Trwa ładowanie...
d1szrig
Fit

Oliwa z oliwek chroni wątrobę

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia chroni wątrobę przed szkodliwym wpływem nadmiaru wolnych rodników - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Nutrition and Metabolism".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oliwa z oliwek chroni wątrobę
(sxc.hu/contracox)
d1szrig

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia chroni wątrobę przed szkodliwym wpływem nadmiaru wolnych rodników - wynika z pracy, którą publikuje pismo "Nutrition and Metabolism". Oliwa z oliwek jest znana ze swojego korzystnego wpływu na zdrowie. Badania wskazują, że obniża ona ryzyko choroby wieńcowej serca, niektórych nowotworów i ogólnie modyfikuje reakcję układu odporności i przebieg stanów zapalnych w organizmie.

Ma to związek nie tylko z obecnością w oliwie kwasu oleinowego (jednonienasycony kwas tłuszczowy), ale i polifenoli roślinnych, które neutralizują wolne rodniki, czyli silnie reaktywne cząsteczki o działaniu utleniającym.

Naukowcy z Uniwersytetu w Monastyrze w Tunezji oraz Uniwersytetu Króla Sauda w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej przeprowadzili doświadczenia na 80 szczurach. Część z nich przez miesiąc otrzymywała za pośrednictwem sondy małe dawki herbicydu o nazwie kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowy. Wiadomo, że obniża on w komórkach poziom enzymów neutralizujących wolne rodniki. W rezultacie stężenie tych reaktywnych cząsteczek rośnie tak bardzo, że dochodzi do uszkodzenia wątroby.

d1szrig

Okazało się jednak, że u zwierząt, którym oprócz herbicydu podawano oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno (extra virgin), nasilała się aktywność enzymów neutralizujących wolne rodniki, a uszkodzenie było znacznie mniejsze. Innymi słowy, oliwa z oliwek chroniła częściowo przed toksycznym wpływem herbicydu na wątrobę.

Podobne efekty uzyskano podając szczurom zamiast oliwy, jedynie jej tzw. hydrofilową (czyli mieszającą się z wodą) frakcję, w której to rozpuszczone są polifenole. Podawanie frakcji lipofilnej (skłonnej do rozpuszczania się w tłuszczach) nie chroniło przed nadmiarem wolnych rodników, ale poprawiało za to skład tłuszczów w wątrobie.

Zdaniem autorów pracy, wskazuje to, że za ochronne działanie oliwy wobec wątroby odpowiadają głównie obecne w niej polifenole.

POLECAMY: * AROMATYCZNA KUCHNIA ZIOŁOWA*

d1szrig

Podziel się opinią

Share
d1szrig
d1szrig