Trwa ładowanie...

Kto jest kim - Marcin Tyszka

Jest jednym z czołowych polskich fotografów. Zdobył uznanie w kraju i na świecie dzięki zrealizowanym sesjom i charakterystycznym fotografiom. Jego zdjęcia można podziwiać w międzynarodowych magazynach jak: "Vogue", "Harper's Bazaar", "Elle", "L’Officiel", "Vanity Fair". W Polsce stał się rozpoznawalny wśród szerszego grona odbiorców jako showman z programów telewizyjnych, zwłaszcza "Top Model", w którym jest jurorem.

Kto jest kim - Marcin TyszkaŹródło: East News
dta6ji2
dta6ji2

Jest jednym z czołowych polskich fotografów. Zdobył uznanie w kraju i na świecie dzięki zrealizowanym sesjom i charakterystycznym fotografiom. Jego zdjęcia można podziwiać w międzynarodowych magazynach jak: "Vogue", "Harper's Bazaar", "Elle", "L’Officiel", "Vanity Fair". W Polsce stał się rozpoznawalny wśród szerszego grona odbiorców jako showman z programów telewizyjnych, zwłaszcza "Top Model", w którym jest jurorem.

Urodził się 13 kwietnia 1976 roku. Karierę telewizyjną zaczął jako 14-latek. Wysłał list do programu dla dzieci i młodzieży „5-10-15” i został zaangażowany do roli prowadzącego. W tym samym czasie zajął się fotografią. Robił w domowej piwnicy sesje starym aparatem po ojcu inżynierze. Najpierw do zdjęć pozowała mama (ekonomistka – dzisiaj zajmuje się finansami syna) w różnych stylizacjach, a następnie koleżanki z telewizji. Do domu Marcina Tyszki na wieś przyjeżdżały na zdjęcia m.in. Edyta Górniak, Justyna Steczkowska i Renata Gabryjelska.

Pierwszą profesjonalną sesję zrobił w wieku 18 lat , w 1994 roku dla magazynu „Uroda”. Na pierwszej okładce z fotografią autorstwa Marcina pojawiła się Magda Mielcarz. Kariera w Polsce rozwijała się szybko i Marcin Tyszka został jednym z najmłodszych rozchwytywanych fotografów. Pracował m.in. dla „Vivy”. Grał również epizody w filmach i serialach, takich jak „Jest jak jest”, „Zdrada” oraz „Kroniki domowe”.

dta6ji2

W 1999 roku Tyszka postanowił spróbować swoich sił za granicą. Wyjechał do Madrytu. „Piękne zdjęcia, ale w bardzo złym guście”, usłyszał, kiedy prezentował hiszpańskim magazynom portfolio. Twierdzi, że na emigracji był traktowany z rezerwą ze względu na polskie pochodzenie. Na szczęście poznał w restauracji kilka wpływowych osób, które zaprosiły go na kolację z szefami niemieckiego „Vogue’a” i „Elle” oraz z Cindy Crawford. Spotkanie zaowocowało sesją dla „Cosmopolitan”. Mimo szczęśliwego zbiegu okoliczności fotograf nie dostawał innych propozycji.

Przełom nastąpił po sześciu miesiącach na weselu hiszpańskiej projektantki mody, znajomej zaprzyjaźnionego z Marcinem Tyszką Dawida Wolińskiego. Fotograf poznał na przyjęciu osoby związane z ważnym hiszpańskim magazynem „Telva” i dostał propozycję zrobienia sesji, dzięki której jego zagraniczna kariera nabrała rozpędu.

W 2010 roku Marcin Tyszka zaczął fotografować dla najbardziej prestiżowych magazynów na świecie. Bardzo ważna była sesja dla specjalnego numeru francuskiego „Elle”, która zawierała 30 stron z Karoliną Kurkovą. Dzięki niej o fotografa zaczął zabiegać rynek paryski. Drogę do „Vogue’a” otworzyła mu sesja z Karoliną Malinowską dla portugalskiego „Elle”. W tym samym roku sfotografował swoją ulubioną modelkę, Laetitię Castę, dla rosyjskiego „Harper’s Bazaar”. Przed obiektywem Marcina Tyszki stanęły również Eva Herzigowa, Milla Jovovich, Naomi Campbell, Elizabeth Hurley, Karen Elson, Jerry Hall, Rosie Huntington-Whiteley, Laetitia Casta, Dita von Teese, Anja Rubik i Peter Dundas. W tym roku ponownie zrobił okładkę dla portugalskiego „Vogue'a" z Karoliną Kurkovą.

2010 rok to również debiut fotografa w programie „Top Model”. Udział w popularnym show uzasadnia potrzebą relaksu i odskoczni od odpowiedzialnych sesji. Uważa również, że dzięki odważnym stylizacjom od Givenchy, w których występuje jako juror, polskie społeczeństwo zauważy, że modą można się bawić.

dta6ji2

W 2011 roku sfotografował nagich Anję Rubik i Sashę Knezevica na okładkę „Vivy”, z okazji ich ślubu. Zdjęcie było szeroko komentowane na świecie. Do jego portfolio można zaliczyć liczne sesje okładkowe do magazynów takich jak portugalski, ukraiński, tajlandzki i australijski „Vogue", „Elle UK", „Allure Russia" oraz „Vanity Fair".

W 2012 roku Marcin Tyszka wystąpił u boku przyjaciela, projektanta mody Dawida Wolińskiego w rozrywkowym reality show TVN - „Woli & Tysio na pokładzie”. W 2013 roku, dla tej samej stacji, poprowadził własny program „Projekt Tyszka", którego podstwą były lekcje fotografii dla bohaterów, którzy sami zgłosili się do programu. Fotograf prowadził w nim także wywiady z udziałem zaprzyjaźnionych gwiazd, takich jak Anja Rubik i Małgorzata Kożuchowska.

Otrzymał kilka ważnych wyróżnień. W 1995 roku wygrał nagrodę Panorama of Professional Photography na festiwalu w Arles. W 2005 roku dostał nagrodę Belvedere International Achievement od grupy LVMH. W 2008 roku dostał Oskara Fashion dla najlepszego polskiego fotografa.

Marcin Tyszka często powtarza, że w fotografii interesuje go wyłącznie moda. Nawet kiedy robi zdjęcia aktorkom, stawia na kreację, nie na portret psychologiczny.

Justyna Majka
Absolwentka filologii angielskiej oraz zarządzania w sektorach mody. Redaktor działu moda w magazynie Fashion Post. Prowadzi bloga Fashion Promoter.

[

]( http://fashionpost.pl/ )* Kasia Sokołowska*

dta6ji2
dta6ji2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dta6ji2