych stanów, alarmują, że jeżeli Amerykanie nie zmienią nawyków żywieniowych, leczenie chorób związanych z otyłością z roku na rok będzie pochłaniać co raz więcej środków.

Liczba nowych przypadków chronicznych schorzeń układu krążenia - obecnie 1,3 mln rocznie - może w 2030 roku wzrosnąć do 6,8 mln. Alarmujące są dane dotyczące cukrzycy typu 2. Prognozuje się, że wraz ze wzrostem liczby otyłych liczba zachorowań na tę chorobę może wzrosnąć do 7,9 mln rocznie. W tym roku cukrzycę typu 2 zdiagnozowano u 1,9 mln Amerykanów.

Autorzy raportu na temat otyłości wskazują na konieczność propagowania zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Ważne jest także wpajanie zdrowych nawyków najmłodszym.

"Zwiększenie czasu przeznaczanego na aktywność fizyczną, poprawa jakości posiłków serwowanych w szkolnych stołówkach, a także oferowanie programów i zajęć dla odchudzających się" - wymienia Jeff Levi.

d3ktkh9

(PAP/ma)

Podziel się opinią

Share

d3ktkh9

d3ktkh9
d3ktkh9