Trwa ładowanie...

Brązowe plamienia w ciąży

Brązowe plamienia w ciąży niejednokrotnie mogą zwiastować zagrożenie poronieniem. Najczęściej jednak okazują się one niegroźnym symptomem. Upławy o nietypowej barwie i konsystencji wymagają konsultacji z lekarzem w celu sprawdzenia ich przyczyny.

Brązowe plamienia w ciążyŹródło: Shutterstock.com
d1r6wam
d1r6wam

Brązowe plamienia to niekoniecznie objaw poronienia

Wiele kobiet, które borykają się z problemem brązowych plamień w ciąży poszukuje pomocy na forach internetowych. Tymczasem trudno określić, co mogło być ich przyczyną bez dokładnego badania lekarskiego. Przy jakimkolwiek niepokojącym objawie w trakcie ciąży niezbędna jest szybka konsultacja z ginekologiem. Skąpe krwawienia lub brązowe upławy mogą występować często w terminach, w których wypadałaby miesiączka. Mogą być także efektem nadmiernego stresu kobiety z uwagi na ciążę, nadmiernego wysiłku fizycznego lub niedoboru progesteronu.

fot. shutterstock Shutterstock.com
fot. shutterstock Źródło: Shutterstock.com

Przyczyną brązowych plamień w ciąży może być często krwiak. Jest on dolegliwością niejednokrotnie diagnozowaną w trakcie ciąży. Lekarz w trakcie badania jest w stanie dokładnie stwierdzić jego stan oraz położenie i ocenić, czy jest on groźny dla ciąży.
Brązowe plamienia mogą być również efektem badania lekarskiego. W sytuacji, gdy ginekolog ocenia długość szyjki macicy lub inne badanie przy pomocy wziernika, wtedy brązowe upławy mogą się pojawić jako efekt uszkodzenia naczyń krwionośnych. Nie jest to powód do obaw, wynika to jedynie z niezwykłej wrażliwości narządów płciowych na dotyk.

ciąża późna Fotolia
ciąża późna Źródło: Fotolia

Kolejną przyczyną, która występuje w późniejszych etapach ciąży, może być skracająca się lub wydłużająca szyjka macicy. Krwawienia takie występują pod koniec ciąży jako efekt napierania dziecka na szyjkę macicy. Brązowe plamienie może również wystąpić przed porodem jako efekt odejścia czopa śluzowego.

d1r6wam

Kiedy brązowe plamienie jest niebezpieczne?

Brązowe upławy mogą być powodem do niepokoju, jeśli towarzyszą im dodatkowe nieprzyjemne dolegliwości: świąd, uczucie pieczenia lub swędzenia oraz nieprzyjemny zapach. Czasami takie objawy mogą sugerować zakażenie grzybicze lub bakteryjne, które w ciąży może być niebezpieczne, toteż jak najszybciej należy podjąć się jego wyleczenia. Należy również odróżnić brązowe plamienie od krwawienia. To drugie jest bowiem niepokojącym objawem. Szczególnie jeśli krwawienie jest intensywne jak podczas miesiączki lub większe. Wtedy należy jak najszybciej udać się do lekarza lub szpitala w celu wykonania podstawowych badań.

d1r6wam
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r6wam