Koszt utrzymania niemowlaka

Koszt utrzymania niemowlaka
Źródło zdjęć: © iStock.com

23.07.2018 11:48, aktual.: 29.03.2019 12:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W koszt utrzymania niemowlaka trzeba wliczyć wyprawkę, a także stale uzupełniane zapasy pieluch, mleka w proszku, kaszek, zupek i deserów w słoikach. Nie można zapominać również o uwzględnieniu ceny ubranek, z których małe dziecko błyskawicznie wyrasta, a także lekarstw, witamin i preparatów do pielęgnacji. To, ile kosztuje niemowlę na miesiąc, zależy w głównej mierze od gospodarowania budżetem. Na wszystkim można zaoszczędzić, a pierwszym krokiem do zmniejszenia wydatków, jest powstrzymanie się od kupna niepotrzebnych gadżetów, których pełno na sklepowych półkach.

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

Pierwszym dużym wydatkiem, który składa się na koszt utrzymania niemowlaka, jest wyposażenie malucha jeszcze przed jego narodzinami. Dziecku trzeba wygospodarować oddzielny kąt w domu, co niekiedy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia małego remontu i dostawienia mebli, np. komody na ubranka (ok. 300 zł). Potem przychodzi czas na zakup:

  • wózka (1000–2000 zł),
  • łóżeczka (200–800 zł),
  • wanienki i tekstyliów (koca, rożka, ręczników, pieluch tetrowych) o łącznej wartości ok. 150 zł,
  • kosmetyków i preparatów aptecznych (emulsji do kąpieli, maści na odparzenia, pudru, emolientów na suchą skórę, preparatów na ciemieniuchę, chusteczek nawilżanych), które mogą kosztować blisko 100 zł.

W wyprawce dla noworodka powinien się też znaleźć komplet ubranek (śpioszków, czapeczek, skarpet) za minimum 300 zł. Po podliczeniu wszystkich kosztów cena wyprawki w najlepszym wypadku zamyka się w 2000 zł. Można ją zredukować nawet o połowę dzięki kupnu używanego wyposażenia i zgromadzeniu odzieży po starszym rodzeństwie.

Wyprawkę dla dziecka kupisz teraz jeszcze taniej dzięki WP radarOkazji.

Ile kosztują pieluchy dla niemowlaka?

Na koszt utrzymania niemowlaka znacznie wpływają cena i ilość kupowanych pieluch. Najpopularniejsze są jednorazowe, które nie wymagają prania, moczenia, gotowania ani prasowania. Dziecko w ciągu pierwszych dwóch miesięcy życia zużywa ich 10, a później 6–8 w ciągu doby. Przy założeniu, że kosztują średnio 0,56 zł za sztukę, trzeba przeznaczyć na takie pieluchy co najmniej 130 zł. Z większym wydatkiem należy się liczyć, jeśli w grę wchodzi kupno wielorazowych pieluch z kieszonką, która chroni delikatną skórę dziecka przed kontaktem z moczem. Mają one wymienne wkłady. Wielu rodziców do codziennej pielęgnacji skóry niemowlęcia używa też chusteczek nawilżających. Przy tak intensywnym stosowaniu trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 20 zł miesięcznie.

Ile kosztuje niemowlę na miesiąc?

Miesięczny koszt utrzymania niemowlęcia byłby niepełny bez wliczenia ceny żywności. Maluch nie zjada tego samego, co inni domownicy. Trzeba gotować mu osobne zupki warzywne lub kupować gotowe dania w słoiku (2–3 zł za sztukę). Do 6. miesiąca życia pije wyłącznie mleko. Cena mleka w proszku w opakowaniu o pojemności 800 g wynosi ok. 50 zł. Taka ilość wystarcza mniej więcej na 6 dni. Po wliczeniu wszystkich regularnych wydatków średni koszt utrzymania niemowlęcia można szacować na 500 zł. Trzeba jednak liczyć się z tym, że z każdym kolejnym miesiącem potrzeby malucha wzrastają. Potrzebne stają się takie akcesoria, jak krzesełko do karmienia, spacerówka, nocnik, fotelik samochodowy oraz ciepłe ubranka na chłodniejsze pory roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także