Nałogowe wyciskanie pryszczy – trądzik neuropatyczny
Trądzik neuropatyczny to dolegliwość z pogranicza psychologii i dermatologii. Jego głównym objawem jest nałogowe wyciskanie pryszczy. Nadmierne usuwanie niedoskonałości paradoksalnie prowadzi do ich zwiększenia. Z tym rodzajem trądziku związane są również problemy psychiczne (niska samoocena i brak akceptacji własnego ciała i wyglądu).
24.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 13:44
Trądzik neuropatyczny – co to takiego?
Trądzik neuropatyczny to schorzenie z zakresu psychodermatologii. Oznacza to, że problemy skórne mają podłoże psychiczne. To właśnie problemy z niską samooceną, niespełnione dążenie do doskonałości, stany depresyjne, a także nierzeczywiste wyobrażenie o wyglądzie są powodem obsesyjnego wyciskania krost. Nałogowe i nadmierne wyciskanie pryszczy daje poczucie kontroli oraz złudną nadzieję na uzyskanie idealnej cery, której posiadanie uznawane jest za priorytet. Osoby dotknięte trądzikiem neuropatycznym są uzależnione od spędzania czasu przed lustrem i szukania nawet najmniejszych zaskórników, które mogą wycisnąć lub rozdrapać.
Trądzik neuropatyczny może rozwinąć się z niewielkich zmian skórnych. Natomiast uporczywe i ciągłe wyciskanie pryszczy i rozdrapywanie zaskórników prowadzi do błędnego koła. Im częściej dotykamy krost, tym bardziej roznosimy bakterie po twarzy, stany zapalne się zaogniają, a to skutkuje powstawaniem nowych. Dążenie do uzyskania idealnej cery, daje efekt przeciwny. Problem się nawarstwia. Skutki takiego działania to trwałe blizny, ubytki w skórze i przebarwienia.
Nagminne wyciskanie pryszczy – jak je kontrolować?
Trądzik neuropatyczny powinien być leczony dwutorowo. Po pierwsze, należy uświadomić sobie, że ma się problem. Nie tylko ze stanem cery, ale także z nadmiernym usuwaniem niedoskonałości. Nałogowe wyciskanie pryszczy może się skończyć, jeśli zdamy sobie sprawę, że sami sobie szkodzimy. Z uwagi na podłoże psychiczne schorzenia, nie jest to łatwe. Jeśli jednak uda nam się pogodzić z faktem, że mamy kłopoty, należy niezwłocznie wybrać się do specjalisty. Lekarz dobierze właściwą kurację lekami lub zaproponuje odpowiednie preparaty pielęgnacyjne, które poprawią kondycję skóry i pomogą zwalczyć trądzik neuropatyczny. Ważne jest, by konsekwentnie przestrzegać zaleceń dermatologa i co najważniejsze, powstrzymać się od wyciskania pryszczy i rozdrapywania krost. Lekarz pomoże również w pozbyciu się blizn i przebarwień.
Trądzik neuropatyczny – leczenie
Jeśli okaże się, że działania dermatologa nie przyniosą efekty i pomimo dużych starań, trądzik neuropatyczny wciąż będzie widoczny, należy udać się do gabinetu medycyny estetycznej. Może się okazać, ze tylko przy pomocy laserów frakcyjnych, mezoterapii, mikronakłuwania czy zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego uda się przywrócić skórze w miarę zdrowy wygląd, spłycić blizny, wypełnić je i sprawić, że przebarwienia staną się mniej widoczne. Jednak wizyta u dermatologa nie wystarczy. Samo leczenie dolegliwości skórnych, czyli trądziku neuropatycznego, może nie przynieść pozytywnych efektów. Aby uporać się ze źródłami problemu, niezbędna będzie terapia u psychologa, a niekiedy nawet u psychiatry (wszystko zależy od stadium trądziku neuropatycznego). Konieczna będzie praca nad poprawą samooceny, poczuciem wartości rozpracowanie innych problemów. Ważne jest również okazywanie wsparcia osobie mającej problem z trądzikiem neuropatycznym.