Ciemniejsza strona Greya, czyli 50 twarzy Greya 2

Ciemniejsza strona Greya, czyli 50 twarzy Greya 2

Ciemniejsza strona Greya, czyli 50 twarzy Greya 2
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
06.03.2018 12:48, aktualizacja: 27.04.2018 12:12

Mimo że literatura erotyczna kwitnie od lat, prawdziwym dla niej przełomem okazała się premiera książki „50 twarzy Greya”. Powieść ma tylu zwolenników, ilu przeciwników, ale pewne jest, że wywołała niemałe poruszenie. Po sukcesie pierwszej części powstała kolejna - „Ciemniejsza strona Greya”.

„Ciemniejsza strona Greya” - fabuła książki

Akcja książki „50 twarzy Greya” kończy się bolesnym rozstaniem głównych bohaterów Anastasii Steele i Christiana Greya. W drugiej części trylogii „Ciemniejszej stronie Greya” czytelnik powraca do Seattle w momencie, gdy po długiej, ciężkiej rozłące tytułowy bohater podejmuje starania, aby odzyskać ukochaną. Proponuje jej relację pozbawioną chorobliwej kontroli i realizowania swoich sadomasochistycznych fantazji. Anastasia, realizująca się zawodowo jako wydawca, postanawia przystać na propozycję Christiana popychana przez namiętność i tęsknotę.

Książka „Ciemniejsza strona Greya” jest jednak ciemniejsza nie dlatego, że bohater walczący z demonami przeszłości pokazuje swoją kolejną, mroczną twarz. W kolejnym tomie trylogii pojawia się bowiem wątek psychologiczno-kryminalny. Okazuje się, że druga część „50 twarzy Greya” obfituje w nowe postaci, których rolą jest przyprawić czytelnika o dreszczyk emocji. W zestawieniu mamy byłą dominę i guru Christiana Greya, byłą uległą tegoż bohatera, a także wątpliwej reputacji szefa Anastasii. Wpływ tych bohaterów może doprowadzić kochanków do definitywnego rozstania lub wzmocni ich więź na zawsze.

Film „Ciemniejsza strona Greya”

Powieść „Ciemniejsza strona Greya” została wydana w 2012 roku, ale na ekranizację drugiej części historii Greya fajni musieli czekać 5 lat. Polska premiera „50 twarzy Greya 2” miała miejsce 10 lutego 2017 roku.

Ekipa spędziła na planie zdjęciowym niemal sześć miesięcy, od lutego do lipca 2016 roku. W rolach głównych, tak jak w „50 twarzach Greya” wystąpili Dakota Johnson i Jamie Dornan. Do załogi dołączyła Kim Basinger, znana z innego dramatu erotycznego „Dziewięć i pół tygodnia”, gdzie partnerowała Mickeyowi Rourke. Za kamerą stanął James Foley, a scenariusz do „Ciemniejszej strony Greya” napisał Niall Leonard, prywatnie mąż autorki serii, E.L. James.

Chcesz obejrzeć "Ciemniejszą stronę Greya" lub inne filmy z serii? Koniecznie wejdź na WP radarOkazji.

Obraz
© materiał prasowy/Megafon.pl

Ekranizacja drugiej części „Greya” przyciągnęła do polskich kin ponad pół miliona widzów już podczas premierowego weekendu. 20 lutego liczba ta wzrosła do 1 mln, a dwa dni później do 1,2 mln. Liczba kupionych biletów przełożyła się na zyski z filmu. Tylko w ciągu weekendu po premierze ekranizacja drugiej części trylogii zarobiła 46,8 mln dolarów w Stanach Zjednoczonych i ponad 100 mln dolarów na świecie. To ogromny sukces, biorąc pod uwagę fakt, że budżet filmu opiewał na „jedyne” 55 mln dolarów.

„Ciemniejsza strona Greya” - ciekawostki o filmie

Książki z serii „50 twarzy Greya”, choć często złośliwie krytykowane, odniosły ogromny sukces na rynku wydawniczym. Świat filmu okazuje się jednak bardziej brutalny, ponieważ ekranizacja drugiej części trylogii otrzymała aż 8 nominacji do Złotych Malin, z czego dwie przerodziły się w wygraną. Dla zachowania równowagi doceniono nominacjami do Satelity i Grammy główną piosenkę filmu „I don't wanna live forever” Taylor Swift i Zyana Malika.

Mimo że akcja historii związku Anastasii Steele i Christiana Greya ma miejsce w Seattle, „Ciemniejszą stronę Greya” kręcono w pobliskim Vancouver, tuż za granicą z Kanadą. W celu uniknięcia tłumów paparazzi projekt nosił nazwę „Przygody Maxa i Banksa”.

Według odtwórczyni roli Anastasii Steele, Dakoty Johnson, najtrudniejszą sceną w „Ciemniejszej stronie Greya” była scena w windzie, uznana przez widzów za jedną z najostrzejszych w całym filmie.