UrodaBłędy w pielęgnacji cery trądzikowej

Błędy w pielęgnacji cery trądzikowej

Błędy w pielęgnacji cery trądzikowej
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
25.06.2010 11:00, aktualizacja: 25.06.2010 11:44

Trądzik to uciążliwa, nieprzyjemna dolegliwość, której z pewnością każdy chciałby się jak najszybciej pozbyć. Jednak nieświadomie popełniamy często liczne błędy w codziennej pielęgnacji, które sprawiają, że stan naszej skóry tylko się pogarsza.

Trądzik to uciążliwa, nieprzyjemna dolegliwość, której z pewnością każdy chciałby się jak najszybciej pozbyć. Jednak nieświadomie popełniamy często liczne błędy w codziennej pielęgnacji, które sprawiają, że stan naszej skóry tylko się pogarsza. Cera trądzikowa wymaga wyjątkowo starannych i odpowiednich dla niej zabiegów pielęgnacyjnych, inaczej na naszej twarzy mogą pojawić się trwałe blizny.

Trądzik pojawia się, gdy w mieszkach włosowych powstaje za dużo łoju. Jego nadmiar prowadzi do powstawania pryszczy, których każdy chce się jak najszybciej pozbyć. Tymczasem szybko, nie zawsze znaczy skutecznie. Oto najczęściej popełniane błędy:

Przesuszanie
Cera trądzikowa jest tłusta, dlatego panuje błędne przekonanie, że pryszcze powinno się wysuszyć. Stąd przemywanie twarzy spirytusem czy unikanie używania kremów. Tymczasem nadmierna praca gruczołów łojowych wcale nie znaczy, że skóra jest nawilżona. Paradoksalnie, cera może być tłusta i jednocześnie przesuszona.

Wyciskanie
Likwiduje pryszcze tylko na chwile, może doprowadzić do tego, że trądzik pozostawi trwałe ślady w postaci blizn. Poza tym wyciskanie przyczynia się do powstawania stanów zapalnych. W miejscu wyciśniętego wytrysku pojawia się szybko nowy, często o wiele większy, który stymuluje wydzielanie sebum.

Używanie nieodpowiednich leków
Szkodzi nam zażywanie leków przeciwtrądzikowych bez konsultacji z lekarzem. Nie wolno ich także używać zbyt często, może to doprowadzić do zbytniego przesuszenia skóry, zaczerwienień i podrażnień.

Szukanie szybkich rozwiązań
Każdy chciałby pozbyć się trądziku jak najszybciej. Dlatego wiele osób daje się zwieść reklamom kosmetyków obiecujących niemal natychmiastową poprawę. Tymczasem zamiast spodziewać się cudów, lepiej zaufać kosmetykom i lekom zapisanym przez dermatologa. Czasem konieczne będzie wypróbowanie kilku preparatów zanim trafi się na ten odpowiedni. Dlatego trzeba uzbroić się cierpliwość.

Przesadny makijaż
Makijaż może zapychać pory. Sprawia, że skóra nie może oddychać. W efekcie może też prowadzić do jej przesuszenia. Dlatego trzeba koniecznie pamiętać o starannym, codziennym demakijażu Cerę należy oczyszczać regularnie, używając przeznaczonego do tego celu mleczka.

Zapominanie o kremach z filtrem
To poważny błąd, ponieważ stosowanie kosmetyku z filtrem zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, przebarwieniem i przede wszystkim nowotworom skóry. Tymczasem wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej powoduje nadwrażliwość na światło słoneczne, dlatego nie można zrezygnować z kremów z filtrem. W sklepach można dostać również kremy nietłuste i nie zatykające porów.

Przerywanie kuracji po od razu po ustąpieniu objawów
Trądzik wymaga długiej kuracji, dlatego nie należy zaprzestawać leczenia, gdy tylko znikną pryszcze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także