Uroda
12-02-2007 (16:38)

Czerwone plamy i łuszcząca się skóra - co robić?

Od roku mam problem ze skórą twarzy. Najbardziej widać to na czole, przy skroniach, za uszami, a także w okolicy nosa. Najpierw pojawiają się czerwone ogniste plamy, a potem skóra zaczyna się łuszczyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czerwone plamy i łuszcząca się skóra - co robić?

Od roku mam problem ze skórą twarzy. Najbardziej widać to na czole, przy skroniach, za uszami, a także w okolicy nosa. Najpierw pojawiają się czerwone ogniste plamy, a potem skóra zaczyna się łuszczyć. Do tego dochodzi okropne pieczenie i swędzenie. Byłam leczona pod kątem zapalenia skóry, ale leki pomagały tylko na krótko. Były to maści oraz kwas borny do przemywania. Wczesniej lekarz przepisał mi laticort, potem elosone, huskofungin i wiele, wiele innych leków. Proszę o pomoc, bo to jest strasznie uciążliwe.
Wioleta

Zmiany, które Pani opisuje, sugerują rozpoznanie łojotokowego zapalenia skóry. Jest to choroba nawracająca, występująca u osób, które mają do niej predyspozycje. Nie jest grożna, ale ma Pani rację, że uciążliwa.

Żeby pozbyć się objawów, należy zminimalizować wydzielanie łoju - to znaczy stosować np. dobrze odtłuszczające kosmetyki itp., ale niestety każdy stres, też przewlekły, przemęczenie stymuluje wydzielanie gruczołów łojowych.

Poza tym należy zminimalizować kolonizację komensalnego drobnoustroju na skórze, dlatego podaje się również środki przeciwgrzybicze. To, że preparaty, które Pani stosowała, pomagały tylko na krótko, znaczy, że nie stosowała Pani żadnych środków zabezpieczających przed nawrotem zmian, np. szamponów przeciwłojotokowych z zawartością środka przeciwgrzybiczego przynajmniej 2x w tygodniu.

W bardzo opornych zmianach zaleca się niekiedy leczenie doustne.

Elżbieta Gołębka

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.