Jak podłączyć zmywarkę?

Jak podłączyć zmywarkę?

Jak podłączyć zmywarkę?
Źródło zdjęć: © Fotolia | gwimages
16.08.2018 11:12

Zmywarka jest obecnie jednym z najchętniej kupowanych urządzeń przez naszych rodaków. Wynika to z wygody oraz z chęci zaoszczędzenia czasu i energii. Wbrew pozorom montaż i podłączenie zmywarki nie jest zbyt trudnym i czasochłonnym zadaniem. Podstawą jest przestrzeganie kilku ważnych zasad.

Jak podłączyć zmywarkę do wody?

Zmywarka jest jednym z podstawowych pomocników kuchennych. Dzięki niej nie musimy codziennie zmierzać się z zatrważającym stosem naczyń do mycia. Przy zakupie zmywarki otrzymujemy w komplecie wąż do odprowadzania wody. Większość nowego sprzętu wyposażona jest w węże z zabezpieczeniem przed cofaniem wody do instalacji. Podłączenie zmywarki do wody nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy podpiąć go do zaworu czerpalnego o średnicy jednego cm. Przy czym należy pamiętać, że wąż do zmywarki nie powinien być zbyt napięty czy poskręcany — najlepiej, jeśli będzie on ułożony swobodnie. Ponadto zdecydowanie najlepszą opcją jest zainstalowanie zmywarki w sąsiedztwie zlewozmywaka. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z koniecznością zakupu dłuższego węża niż ten, który dołączony jest w komplecie do zmywarki. Przy podłączaniu zmywarki do wody należy pamiętać również o tym, że wąż powinien być zamontowany powyżej podłogi minimum 30 cm, a średnica rury kanalizacyjnej musi mieć co najmniej 40 cm. Nie mniej ważnym wymogiem jest podłączenie zmywarki do wody w odległości co najmniej 60 cm od gniazdka.

Z kwestią podłączenia zmywarki do wody nieodłącznie wiąże się kwestia zakupu odpowiedniego zaworu. W każdym tego typu urządzeniu powinien być zamontowany zawór czerpalny o średnicy 1 cm. Na rynku dostępne są również specjalne zawory czerpalne do zmywarek. Przy czym należy podkreślić, że przeważająca większość zmywarek fabrycznie wyposażona jest w zawór, który jest zabezpieczony przed cofaniem się wody do instalacji.

Zmywarka w zabudowie — montaż

Zmywarka w zabudowie jest zdecydowanie atrakcyjniejszym rozwiązaniem niż zmywarka wolnostojąca. Jednakże jej montaż jest nieco trudniejszy. Znacznie łatwiej jest, gdy kupujemy meble kuchenne wraz ze zmywarką. Sprawa nieco się komplikuje, jeśli decydujemy się na wygospodarowanie miejsca na zmywarkę w zabudowie. W takim przypadku zmywarkę umieszcza się w ciągu szafek i obudowuje takim samym materiałem, z jakiego wykonane są fronty mebli kuchennych. Warto zwrócić uwagę, że zmywarki do zabudowy mają zazwyczaj zaledwie 45 cm (dla porównania zmywarki wolnostojące mają szerokość ok. 60 cm).

Ile kosztuje podłączenie zmywarki?

Cena podłączenia zmywarki uzależniona jest od wielu czynników m.in. od miejsca zamieszkania i wyboru firmy usługowej. Zazwyczaj waha się ona od 100 zł do 150 zł. Do tego dochodzi ewentualny koszt zaworu i węża. Warto podkreślić, że niektóre firmy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, dają namiary na montażystę lub oferują podłączenie zmywarki za symboliczną zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także