Aranżacje balkonu w bloku

Aranżacje balkonu w bloku
Źródło zdjęć: © 123RF

04.01.2019 12:04, aktual.: 04.01.2019 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mieszkasz w bloku, a marzysz o domku z ogrodem? Przekształć swój balkon na mały Eden.

Aranżacja balkonu w bloku – rośliny

Aranżacja balkonu zależy od dostępnej przestrzeni, ale w każdym przypadku – nawet przy mikroskopijnym balkoniku – sprawdzą się rośliny. To nimi można zbudować coś z niczego. Ile razy widzieliśmy piękne kwiaty o żywym kolorze, które wprowadzają niezwykły urok starym odrapanym ścianom? Kluczem do zagospodarowania balkonu jest właśnie magia natury. Najprostszym sposobem na odgrodzenie się od reszty świata i zapewnieniu sobie większego poczucia prywatności jest postawienie na obrośniętą bluszczem balustradę. Ścianę roślin uzupełnić można skrzynkami lub donicami na kwiaty. W sklepach ogrodniczych dostępne są najróżniejsze konstrukcje do zawieszania, doniczki kaskadowe, gazony, misy i kwietniki. Warto też improwizować, wykorzystując stare niepotrzebne przedmioty np. kalosze, krzesła, rozbite misy, żyrandole czy dziecięce zabawki, które staną się ciekawą bazą dla roślin.

Aranżacja balkonu w bloku – meble

Balkon powinien mieć przynajmniej jedno siedzisko, aby móc korzystać z dobrodziejstw świeżego powietrza i przytulnego wystroju. Dobór mebli zależy od preferowanych aktywności. Jeśli balkon ma być miejscem spożywania posiłków, to konieczny będzie przynajmniej jeden stolik. Warto wybrać taki, który się składa. Dzięki temu oszczędzi się miejsce, a w razie towarzystwa, zawsze można go rozłożyć. Podobnie z krzesłami. Lekkie składane meble łatwo schowa się przed deszczem. Jeśli na balkonie chcemy się relaksować czytając książki lub popijając kawę, możemy sprawić sobie relaksujący wiszący fotel. Przy większej przestrzeni sprawdzi się też leżak czy hamak. Wybierając meble, warto zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane oraz czy można je ze sobą składać. Na mniejsze balkony nadadzą się dopasowane do balustrady niewielkie stoliczki oraz ławy z poduszkami, przytulone do krawędzi. Jeśli nie ma zadaszenia, lepiej zdecydować się na meble z aluminium, które wytrzymają starcie ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi.

Aranżacja balkonu w bloku – dekoracje

Balkon udekorować można lampionami, światełkami choinkowymi czy ceramicznymi, wiklinowymi lub drewnianymi rzeźbami. Nie warto jednak zapychać przestrzeni wieloma małymi przedmiotami, bo będzie to z jednej strony przytłaczające, a z drugiej niepraktyczne, bo będą one narażone na działanie deszczu, wiatru, mrozu czy chociażby pyłu. Elementy dekoracyjne mogą nawiązywać do ogrodu. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie sztucznej trawy jako podłoża. Inną opcją jest zastosowanie płyt kompozytowych o ciepłej brązowej barwie, które swoim wyglądem przypominają drewno. Latem pozwolić sobie możemy także na wyścielenie podłoża kolorowym dywanikiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także