Biustonosz - bielizna czy element mody?

Biustonosz - bielizna czy element mody?
Źródło zdjęć: © 123RF

20.11.2012 23:09, aktual.: 09.01.2013 11:36

Od bardzo dawna bielizna, w tym również biustonosze, nie jest już czymś, o czym się nie mówi i co wstydliwie chowa się pod ubraniem. Oczywiście raczej nie grozi nam moda na chodzenie po mieście w samej bieliźnie i biustonoszu w charakterze bluzki, ale nikogo już nie oburza ramiączko wymykające się, przypadkiem lub nie, spod ubrania. W tym sensie można powiedzieć, że biustonosz jest elementem mody...

Od bardzo dawna bielizna, w tym również biustonosze, nie jest już czymś, o czym się nie mówi i co wstydliwie chowa się pod ubraniem. Oczywiście raczej nie grozi nam moda na chodzenie po mieście w samej bieliźnie i biustonoszu w charakterze bluzki, ale nikogo już nie oburza ramiączko wymykające się, przypadkiem lub nie, spod ubrania. W tym sensie można powiedzieć, że biustonosz jest elementem mody...

Bielizna nie jest już produkowana wyłącznie w wersji klasycznej, w trzech nieśmiertelnych bieliźnianych kolorach – białym, czarnym i beżowym. Biustonosze nie służą też już tylko i wyłącznie zakrywaniu i podtrzymywaniu piersi, ich charakter nie jest czysto funkcjonalny, zresztą nie zostały wymyślone jedynie w tym celu.

Można kupić biustonosze różnego rodzaju, o najróżniejszych krojach, niemal we wszystkich kolorach tęczy, a także w różnym stylu. Zarówno takie, które mają za zadanie udawać, że ich nie ma (gładkie, beżowe i bez ozdób) jak i takie, które wyraźnie mówią: patrz na mnie, jestem! Zdobione są rozmaitymi haftami, koronkami, wstążkami, kokardkami, a także z nadrukami i najróżniejszymi deseniami. Mają za zadanie podnosić i podtrzymywać biust, ale także go pomniejszać, powiększać, eksponować lub wręcz przeciwnie, kształtować według upodobań, czyli pełni także istotną rolę w modelowaniu całej sylwetki.

Kiedy biustonosz przestał być traktowany tylko jak część bielizny?

Wyznaczenie sztywnych ram czasowych jest o tyle trudne, że moda i różne jej przejawy od wieków były obecne, a bielizna prawie zawsze była czymś, co miało współgrać z ubraniem, czy to mowa o dzisiejszym kostiumie albo T-shirtach, czy o sukniach elegantek sprzed dziesiątek czy setek lat.

Zanim postał pierwowzór tego, co dziś uważamy za biustonosz, kobiety uciekały się do różnych sposobów, aby podkreślić biust. Wymyślne, szkodliwe dla zdrowia i zniekształcające ciało narzędzie tortur zwane gorsetem było znane i noszone od wieków, co świadczy o tym, że nie tylko dziś używamy bielizny do kształtowania ciała i oczekujemy od niej, aby współgrała ze strojem.

Wcześniej jednak, mimo eksponowania biustów w ogromnych dekoltach, sama bielizna nie miała prawa być widoczna. We współczesnych czasach ukazanie bielizny noszonej na biuście weszło do mody za sprawą gwiazd show-biznesu. Kto nie pamięta szokujących początkowo występów Madonny w biustonoszach i gorsetach wyjątkowo mocno przyciągających uwagę do piersi-rakiet? Dziś już nie robi na nas tak dużego wrażenia biegająca po scenie w biustonoszu Rihanna.

Biustonosz jako element stroju - kicz czy odwaga?

Biustonosz noszony jako widoczny element stroju z pewnością wymaga sporej dawki odwagi od osoby, która decyduje się na taki ubiór. Przyciąganie uwagi otoczenia jest gwarantowane. Natomiast to, czy efekt będzie kiczowaty, zależy od wielu czynników, jak w każdej dziedzinie wymagającej dużej dawki wyczucia i dobrego smaku.

Zależne jest to także od aktualnej mody i stylu ubioru, ale granica jest cienka. Na ulicach częstym widokiem jest bielizna wychylająca się spod ubrania, najczęściej z powodu niedopasowania jej do rodzaju i kroju tego, co na wierzchu - albo też rażącego niedopasowania. Ramiączka wystające z bluzek typu bokserka czy obwód biustonosza wystający z dekoltu na plecach - na pewno nie są szczytem elegancji.

Biustonosz wystający z przyciasnej bluzki może nie być odebrany jako przejaw dobrego gustu, ale już z eleganckim, czarnym biustonoszem widocznym spod koronkowej bluzki sprawa ma się zupełnie inaczej. Tu efekt jest zamierzony, a całość stroju starannie przemyślana. Jedno jest pewne: fragmenty biustonosza jako element stroju codziennego, do pracy czy w sytuacjach oficjalnych, nie zagościł dotąd w kanonie klasycznej elegancji. Świetnie natomiast sprawdza się jako element stroju wieczorowego, oczywiście zależnie od miejsca i okazji.

Nie możemy również zapominać o obowiązujących trendach w modzie, na przykład romantycznym stylu bieliźnianym obecnym od kilku lat na wybiegach, w którym stroje wierzchnie zaprojektowane są tak, aby udawały elementy bielizny. Sukienki upodabniają się do zwiewnych atłasowych haleczek, ozdobionych bogato koronką, spódnice udają tiulowe pół-halki.

W modzie ślubnej od lat królują suknie z gorsetową górą, wiązane na plecach. Gorsety typu underboost i overboost, noszone na bluzki są popularne w stylu gotyckim. A odważniejsze panie lubiące ten styl noszą też koronkowe, kolorowe gorsety, które wprawdzie wcale nie powstały z myślą o noszeniu ich jako ubrania, ale ze względu na stylistykę dobrze się sprawdzają w tej roli.

Czy można przewidzieć jakie biustonosze będą "trendy" w następnym sezonie? Gdzie/kiedy prezentowane są trendy odnośnie biustonoszy?

Bielizna podlega aktualnym trendom tak samo jak ubranie, obuwie, dodatki, a projektanci prześcigają się w przewidywaniu, jakie kolory i wzory będą cieszyć się powodzeniem. Producenci ze sporym wyprzedzeniem prezentują nowe kolekcje, które są przygotowywane ponad rok przed wejściem na rynek. Ukazują się one w takich samych cyklach, jak moda odzieżowa, obowiązują sezony wiosna-lato oraz jesień-zima. Często także kolorystyka i style przewidziane w bieliźnie nawiązują do obowiązujących trendów w modzie odzieżowej.

Jeśli mowa o prezentacji trendów, to jednym z największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży bieliźniarskiej są odbywające się co roku w styczniu międzynarodowe targi bielizny w Paryżu. Miejsce nie jest przypadkowe, Paryż to przecież także europejska stolica mody.

Impreza ta gromadzi projektantów, producentów – nie tylko bielizny, ale także materiałów, dodatków i akcesoriów – oraz klientów i po prostu pasjonatów pięknej i modnej bielizny. Odbywają się pokazy, na których bielizna prezentowana jest więc nie tylko na setkach stanowisk wystawców, ale również na wybiegach. Poza tym bielizna jest dziś prezentowana na pokazach tak samo, jak ubrania, organizują je również dystrybutorzy i producenci bielizny. Wydarzeniem są na przykład pokazy bielizny Victoria's Secret, a znane osoby ze świata mody projektują i pokazują własne kolekcje, jak Elle MacPherson.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także