FitnessAnaliza składu ciała

Analiza składu ciała

Analiza składu ciała

25.05.2006 12:06, aktual.: 27.05.2010 23:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie od dziś wiadomo, że waga nie powinna być jedynym czynnikiem oceniającym budowę ciała. Zasadnicze różnice w budowie i komponentach organizmu możemy zauważyć np. pomiędzy płciami.

Nie od dziś wiadomo, że waga nie powinna być jedynym czynnikiem oceniającym budowę ciała. Zasadnicze różnice w budowie i komponentach organizmu możemy zauważyć np. pomiędzy płciami. Gospodarka hormonalna warunkuje wyższą zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie kobiety, co jest fizjologicznym mechanizmem zabezpieczającym na czas ciąży, mężczyźni zaś mają więcej tkanki mięśniowej.

Różnice w składzie ciała obserwuje się także pomiędzy poszczególnymi osobami, mówi się czasem, że ktoś „ma ciężkie kości” i rzeczywiście osoby o podobnej wizualnie budowie mogą znacznie różnić się masą ciała.

Pomiar składu ciała za pomocą bioelektrycznej impedancji to metoda prosta i łatwa do przeprowadzenia, nieinwazyjna, możliwa do wykonania niemalże w każdych warunkach, wiarygodna i tania.

Kiedy potrzebna jest analiza składu ciała?

W trakcie diety odchudzającej. Możliwa jest sytuacja, że tracisz na wadze, co potwierdza zmniejszający się wskaźnik BMI, a jednocześnie obserwowany jest wzrost procentowej zawartości tłuszczu w Twoim organizmie, spowodowany np. ubytkiem wody, albo – co gorsza – tkanki mięśniowej. W takim przypadku należy zmodyfikować zarówno stosowaną dietę jak i treningi.

Przy rozbudowie masy mięśniowej (zarówno u sportowców, jak i u osób, które chcą przytyć). Znajomość proporcji składników, a przede wszystkim stosunku tkanki mięśniowej do tłuszczowej, pozwoli ukierunkować treningi w zależności od potrzeb oraz umożliwi śledzenie zachodzących w organizmie zmian.

Jako badanie profilaktycznie. Analizę składu ciała warto dołączyć do zestawu regularnie wykonywanych badań profilaktycznych. Niestety, z wiekiem spada tempo przemiany materii, czego skutkiem jest przybieranie na masie ciała i zwiększona procentowa zawartość tłuszczu w ciele. Badając kompozycje ciała przynajmniej raz na pół roku można na bieżąco reagować na zmiany zachodzące w organizmie.

www.setpoint.pl
Znajdź z nami swój punkt równowagi!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także