Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
cytologia
16-01-2014 16:12

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

Z wizytą ginekologiczną wiążą się liczne pytania. Dotyczą one przede wszystkim tego, kiedy po raz pierwszy zgłosić się na cytologię, jak często powtarzać badanie i co robić w przypadku stwierdzenia zmian o charakterze nowotworowym czy przednowotworowym

Share
Jak przygotować się do badania cytologicznego?
d2jtsp8

Z wizytą ginekologiczną wiążą się liczne pytania. Dotyczą one przede wszystkim tego, kiedy po raz pierwszy zgłosić się na cytologię, jak często powtarzać badanie i co robić w przypadku stwierdzenia zmian o charakterze nowotworowym czy przednowotworowym.

Badanie ginekologiczne bez tajemnic
Badanie ginekologiczne składa się z kilku ważnych elementów. Polega m.in. na wywiadzie lekarza z pacjentką, oglądaniu narządów rodnych za pomocą jednorazowego wziernika, palpacyjnego badania piersi i narządów rodnych oraz pobraniu za pomocą specjalnej szczoteczki, posiadającej atesty i rekomendacje Unii Europejskiej, materiału do badania cytologicznego.

- Oczywiście wizyta ginekologiczna powinna mieć określony przebieg. – mówi dr Monika Łukasiewicz. - Pierwszym jej etapem jest wywiad lekarski. Ginekolog powinien zapytać kobietę m.in. o datę pierwszej i ostatniej miesiączki ,długość trwania cykli oraz intensywność krwawienia miesięcznego, przebyte choroby, nowotwory, stosowaną antykoncepcję czy ciążę, a nie skupiać się tylko na doraźnym problemie.

d2jtsp8

Kolejnym etapem wizyty ginekologicznej jest badanie narządów za pomocą jednorazowego wziernika oraz wykonanie cytologii. W zależności od zaleceń ginekologa wykonujemy także USG dopochwowe, które obrazuje miedzy innymi stan jajników. Kobieta, przygotowując się do wizyty, może się zastanowić nad ewentualnymi pytaniami do ginekologa i w czasie wywiadu poruszyć wybrany przez siebie problem z lekarzem.

Kiedy najlepiej udać się do ginekologa?
Cytologia jest krótkimi bezbolesnym badaniem, które stanowi jedną z najważniejszych zasad profilaktyki raka szyjki macicy. Pozwala na opis zmian, które powstają pod wpływem wirusa HPV.

- Badanie cytologiczne daje najlepsze wyniki, jeśli kobieta przyjdzie ją wykonać po miesiączce wtedy, gdy już nie ma śladów krwawienia miesiączkowego. W dniu badania najlepiej unikać współżycia czy płukanek pochwy. Wpływ na wynik cytologii może mieć także wcześniejsze wykonanie badania USG czy używanie żeli nawilżających oraz leków dopochwowych – stwierdza Monika Łukasiewicz.

Data pierwszej cytologii
Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie powinna mieć wykonaną cytologię. Zgodne z American Society for Colposkopy and Cervical Patology (ASCCP) oraz American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) każda kobieta powinna mieć pobraną cytologię w wieku 21 lat. Natomiast u dziewcząt aktywnych seksualnie skrining cytologiczny szyjki macicy powinien być wykonany 3 lata po pierwszej inicjacji seksualnej.

d2jtsp8

- Dodatkowo każda dziewczyna, która chce rozpocząć współżycie powinna wcześniej odwiedzić ginekologa, aby porozmawiać z nim o antykoncepcji czy metodach prewencji chorób przenoszonych drogą płciową. Często młode osoby nie wiedzą, że takie choroby w ogóle istnieją. A wirusem HPV, który jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy czy kłykciny kończyste jest się dużo łatwiej zarazić niż HIV. – stwierdza dr n.med. Monika Łukasiewicz.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Wynik cytologii i kolejne badania
Wynik cytologii odbieramy po kilku dniach. Najczęściej otrzymujemy ją w skali Bethesda, gdyż skala Papanicolaou została uznana za niewystarczającą.

- Skala Bethesda w sposób szczegółowy opisuje wynik badania cytologicznego. Wyniki wymagają omówienia ich z pacjentką i zaplanowania ewentualnego leczenia, jeśli pojawi się skrót: ASC-US, ASC-H, LSIL, HSIL, AGC. Wtedy, gdy wynik cytologii jest nieprawidłowy, pacjentka powinna być o nim poinformowana jak najszybciej i skierowana na mapowanie wirusa, kolposkopię lub ewentualną weryfikację histopatologiczną. Jeśli nie zostały stwierdzone żadne nieprawidłowości, cytologię wykonujemy za rok – podsumowuje Monika Łukasiewicz.- Dzięki skali Bethesda posiadamy także informacje o jakości dostarczanego preparatu, co jest bardzo ważne i wpływa na wynik cytologii. Jeśli jakość preparatu była zła, kobieta może zostać poproszona o powtórzenie cytologii.

d2jtsp8

Konsultacja medyczna dr Monika Łukasiewicz – ginekolog, położnik, seksuolog. Członkini Kapituły Ekspertów Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Piękna bo Zdrowa” i ekspert Kwiatu Kobiecości. Dr Monika Łukasiewicz jest doświadczonym ginekologiem, położnikiem i seksuologiem, która swoje doświadczenie medyczne zdobywała m.in. w szpitalu w Paryżu, Belgii i w Niemczech. Cały czas aktywnie uczestniczy w konferencjach i debatach poświęconych tematyce medycznej i seksuologicznej.

d2jtsp8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jtsp8
d2jtsp8