Modne kolory ścian w mieszkaniu

Modne kolory ścian w mieszkaniu

Modne kolory ścian w mieszkaniu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
05.11.2018 15:30

Remont domu wieńczy wybór koloru ścian, mebli i dodatków. Ich zestawienie będzie decydować o estetyce i przytulności miejsca. Szczególnie ważna jest decyzja co do barw farb, które zostaną użyte podczas malowania pomieszczeń. Mogą one bowiem ocieplać lub odchładzać wnętrze, a także optycznie je zwiększać lub zmniejszać.

Modne kolory – mocne barwy ścian w mieszkaniu

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się zdecydowane kolory na ścianach w mieszkaniu. Chodzić będzie między innymi o kolor brunatny, bordowy, ciemnozielony, śliwkowy czy granatowy. Dzięki nim wnętrza są wyrafinowane i chłodne, ale niezwykle eleganckie.

Decydując się na takie kolory na ścianach, warto znaleźć dla nich równowagę. Może ona polegać na pomalowaniu tylko części ścian w mocnej barwie, a reszty na biało lub położeniu na zasadzie kontrastu jasnej podłogi i doborze jasnych mebli oraz dodatków. Ciemne ściany w mieszkaniu mogą być tłem dla ażurowych regałów lub kącika jadalnego w salonie, dzięki czemu zostanie jasno zaznaczona jego odrębność. Na ścianach w mocnych kolorach mogą wisieć jasne obrazy czy telewizor.

Obraz
© Shutterstock.com

Modne beże i brązy na ścianach

Choć odcienie beżu i brązu kojarzą się najczęściej z wnętrzami hotelowymi, to przyznać trzeba, że są to najbezpieczniejsze rozwiązania. Nie ma tu miejsca na pomyłki kolorystyczne. Z drugiej strony ograniczona jest także gama kolorów, które będą pasować do tych barw. Co odważniejsi domownicy mogą pokusić się o czerwone lub granatowe dodatki, jednak ci bardziej konserwatywni najpewniej zostaną przy bieli i naturalnym drewnie.

Beże i brązy na ścianach w mieszkaniu dodadzą mu przytulności, którą podkreśli dodatkowo ciepłe oświetlenie. Ponadto rozświetlają małe pomieszczenia, co sprawia, że wydają się optycznie większe.

Modne pastelowe kolory na ścianach

W ostatnim czasie popularnością cieszą się także farby do ścian w pastelowych barwach. Kolory takie jak pudrowy róż, miętowy czy błękit nie trafiają już jedynie do pokoików dziecięcych, ale śmiało zdobią także ściany salonów, sypialni, kuchni i korytarzy.

Obraz
© Materiały prasowe

Najczęściej łączy się je z bielą, co sprawia, że wnętrze wydaje się przestronne i świeże. Do pomieszczeń w pastelowych kolorach łatwo dobrać dodatki i meble, których design bazuje na mięsistych teksturach i jasnych barwach. Meble z kolei powinny mieć określony kolor z podstawowej palety barw albo być wykonane z jasnego drewna.

Modny kontrast na ścianach mieszkania

Podstawowym kontrastem kolorystycznym jest zestawienie bieli i czerni. Z jednej strony to duet klasyczny, z drugiej zaś trudny i kontrowersyjny. Trudno jest bowiem znaleźć w nim przytulność i ciepło, choć bez wątpienia ma w sobie sporo elegancji.

Do czarno-białych ścian, czy to wyłożonych tapetą, czy malowanych farbami, pasować będą proste dodatki w jednej konkretnej barwie. Może to być bordo, słoneczny żółty, mocna zieleń, a z drugiej strony pudrowy róż lub kolor miętowy. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością akcesoriów.

Obraz
© Materiały prasowe