Trwa ładowanie...
d26wqed

Nocne przekąski niszczą zęby

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie naszego uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski - ostrzegają duńscy naukowcy, których badania publikuje pismo "Eating Behaviours".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nocne przekąski niszczą zęby
(Jupiterimages)
d26wqed

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie naszego uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski - ostrzegają duńscy naukowcy, których badania publikuje pismo "Eating Behaviours". W badaniach uczestniczyło 2217 osób. 173 uczestników eksperymentu zjadało przynajmniej jedną czwartą dziennej porcji kalorii po kolacji oraz przynajmniej dwa razy w tygodniu podjadało w nocy.

Gdy po sześciu latach porównano stan uzębienia badanych, okazało się, że zwolennicy nocnych przekąsek tracili więcej zębów. Zależność ta była wyraźna nawet wówczas, gdy naukowcy wzięli pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek, palenie papierosów czy spożycie cukrów i węglowodanów.

Jak zauważa prof. Damien Walmsley z Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego, negatywny wpływ jedzenia w nocy związany jest z tym, że jama ustna jest w tym czasie najbardziej sucha, przez co jedzenie zalega w niej dłużej.

d26wqed

Choć dentyści prawdopodobnie nie będą w stanie powstrzymać swoich pacjentów przed nocnym ucztowaniem, z pewnością powinni zwiększyć ich świadomość na temat ryzyka -podkreślają badacze z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

* PODJADANIE - ODRUCH BEZWARUNKOWY*

Podziel się opinią

Share

d26wqed

d26wqed
d26wqed