UrodaJaki masz typ włosów?

Jaki masz typ włosów?

Jaki masz typ włosów?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

12.04.2011 11:52, aktual.: 14.04.2011 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zwykle nie zastanawiasz się nad rodzajem włosów, ich struktura nie ma znaczenia do czasu, kiedy staniesz przed sklepową półką. Kosmetyki do włosów czarują nas coraz bardziej tajemniczymi nazwami. Możemy spotkać np. szampon do włosów zmęczonych. Są też produkty, które dyscyplinują włosy, oczywiście bezboleśnie, lub je rozświetlają. Po czym poznać, jakie produkty są stworzone dla ciebie. Wystarczy, że poznasz swoje włosy.

Zwykle nie zastanawiasz się nad rodzajem włosów, ich struktura nie ma znaczenia do czasu, kiedy staniesz przed sklepową półką. Kosmetyki do włosów czarują nas coraz bardziej tajemniczymi nazwami. Możemy spotkać np. szampon do włosów zmęczonych. Są też produkty, które dyscyplinują włosy, oczywiście bezboleśnie, lub je rozświetlają. Po czym poznać, jakie produkty są stworzone dla ciebie. Wystarczy, że poznasz swoje włosy.

Włosy normalne są lśniące, puszyste, sprężyste i gładkie w dotyku. Nie wymagają specjalnej troski ani specjalnie dobranych środków do pielęgnacji. Doskonale się układają. Jednym słowem są SUPER. Tu pielęgnacja może skupić się na nadaniu objętości, wygładzeniu, utrwaleniu koloru lub zaspokoić każdą inną potrzebę pięknego wyglądu fryzury.

Włosy suche, odwodnione, sztywne, suche w dotyku, pozbawione elastyczności, matowe, bez połysku, porowate i szorstkie, podatne na uszkodzenia. Ich stan wiąże się z zaburzeniami w funkcjonowaniu gruczołów łojowych skóry głowy. Niedostateczne wydzielanie sebum, powoduje, że włos zostaje pozbawiony swojej naturalnej ochrony. Ponadto uszkodzone, a tym samym rozchylone na skutek farbowania, trwałej, wiatru, słońca i urządzeń wytwarzających wysoką temperaturę, łuski włosowe nie zabezpieczają włosów przed odparowywaniem z ich wnętrza wody.

Podczas codziennej stylizacji są trudne do ułożenia. Wymagają szczególnej uwagi, są podatne na uszkodzenia mechaniczne, wilgotne nie powinny być szczotkowane, nie lubią też zbyt gorącego strumienia powietrza suszarki i agresywnych zabiegów chemicznych na włosy. Należy je chronić także przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, produkty do włosów suchych powinny zawierać filtry UV. Dla włosów suchych i odwodnionych stworzono kosmetyki nawilżające. W naturze najbardziej suche włosy są włosy kręcone, one również wymagają szczególnej troski.

Włosy zniszczone łamliwe, szorstkie, pierzaste, matowe, pozbawione połysku, o rozdwajających się końcach, często nie poddają się trwałej, szybciej przyjmują kolor podczas koloryzacji i równie szybko tracą nowy odcień, na skutek braku odporności na uszkodzenia mechaniczne kruszą się, pozbawione elastyczności nie utrzymują kształtu i nie poddają się stylizacji.

Włosy niszczą źle wykonane zabiegi chemiczne, w szczególności rozjaśnianie włosów i trwała zarówno tradycyjna jak i prostująca. Zabiegi te uszkadzają płaszcz lipidowy włosa, a więc jego naturalną warstwę ochronną. Na uszkodzenia włosa mają też wpływ niewłaściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji włosów, uszkodzenia mechaniczne powstałe np. podczas szczotkowania mokrych włosów, czy zbyt ścisłego związywania ich gumką, a także czynniki zewnętrzne, czyli wiatr i słońce.

Zniszczenie włosów najbardziej widoczne jest na ich końcach te, bowiem najdłużej poddawane są działaniu niszczycielskich czynników. Konieczne jest ich regularne podcinanie, szczególnie, gdy zaczynają się rozdwajać. Do pielęgnacji włosów zniszczonych odpowiednie są produkty regeneracyjne zawierające: aminokwasy, białek, ceramicy, struktury keratyny, lecytynę.

Włosy przetłuszczające się nadmiernie się świecą, są śliskie i mało puszyste. Trudno je ułożyć, pod wpływem ciężaru włosów, fryzura często opada. To wina wytwarzanego przez gruczoły łojowe tłuszczu, gromadzi się on na powierzchni włosa, zakłócając równowagę wodno-lipidową, włos nie odparowuje wody a poszczególne pasma zlepiają się tworząc nieestetyczne strąki.

Włosy z tendencją do przetłuszczania trudniej poddają się zabiegom farbowania i rozjaśniania, a także trwałej ondulacji. Niestety to, czy nasze włosy nadmiernie się przetłuszczają i tym samym wymagają codziennego mycia, często zupełnie nie zależy od nas.

Winny jest stres, zaburzenia hormonalne i uwarunkowania genetyczne. Do pielęgnacji stosuj szampony i odżywki dedykowane temu problemowi, w swoim składzie zawierają one substancje przeciwłojotokowe, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, łagodzą stany zapalne skóry głowy i przywracają jej równowagę. Zbawienne działanie mają także peelingi do skóry głowy.

Na koniec jeszcze jedno drobne wyjaśnienie. Włosy zmęczone, to włosy z tendencją do wypadania, szampon dyscyplinujący ma za zadanie ujarzmić i wygładzić nadmiernie puszące się fryzury, a zadaniem rozświetlających specyfików jest nadanie włosom wyjątkowego połysku.

(bb)

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także