FitnessCukrzyca wiąże się z depresją

Cukrzyca wiąże się z depresją

Cukrzyca wiąże się z depresją
Źródło zdjęć: © Thinkstock
24.11.2010 22:32, aktualizacja: 24.11.2010 23:26

Depresja może być zarówno rezultatem, jak i czynnikiem ryzyka cukrzycy - dowodzą naukowcy na łamach "Archives of Internal Medicine".

Depresja może być zarówno rezultatem, jak i czynnikiem ryzyka cukrzycy - dowodzą naukowcy na łamach "Archives of Internal Medicine".
Amerykańscy badacze przeanalizowali związek między dwiema chorobami wśród ponad 65 tys. kobiet w wieku od 50 do 75 lat. Przez dziesięć lat wypełniały one regularnie co dwa lata kwestionariusze opracowane pod kątem stwierdzenia objawów depresji.

Kobiety, u których zdiagnozowano cukrzycę wypełniały dodatkowo kwestionariusz dotyczący objawów choroby i leczenia. W sumie cukrzycę typu 2 stwierdzono u 2 844 kobiet, a depresję u 7 415 kobiet.

Jak informuje autor badań, dr An Pan z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego w Bostonie, po wzięciu pod uwagę takich czynników, jak aktywność fizyczna czy wskaźnik masy ciała (BMI), uczestniczki, które cierpiały na depresję były o 17 proc. bardziej narażone na cukrzycę niż grupa kontrolna. Jeśli dodatkowo przyjmowały antydepresanty, ryzyko wzrastało do 25 proc.

W przypadku kobiet cierpiących na cukrzycę ryzyko rozwoju depresji było o 29 proc. wyższe, a u przyjmujących insulinę - o 53 proc. wyższe niż u kobiet nie mających cukrzycy.

"Rezultaty tych badań są kolejnym potwierdzeniem ścisłej zależności pomiędzy depresją a cukrzycą. Wpływ na ten związek ma również stopień zaawansowania leczenia każdej z chorób" - piszą naukowcy, dodając, że wyniki utrzymywały się po uwzględnieniu czynników socjodemograficznych, sposobu odżywiania i stylu życia badanych.

Zwracają zarazem uwagę, że stwierdzenie u pacjentów cukrzycy często wywołuje stres, który z kolei może prowadzić do symptomów depresji. Poza tym, na pogorszenie samopoczucia duży wpływ mogą mieć zmiany w organizmie spowodowane samą chorobą lub jej leczeniem.

Najlepszym sposobem, aby zapobiegać cukrzycy i depresji jest, według badaczy, połączenie aktywności fizycznej, odpowiedniej diety oraz kontroli wagi.

Źródło artykułu:PAP