Czym jest dieta Dąbrowskiej?
01.02.2016 14:23, aktual.: 01.03.2016 10:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
To program żywieniowy, który ma na celu nie tylko redukcję nadprogramowych kilogramów, ale też oczyszczenie organizmu z zalegających toksyn i przywrócenie mu wewnętrznej harmonii. Dieta jest dosyć restrykcyjna, ale ma liczne grono zwolenników. Na czym polega?
Tak zwana dieta Dąbrowskiej to program żywieniowy, który ma na celu nie tylko redukcję nadprogramowych kilogramów, ale też oczyszczenie organizmu z zalegających toksyn i przywrócenie mu wewnętrznej harmonii. Dieta jest dosyć restrykcyjna, ale ma liczne grono zwolenników. Na czym polega?
Przez dietę do zdrowia
Ewa Dąbrowska, autorka diety warzywno-owocowej, jest doktorem nauk medycznych. Kwestie związane z żywieniem zajęły honorowe miejsce w polu jej zainteresowań - uważa ona, że oczyszczony dzięki diecie organizm jest zdolny do samoleczenia. Jej program zakłada znaczne obniżenie dziennej podaży kalorii, przez co organizm zaczyna szukać innych źródeł energii, na przykład tej pochodzącej z tkanki tłuszczowej. Dieta ta ma w istocie charakter leczniczej głodówki. To, ile trwa, powinno być uwarunkowane indywidualnie. Dieta ma także różne warianty i wyklucza niektóre produkty, jeśli nie są wskazane dla osoby z danym schorzeniem. Ludziom zdrowym kuracja pomaga odzyskać energię, oczyścić organizm, poprawić jakość snu, wydolność, pamięć, koncentrację, a poprzez aplikowanie potężnych dawek antyoksydantów - odmłodzić się. Ponadto, doktor Dąbrowska rekomenduje dietę warzywno-owocową osobom z osłabioną odpornością, schorzeniami natury neurologicznej, chorobami układu endokrynologicznego, otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem, a
nawet żylakami.
Jak przebiega kuracja Dąbrowskiej?
W skrócie: jadłospis diety uwzględnia jedynie rośliny o niskiej zawartości skrobi i cukru. Jest też ubogi pod względem energetycznym - powinien dostarczać nie więcej niż 800 kalorii w ciągu doby. Według autorki diety tylko w ten sposób w organizmie mogą zachodzić procesy samoodnowy. U kuracjuszy następuje również wyłączenie ośrodka głodu, co nie byłoby możliwe, gdyby organizm otrzymywał więcej kalorii. Niestety, u niektórych osób (szczególnie tych będących na głodówce po raz pierwszy, bądź które wcześniej prowadziły niezdrowy tryb życia), występują z początku uciążliwe dolegliwości, które doktor Dąbrowska określa jako "kryzysy ozdrowieńcze". Należą do nich osłabienie, bóle głowy, brzucha czy stawów, biegunka, bezsenność lub w rzadkich przypadkach - zmiany skórne. Kryzysy te mają jednak charakter przejściowy - wkrótce po nich następuje poprawa samopoczucia i powrót do zdrowia.
Na kurację można wybrać się do jednego z ośrodków wyspecjalizowanych w jej prowadzeniu lub zdecydować się działać na własną rękę - w tym przypadku trzeba skonsultować się z lekarzem (to konieczne, tym bardziej, jeśli chorujesz, masz osłabiony organizm lub przyjmujesz leki, będące przeciwwskazaniem do przeprowadzenia kuracji), bardzo dokładnie zapoznać się z wytycznymi i ich przestrzegać. Źle przeprowadzona głodówka może przynieść ci więcej szkody, niż pożytku!
Co jeść, żeby wspomóc organizm?
Dieta Dąbrowskiej zakłada oczyszczenie organizmu z zalegających w nim "śmieci". Dlatego nawet po zakończeniu warzywno-owocowej kuracji, dobrze jest zwracać uwagę na zawartość talerza, aby nie obciążać ponownie ustroju metalami ciężkimi i toksynami. Autorka kuracji poleca przeprowadzanie leczniczych postów przez 1-2 dni w tygodniu (po zakończeniu wcześniejszego etapu programu) lub przez tydzień w miesiącu. Poza tym, jeśli chcesz cieszyć się świetnym zdrowiem, tak często, jak to możliwe, sięgaj po produkty ekologiczne, nie poddane obróbce przemysłowej, wolne od sztucznych i szkodliwych dodatków. Pamiętaj też o piciu dużej ilości wody mineralnej oraz aktywności fizycznej. Zasad zdrowego odżywiania przestrzegaj zresztą nawet wtedy, jeśli buntujesz się już na samą myśl o słowie "głodówka". Pozytywne zmiany w stylu życia i sięganie
po wartościowe produkty na pewno przywrócą ci optymizm i zapewnią lepszą kondycję.
Artykuł powstał przy współpracy z Tesco