GotowaniePrzepisyCoca Cola - co w niej jest?

Coca Cola - co w niej jest?

Coca Cola - co w niej jest?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

07.05.2007 10:10, aktual.: 28.06.2010 18:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeden z najsłynniejszych napojów świata. Jeszcze niedawno dla Polaków wypicie butelki coli było luksusem o jakim niewielu mogło nawet pomarzyć. Dziś pije się jej tak dużo, że dietetycy i lekarze biją na alarm przestrzegając przed jej szkodliwym wpływem na organizm. Jak wygląda historia napoju, swoistego symbolu Ameryki?

Jeden z najsłynniejszych napojów świata. Jeszcze niedawno dla Polaków wypicie butelki coli było luksusem o jakim niewielu mogło nawet pomarzyć. Dziś pije się jej tak dużo, że dietetycy i lekarze biją na alarm przestrzegając przed jej szkodliwym wpływem na organizm. Jak wygląda historia napoju, swoistego symbolu Ameryki?

Coca Cola została wynaleziona przez aptekarza. Miała być lekiem na grypę, a stała się prawdziwym przebojem, który do dziś przynosi ogromne zyski. Farmaceuta John Pemberton podobno przerwał w połowie swoją pracę nad wynalezieniem lekarstwa, gdy stwierdził, że napój, który powstał w trakcie eksperymentów jest tak smaczny, że warto zacząć jego produkcję. Niewątpliwie zyskał na tym cały świat, który zakochał się w coli Pembertona.

Kobiece kształty coli

Razem ze swoim księgowym Pemberton postanowił wypromować nowy napój. Robinson wymyślił strategię marketingową, jak również nazwę, która pochodziła zapewne od niewielkiej zawartości kokainy w napoju (kokainę przestano dodawać do coli w 1905 roku), a Pemberton włożył w produkcję i promocję cały swój majątek, jak również pieniądze pożyczone od przyjaciół i rodziny. Niestety, żaden z nich nie dożył czasów, gdy Cola stała się prawdziwym hitem. Pemberton zmarł zadłużony, a Coca Colę przejął As Candler, który w 1893 roku zarejestrował oficjalnie markę.

To właśnie Candler stworzył jeden z największych koncernów na świecie. Wypromował markę, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na wszystkich kontynentach. Cola stała się przebojem już na początku XX wieku. Była aż tak popularna, że warto było ją podrabiać. Żaden inny produkt nie doczekał się w tamtych czasach tylu podróbek, co właśnie Coca Cola. W 1916 roku producenci, aby wyróżnić produkt i uniemożliwić podrabianie go, wymyślili niepowtarzalny kształt butelki, wzorowany na seksownej sylwetce aktorki Mae West.

Polecamy przepisy:
W Polsce, jak wiadomo, Cola była zakazanym produktem „złowrogiego kapitalizmu”, dlatego niełatwo było o nią w sklepach. Pierwszy raz pojawiła się u nas w 1957 roku na Targach Poznańskich i od tego czasu można było ją dostać w Pewexie lub Baltonie. Słynne hasło reklamowe Coca Coli „Coca Cola to jest to” wymyśliła Agnieszka Osiecka.

Liście koki oraz owoce coli to dwa składniki, które nadają Coca Coli smak rozpoznawalny na całym świecie. W jej skład wchodzą także ekstrakty z wanilii, cytryny i pomarańczy. Zawiera także mieszanki cukrów oraz niewielką ilość kofeiny. Pozostały skład to dwutlenek węgla, barwnik, regulator kwasowości, karmel i aromaty, czyli to, co najbardziej przeraża lekarzy i dietetyków.

Wciąż kochana

Dziś, chociaż nie jest już symbolem luksusu, to wciąż jest niezwykle popularnym napojem, który lubią wszyscy, bez względu na wiek i zawartość portfela. Drinki z Coca Colą, chociaż najprostsze, wciąż są najbardziej popularne i mają swoich stałych fanów. Chociaż niektórzy z niesmakiem patrzą na to „niezdrowe świństwo” to jej pozycji nic na razie nie zagraża.

Polecamy przepisy:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także