Trwa ładowanie...
28-12-2007 17:21

Jak przygotować sylwestrową domówkę?

W Sylwestra wcale nie trzeba wychodzić na wielki bal. Wieczór ten można spędzić w domu, ze znajomymi i najbliższymi przyjaciółmi. Dobrą zabawę mamy wówczas zagwarantowaną (szczególnie jeśli będziemy witać Nowy Rok w sprawdzonym gronie). Jak jednak wszystko zorganizować, by zabawa należała do udanych?

Jak przygotować sylwestrową domówkę?
d2covdj
d2covdj

W Sylwestra wcale nie trzeba wychodzić na wielki bal. Wieczór ten można spędzić w domu, ze znajomymi i najbliższymi przyjaciółmi. Dobrą zabawę mamy wówczas zagwarantowaną (szczególnie jeśli będziemy witać Nowy Rok w sprawdzonym gronie). Jak jednak wszystko zorganizować, by zabawa należała do udanych?

Niemal każdy chciałby, aby ten jeden wieczór w roku był nieco inny od pozostałych. Długo przed Sylwestrem wszystkie panie zastanawiają się co założyć, żeby olśnić urodą i kreacją, jak się uczesać i jak pomalować. Gdy urządzamy Sylwestra w domu bardzo ważne jest zatem, żeby ze wszystkim tym zdążyć na czas. A pozostają przecież jeszcze i inne rzeczy do zrobienia: przystawki, sałatki, dania ciepłe... Jak tu sobie ze wszystkim poradzić?

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest dobre rozplanowanie przygotowań. Policzmy dokładnie naszych gości, a zapraszając poprośmy ich o wcześniejsze potwierdzenie swojego przybycia. Następnie zastanówmy się, jakiego typu będzie nasze sylwestrowe przyjęcie. Czy wszystkich gości posadzimy przy stole, czy może lepiej zdecydować się na zaaranżowanie tzw. szwedzkiego stołu?

Przemyślmy również sylwestrowe menu. Powinniśmy zdecydować o tym, co przygotujemy i zrobić listę produktów, które będziemy musieli kupić. Poza tym dobrze jest sprawdzić, które potrawy można przygotować wcześniej i według tego kryterium rozplanować sobie kulinarne prace. Warto bowiem spędzić trochę czasu w kuchni wcześniej, by w dzień imprezy móc poświęcić też trochę uwagi swojej urodzie. A przede wszystkim zdążyć ze wszystkim na czas i nie przywitać gości w fartuszku, bądź krzycząc z łazienki, że potrzebujemy jeszcze 15 minut na uczesanie się i zrobienie makijażu.

d2covdj

Sylwester składkowy

Innym rozwiązaniem, które jednak zazwyczaj bardzo dobrze się sprawdza, jest zaproponowanie naszym przyjaciołom urządzenie Sylwestra składkowego. Wówczas musimy jednak pamiętać, żeby wcześniej ustalić, kto przyniesie jaką potrawę. Unikniemy tym samym sytuacji, w której na przykład mamy jedną sałatkę i pięć misek bigosu. Nasi goście mogą oczywiście sami zaproponować, co zrobią. My jednak, jako gospodarze wieczoru, powinniśmy wszystko kontrolować i pilnować, by potrawy nie zdublowały się, a jednocześnie wszystkie do siebie w jakimś stopniu pasowały.

Polecamy przepisy:

Inne przepisy... Pamiętajmy, że w menu powinny znaleźć się zarówno potrawy zimne, jak i te podawane na ciepło, a także mięsne i wegetariańskie. Bardzo ważny jest też dobór potraw do formy przyjęcia, na którą się zdecydowaliśmy. Jeśli będzie to bufet, dania powinny być takie, które nie sprawią kłopotu przy jedzeniu na stojąco (świetnie sprawdzają się wówczas wszelkie zimne przekąski, przystawki i sałatki).

Stół pięknie nakryty

Smakowite potrawy na stole to jednak nie wszystko. Jak mówi stare powiedzenie, człowiek je również oczami. Puśćmy więc wodze fantazji i udekorujmy ciekawie półmiski z potrawami. Możemy do tego użyć najrozmaitszych metod. Powycinajmy różne kształty z warzyw, wykorzystajmy małe koktajlowe pomidorki i cebulki, oliwki czy kapary. Sprawdźmy również jak w roli dekoracji będą prezentowały się owoce (możemy na przykład wędlinę fantazyjnie ponawlekać na wykałaczki, które następnie powbijamy w połówkę pomarańczy, kładąc ją na półmisku wewnętrzną częścią do dołu).

Ozdabiamy jednak nie tylko potrawy, ale również stół, na którym stoją. Warto przemyśleć to wcześniej i zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Pomysłów może tu być naprawdę wiele. Możemy zdecydować się na dekorację w jednym kolorze lub połączyć ze sobą dwa różne. Pod takim kątem dobieramy wówczas serwetki czy świece. Aby jednak w naszym domu zrobiło się bardziej sylwestrowo możemy też na przykład poustawiać w dzbanuszkach zimne ognie (które w odpowiednim momencie zapalimy), a na stole rozłożyć kolorowe serpentyny lub rozsypać na nim confetti.

d2covdj

Liczy się pomysł

Warto również zadbać o sylwestrowy wystrój mieszkania. Możemy w tym celu wykorzystać po prostu kolorowe serpentyny i balony. Jeśli mamy zaś ochotę na bardziej oryginalne przyjęcie, możemy zdecydować się na imprezę pod hasłem... I tu zaczyna się pole dla naszej wyobraźni. Może być to bowiem impreza przebierana (z jednym tematem przewodnim), zabawa w klimacie lat... (wtedy nie tylko ozdabiamy mieszkanie w danym stylu, ale również przebieramy się w stroje z epoki oraz staramy się zadbać o muzykę charakterystyczną dla okresu, na który się zdecydowaliśmy). W zasadzie można by powiedzieć, że wszystkie chwyty są dozwolone, a liczy się tu tylko i wyłącznie nasza pomysłowość.

Dobrze zaplanowane prace związane z przygotowaniem wieczoru, grono sprawdzonych przyjaciół, ciekawie udekorowane mieszkanie i pomysł na uatrakcyjnienie sylwestrowej imprezy to już połowa sukcesu. Reszta to dobre humory i chęć do zabawy! A wszystko to razem na pewno zaowocuje niezapomnianym wieczorem.

Polecamy przepisy:

Inne przepisy...

d2covdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2covdj