Trwa ładowanie...

Brak żelaza w diecie

Mam niedokrwistość z powodu braku żelaza. Być może jest to spowodowane niejedzeniem
(lub rzadkim) mięsa. Proszę mi powiedzieć, jakich produktów powinnam jeść więcej, by dostarczyć żelazo do organizmu?

Share
Brak żelaza w diecie
Źródło: -sxc.hu
dcbxx9o

Niedawno robiłam badania, z których wynika, że mam niedokrwistość z powodu braku żelaza. Być może jest to spowodowane niejedzeniem (lub rzadkim jedzeniem)
mięsa. Proszę mi powiedzieć, jakich produktów powinnam jeść więcej, by dostarczyć żelazo do organizmu? Czy niektórych produktów powinnam unikać, bo mogą hamować wchłanianie żelaza?

Najlepiej wykorzystywanym przez organizm źródłem żelaza w diecie są mięsa i wędliny. Dodatkowo, aby żelazo z tych produktów było dobrze wchłaniane, do każdego posiłku należy dodać warzywa i/lub owoce o dużej zawartości witaminy C np.: surówkę z papryki czerwonej, pomidorów, brokuły. Owoce o dużej zawartości witaminy C to truskawki, czarne porzeczki, cytrusy, aronia oraz soki owocowe, zwłaszcza pomarańczowy, grejpfrutowy, z czarnej porzeczki.

Kofeina z kawy i herbaty blokuje wchłanianie żelaza, dlatego nie należy nimi popijać żadnego posiłku.

dcbxx9o

Produkty zawierające sporo żelaza to także: ryby, jaja, razowe produkty zbożowe, rośliny strączkowe, rośliny o zielonych liściach (np sałata, kapusta, brokuły, rzeżucha) oraz nasiona i pestki.

Warto włączyć je do diety, jednak nie jako podstawowe źródło żelaza, ponieważ z tych produktów żelazo jest w dużo mniejszym stopniu przyswajane przez organizm.

Elżbieta Duda-Gmurczyk

www.setpoint.pl
Znajdź z nami swój punkt równowagi!

dcbxx9o

Podziel się opinią

Share
dcbxx9o
dcbxx9o
Strona Główna WP