Blisko ludziObama walczy z otyłością

Obama walczy z otyłością

Obama walczy z otyłością
Źródło zdjęć: © AP

12.05.2010 18:00, aktual.: 13.05.2010 10:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwsza Dama USA Michelle Obama ogłosiła rekomendacje dotyczące walki z otyłością amerykańskich dzieci. W Stanach Zjednoczonych co trzecie dziecko cierpi na nadwagę lub jest otyłe; wskaźniki te są jeszcze wyższe wśród czarnoskórych i Latynosów.

Pierwsza Dama USA Michelle Obama ogłosiła rekomendacje dotyczące walki z otyłością amerykańskich dzieci. W Stanach Zjednoczonych co trzecie dziecko cierpi na nadwagę lub jest otyłe; wskaźniki te są jeszcze wyższe wśród czarnoskórych i Latynosów. Wśród 70 zaleceń, zamieszczonych w opublikowanym we wtorek raporcie, są takie, które dotyczą utrzymania odpowiedniej wagi przez kobiety w ciąży, karmienia piersią czy żywienia dzieci w szkołach.

- Po raz pierwszy wprowadzamy standardy, które pomogą nam osiągnąć wymierne wyniki w walce z epidemią otyłości dzieci - powiedziała Michelle Obama.

Było to jej pierwsze publiczne wystąpienie w tej sprawie od czasu, kiedy w lutym ogłosiła ogólnokrajową kampanię "Let's Move" (Ruszajmy się), której celem jest walka z otyłością najmłodszych mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Michelle Obama oświadczyła, że zalecenia, które znalazły się w raporcie, pomogą zredukować otyłość wśród dzieci o 5 procent do 2030 roku. "Burmistrzowie, gubernatorzy, rodzice, nauczyciele, przedsiębiorcy, pracownicy służby zdrowia, trenerzy i sportowcy - wszyscy mogą się przyczynić do szczęścia i zdrowia dzieci" - dodała.

W raporcie są wytyczne dla amerykańskiego Kongresu dotyczące wprowadzenia ustawy w sprawie odżywiania dzieci w szkołach, w tym przeznaczenia na ten cel 4,5 mld dolarów w ciągu 10 lat. Jedną z propozycji jest wyeliminowanie ze sprzedaży w szkołach wysokokalorycznych przekąsek. Autorzy raportu zwracają także uwagę, że na otyłość dzieci ma wpływ nadwaga kobiet przed ciążą i w jej trakcie. Raport podkreśla korzyści wynikające z karmienia piersią, które może prawie o 22 proc. zmniejszyć ryzyko otyłości dziecka.

W USA prawie 6 proc. niemowląt poniżej 6. miesiąca życia ma nadwagę. W latach 1980-2001 wskaźnik ten wynosił 3,4 proc. Z ostatnich badań wynika, że co piąte dziecko w wieku do sześciu lat ma nadwagę bądź jest otyłe. Niemal 50 proc. dzieci, które cierpią na otyłość, miało nadwagę zanim skończyły dwa lata.

W lutym prezydent Barack Obama powołał rządowy zespół do walki z otyłością dzieci (Childhood Obesity Task Force), w którego skład weszli m.in. przedstawiciele ministerstwa edukacji, zdrowia, rolnictwa. Panel miał 90 dni na opracowanie raportu, w przygotowaniu którego wzięto pod uwagę ponad 2,5 tys. zgłoszonych propozycji.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także