Trwa ładowanie...
pies
25-05-2009 11:58

Kleszcze - aktualny problem

Share
Kleszcze - aktualny problemŹródło: -sxc.hu
dp29plz

Jak mogę ochronić psa przed kleszczami ? Czy są jakieś szczepionki przeciw kleszczom, czy kropelki EKTOPAR na kark psa w zupełności wystarczą?

Preparatów przeciw-kleszczowych jest bardzo dużo, ale szczepionek nie ma. W zależności od zagrożenia chorobami odkleszczowymi można stosować różne kombinacje preparatów. Najwygodniejsze są preparaty w postaci płynu wylewanego na skórę lub oprysku i obroży. Już pisałem tutaj o tych preparatach, ale powtórzę. Jeśli mieszkamy w rejonach, w których występuje babeszjoza, to najlepiej stosować dwa środki równolegle np. obroża plus preparat wylewany na skórę, co miesiąc. Oczywiście czasem wystarczający jest jeden preparat, ale ten najlepiej dobrać indywidualnie. Jeśli jakiś się nie sprawdza to zmieniamy na inny. Zawsze warto zapytać się lekarza weterynarii o jego zdanie na temat prawidłowej aplikacji. Często brak efektu wynika z powodu złego stosowania, lub przeświadczenia o dłuższym działaniu niż w rzeczywistości. Generalnie nie znam preparatu w postaci spot-on, którego producent podawałby w ulotce czas działania dłuższy niż miesiąc. Dodatkowo liczyć się trzeba z mniejszą skutecznością w ostatnim tygodniu
działania oraz u rosnących szczeniąt. Obroże to preparaty, które działają znacznie dłużej, bo nawet do 7 miesięcy. Ważne jest jak je zakładamy. Obroże kontaktowe muszą być założone jak najbliżej skóry. Nie ma znaczenia jak założymy obrożę pylącą. Tu jednak musimy pamiętać, żeby regularnie przecierać wewnętrzną powierzchnię obroży spirytusem. Warto również, co jakiś czas naciągnąć lub strzepnąć obrożę. Otwierają się w ten sposób mikropory, z których wysypuje się substancja czynna.

Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź

dp29plz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp29plz
dp29plz