Olejek arganowy – jak działa na skórę, włosy i paznokcie?
Choć olejek arganowy jako cudowny kosmetyk został odkryty stosunkowo niedawno, to od wielu pokoleń jest używany przez mieszkańców Maroko. Złotą substancję możemy wykorzystać nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce i w medycynie. Co warto wiedzieć o olejku arganowym? Podpowiadamy jak go używać do twarzy, do skóry, do paznokci oraz nakładać na włosy.
28.06.2018 | aktual.: 02.08.2018 14:16
Olejek arganowy – charakterystyka
Olejek arganowy pozyskuje się z arganii żelaznej – drzewa, które rośnie w Maroko. Wyróżniamy dwa rodzaje olejku arganowego: olejek arganowy spożywczy, który powstaje w wyniku tłoczenia prażonych nasion drzewa arganowego, oraz olejek arganowy kosmetyczny uzyskiwany dzięki procesowi tłoczenia na zimno nieprażonych nasion. Olejek wykorzystywany w kuchni ma intensywniejszy kolor oraz orzechowy zapach, zaś ten stosowany w kosmetyce – ma jaśniejszy odcień.
Przed przejściem do olejowania, warto zastosować jeden z żeli do mycia twarzy z WP radarOkazji.
Ze względu na błyszczący żółty kolor olejek arganowy jest często określany jako "płynne złoto Maroka". Olejek macadamia można stosować doustnie. Jest polecany osobom z podwyższonym cholesterolem, ponieważ go obniża, a także wysokociśnieniowcom – wspomaga układ krążenia.
Cena olejku arganowego nie jest zbyt wysoka. Koszt zimnotłoczonej substancji to ok. 20 złotych za 100 ml.
Olejek arganowy do twarzy
Olejek arganowy jest nazywany eliksirem młodości, ponieważ w jego składzie znajdziemy przede wszystkim polifenole, które są naturalnym przeciwutleniaczami. Z tego względu opóźniają proces starzenia się skóry. Olej arganowy stosowany zewnętrznie może również delikatnie wygładzić zmarszczki.
Osoby z tłustą cerą lub cerą trądzikową mogą dodać kilka kropel olejku do kremu do twarzy, ponieważ ma silne właściwości przeciwzapalne. Zmniejsza również poziom wydzielanego sebum.
Olejek arganowy na włosy
Olejek arganowy jest coraz częściej dodawany do kosmetyków do włosów, zarówno szamponów, jak i odżywek czy masek, ponieważ nawilża włosy. Ponadto pomaga odbudowywać ich strukturę. Dzięki temu włosy przestają wypadać. Istnieją co najmniej trzy sposoby na stosowanie olejku arganowego.
Po pierwsze olejek arganowy możemy stosować wyłącznie na końcówki, tym samym chroniąc je przed rozdwojeniem. Olejkiem arganowym możemy umyć włosy – to dobra metoda na pozbycie się łupieżu. Olejek macadamia będzie również skuteczny, jeśli dodamy go do szamponu stosowanego na co dzień. Włosy będą nawilżone, a fryzura po stylizacji nabierze objętości.
Olejek arganowy do skóry
Olejek arganowy możemy stosować bezpośrednio na skórę. Stanowi świetny filtr ochronny przed szkodliwym promieniowaniem UV, dlatego warto nim smarować skórę przed wyjściem na słońce.
Delikatnym olejem arganowym możemy również smarować niemowlęta, ponieważ złota substancja nie wywołuje podrażnień i reakcji alergicznych.
Olejek arganowy do paznokci
Olej arganowy jest dobrym remedium na łamliwe paznokcie. Możemy go nakładać bezpośrednio na płytkę, przecierając delikatnie palce raz dziennie.
Innym sposobem na wzmocnienie paznokci jest moczenie rąk w ciepłej wodzie z olejkiem arganowym. Taka kuracja nie jest czasochłonna. Wystarczy ją stosować przez 5 minut dwa razy w tygodniu.