GotowaniePrzepisyLepszy sposób na pizzę?

Lepszy sposób na pizzę?

Lepszy sposób na pizzę?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

29.03.2007 10:12, aktual.: 29.06.2010 12:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ulepszony sposób fermentacji ciasta na pizzę
i jego pieczenia może podnieść zdrowotną wartość tej potrawy -
poinformowano podczas 233. zjazdu American Chemical Society w
Chicago.

Ulepszony sposób fermentacji ciasta na pizzę i jego pieczenia może podnieść zdrowotną wartość tej potrawy - poinformowano podczas zjazdu American Chemical Society w Chicago.

ZWIERZE(NIA) INTERANUTÓW-internautow-5983072153678465a)

Co polepsza smak pizzy?

Wypiekający pizzę fachowcy (zwani niekiedy pizzaiolo lub pizzermanami) od dawna wiedzieli, że dłuższe pieczenie w wyższej temperaturze polepsza smak pizzy. Jednak według nowych badań tak intensywne pieczenie może także zwiększyć poziom przeciwutleniaczy w cieście, zwłaszcza gdy przygotowano je z mąki pełnoziarnistej.

Uważa się, że dieta bogata w przeciwutleniacze zmniejsza ryzyko nowotworów i chorób serca.

Znany produkt

Naukowcy z University of Maryland skupili się na cieście, z którego wypieka się pizzę, ponieważ to typowo włoskie danie jest też jednym z najbardziej rozpowszechnionych produktów żywnościowych w USA.

WASZE PRZEPISY:
Odpowiednio dobierając rodzaj mąki, czas pieczenia i temperaturę można upiec pizzę, w której jest naprawdę dużo przeciwutleniaczy. Dłuższy czas pieczenia może podnieść poziom przeciwutleniaczy o 60 procent, a wyższa temperatura - do 82 procent (zależnie od rodzaju mąki i przyjętej metody pomiaru poziomu przeciwutleniaczy).

Jednoczesne podniesienie temperatury i czasu pieczenia pizzy także jest możliwe, choć proces ten trzeba monitorować, by się nie przypaliła.

Wszystko dzięki przeciwutleniaczom?

Także czas przechowywania ciasta przed pieczeniem i zachodząca wówczas fermentacja wpływają na zawartość przeciwutleniaczy - może ona wzrosnąć nawet o 100 procent, jeśli ciasto fermentowało 48 godzin. Wydaje się, że przeciwutleniacze są produkowane przez drożdże.

Naukowcy pod kierunkiem profesor Liangli Lucy Yu chcą się zająć także sposobami zwiększenia zawartości przeciwutleniaczy w takich produktach, jak pełnoziarnista mąka. Badania nie są bynajmniej finansowane przez producentów pizzy, ale przez amerykańskie ministerstwo rolnictwa.(PAP) pmw/ krx/

WASZE PRZEPISY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także