Trwa ładowanie...
kot
17-03-2010 17:51

Obsikiwanie mebli przez kota

Obsikiwanie mebli przez kotaŹródło: -sxc.hu
dvptk53
dvptk53

Moja kotka 8-letnia zachowuje się ostatnio dziwnie tzn. zaczęła obsikiwać meble, dywany i sprzęty AGD, RTV- nie jest to zwykłe popuszczanie. Mam wrażenie, że robi to z pełną premedytacją - nie chcę oceniać sytuacji źle, ale nie wiem, czy moja kotka jest chora, starzeje się, czy może jest psychicznie chora... Martwię się. Dodam tylko, że od roku jest wysterylizowana (miała martwy płód w sobie, kociła się 8 razy). Poza tym zawsze miałam wrażenie, że ja jestem "jej panią". A teraz ucieka przede mną, gdy tylko mnie widzi - naprawdę nic jej nie zrobiłam – nie wiem, czy wyczuwa moją irytację, czy się mnie boi. Napisałam dość chaotycznie, ale głównie martwię się o to obsikiwanie wszystkiego.

Problem u kota w takim wieku może być złożony. Tak czy inaczej najlepiej skontaktować się z przychodnią weterynaryjną, pod której opieką jest Pani kot. W tym wieku może być potrzebne wykonanie szeregu badań laboratoryjnych, czyli krwi i moczu. Trzeba wykluczyć przyczyny związane z chorobami nerek i dróg wyprowadzających mocz.

Czasem może to być zwykłe zapalenie pęcherza, a czasem początek nieuleczalnego przewlekłego zapalenia nerek. Oczywiście może się okazać, że w badaniach jest wszystko w najlepszym porządku. Wtedy trzeba będzie również wziąć pod uwagę zaburzenia behawioralne. Od kiedy pojawiła się kolejna specjalność zoopsycholog, właściciele swoich zwierząt mają możliwość uzyskania nie tylko porad, ale całej analizy problemu i ustaleniu planu pracy, aby eliminować zachowania niepożądane.

Często dokładna analiza przypadku dopiero pokaże, gdzie tkwi problem, co jest jego przyczyną. Bez tego bardzo trudno jest dać receptę na zmiany zachowania, szczególnie jeśli to dotyczy zwierzęcia tak wrażliwego jakim jest kot.

Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy" Łódź

dvptk53
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvptk53