Trwa ładowanie...

Aranżacja balkonu słonecznego

Za słoneczne balkony uważa się te, które wychodzą na południe, zachód lub południowy zachód. Słońce świeci wtedy przez dłuższą część dnia, często bardzo intensywnie. To wymaga bardzo przemyślanej aranżacji balkonu. Należy wybrać kwiaty lubiące silne promienie słoneczne oraz meble i akcesoria, które umilą błogi wypoczynek w cieniu.

Aranżacja balkonu słonecznegoŹródło: Materiał prasowy
d316m0k
d316m0k

Rośliny na balkon słoneczny

Istnieje kilka gatunków kwiatów doniczkowych, które sprawdzą się w aranżacji słonecznych balkonów. Ważne jednak, aby sadzić je w dużych pojemnikach w jasnych kolorach. Dzięki temu uda się zatrzymać sporo wody, a ziemia nie będzie się zanadto nagrzewać. W bardzo słoneczne dni warto pamiętać o zacienieniu roślin na przykład za pomocą parasola, ponieważ zbyt intensywna ekspozycja na słońce może doprowadzić do ich poparzenia.

Fotolia
Źródło: Fotolia

Do najpopularniejszych kwiatów na słoneczny balkon zaliczyć można:

  • surfinie – piękne kwiaty balkonowe przypominające dzwoneczki w kolorach fioletu, różu i czerwieni, nadają się idealnie do wysadzenia w wiszących pojemnikach, ponieważ tworzą kuliste kompozycje, ich wymagania to stała wilgoć podłoża i regularne nawożenie dedykowanymi preparatami,
  • scewola – również typ kwiatu zwisającego, charakteryzuje ją kształt kwiatów, który przypomina dłoń albo wachlarz, scewola kwitnie bujnie od czerwca do pierwszych przymrozków, lubi kwaśne podłoże i wodę, dlatego należy ją podlewać codziennie,
  • pelargonie – rośliny o wielu odmianach, najpopularniejszy kwiatek na słoneczny balkon, kwitnie całe lato i wymaga podlewania codziennie, a przy mniejszym nasłonecznieniu co dwa dni, pelargonie wspomagane odpowiednim preparatem są bardzo trwałe,
  • begonie – rośliny o kwiatach w intensywnych kolorach, kwitnie od czerwca do października, wymaga umiarkowanego podlewania z pominięciem korzenia, który w wilgotnym środowisku może zacząć gnić,
  • werbeny – roślina, która wyróżnia się ciekawymi kolorami i odmianami, tworzą gęste, kuliste kwiatostany i kwitną od połowy lata do później jesieni, należy podlewać ją regularnie, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża.
d316m0k

Meble na słoneczny balkon

Słoneczny balkon wiąże się z dużym nasłonecznieniem, a to może nie służyć meblom, które się na nim znajdą. Dla przykładu plastikowe krzesła mogą wyblaknąć i po kilku sezonach stać się nieestetyczne. Z kolei meble metalowe na słoneczny balkon wyeksponowane na słońce będą się zbyt szybko nagrzewać.

Dobrym wyborem mogą okazać się meble rattanowe, które aktualnie są bardzo modne albo tradycyjne i nieśmiertelne meble drewniane.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Aranżacja balkonu słonecznego – zacienienie

Nic nie jest jednak na słonecznym balkonie tak ważne, jak odpowiednie zacienienie. Dzięki niemu uda się ochronić rośliny przed poparzeniem, a meble przed niszczeniem. Poza tym zacienienie balkonu pozwoli ograniczyć ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia, dzięki czemu wewnątrz łatwiej będzie zachować przyjazny chłód.

d316m0k

Skutecznym zadaszeniem słonecznego balkonu może być rozkładany parasol, ale warto pomyśleć również o stylowej markizie, pergoli czy żaglu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
d316m0k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d316m0k