Blisko ludziLęki po obejrzeniu horroru

Lęki po obejrzeniu horroru

Lęki po obejrzeniu horroru
Źródło zdjęć: © -sxc.hu

08.10.2009 00:22, aktual.: 06.06.2018 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mój syn (10 lat) obejrzał niedawno horror bez naszej zgody. Od tej pory ciężko mu się zasypia, często przypomina sobie sceny z filmu. Co możemy z tym zrobić, jak mu pomóc?

Mój syn (10 lat) obejrzał niedawno horror bez naszej zgody. Od tej pory ciężko mu się zasypia, często przypomina sobie sceny z filmu. Co możemy z tym zrobić, jak mu pomóc?

Przede wszystkim trzeba rozmawiać o tym, co obejrzał, pytać, co go zaniepokoiło, wyjaśniać, odpowiadać na pytania. Synek musi „oswoić” lęki, które towarzyszyły oglądaniu. Bywa, że takie lęki zalegają w dziecku na długi czas. Warto pamiętać o tym, że teraz najmniejsze sceny dramatyczne, mogą wywołać kolejną lawinę obaw. Trzeba zadbać o to, by synek nie miał już kontaktu z takimi filmami, by nie towarzyszyły mu w dzień, a potem niepokoiły w nocy. Jak widać synek jest dzieckiem wrażliwy i warto zadbać o to, by wzrastał w spokojnym, zrozumiałym dla niego świecie. Teraz czas będzie też niwelował emocje. Proszę jednak nie unikać rozmów, mimo upływu czasu. Synek ich potrzebuje, by rozładowywać negatywne emocje. Warto też zadbać o to, by dużo czasu spędzał aktywnie, na przykład na świeżym powietrzu, uprawiając sport, a nie ślęcząc przed telewizorem. Czym więcej aktywności, mniej czasu na nudę, tym lepiej. Warto zadbać o pasje, zainteresowania, by skoncentrować uwagę na czymś atrakcyjnym i pochłaniającym. A oglądanie
telewizji ograniczamy, wprowadzamy pełną kontrolę tego, co ogląda, rozmawiamy o tym i staramy się izolować synka od wszelkich gwałtownych przeżyć. Ufam, że lęki, koszmary nocne ustąpią.

Krystyna Zielińska - psycholog dziecięcy i logopeda

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także