Trwa ładowanie...

Najbrzydszy kolor świata

Jan Cybis, polski malarz i krytyk sztuki, podobno mawiał, że „nie ma kolorów ładnych czy brzydkich, są tylko trafnie użyte lub nie”. Artysta mógł się mylić, bo właśnie znalazł się niekwestionowany zwycięzca w kategorii „Najobrzydliwszy kolor świata”. Barwa, która budzi w ludziach największą liczbę negatywnych emocji i niemiłych skojarzeń nosi nazwę Pantone 448 C.

Share
Najbrzydszy kolor świata
Źródło: Materiał prasowy
d36xpp2

Już w 2012 roku powyższym dochodzeniem zajęła się australijska grupa analityków z Gfk Bluemoon. Celem ich analizy było znalezienie koloru, który jest w stanie skutecznie zniechęcić palaczy do kupowania papierosów. Po długich obserwacjach i badaniach, które przeprowadzono na grupie 1000 osób z nałogiem, zwyciężyła barwa „Opaque Couche”, znana również jako Pantone 448C. Nieatrakcyjne połączenie odcieni khaki i brązu otrzymało największą liczbę nieprzychylnych komentarzy. Zdaniem ankietowanych, kolor nie wzbudza żadnych pozytywnych odczuć i kojarzy się jedynie z brudem, ropą oraz śmiercią.

kolor Materiał prasowy
kolor Źródło: Materiał prasowy

Wyniki powyższych badań szybko potwierdziły się w praktyce, kiedy nieciekawa barwa pojawiła się na opakowaniach papierosów w Australii – sprzedaż tytoniu zaczęła wyraźnie spadać. Przykład z Australijczyków postanowiły wziąć kolejne kraje, wśród których znalazły się Wielka Brytania, Irlandia i Francja. Już wkrótce odcień błotnistego brązu znajdzie się na pudełkach papierosów we wspominanych państwach.

papierosy Materiał prasowy
papierosy Źródło: Materiał prasowy

Myślicie, że odcień Opaque Couche równie skutecznie odstraszyłby polskich palaczy?

d36xpp2

Podziel się opinią

Share
d36xpp2
d36xpp2