GwiazdyPartner idealny, czyli jaki?

Partner idealny, czyli jaki?

Partner idealny, czyli jaki?
Źródło zdjęć: © 123RF

13.05.2013 16:21, aktual.: 13.05.2013 16:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele kobiet marzy o mężczyźnie idealnym, czyli takim, który będzie przystojny, dowcipny, odpowiedzialny i czuły. Takim, który poradzi sobie w życiu i zaopiekuje się rodziną, a jednocześnie będzie wyrozumiały, towarzyski, inteligentny, zrozumie kobiece wątpliwości i problemy.

Wiele kobiet marzy o mężczyźnie idealnym, czyli takim, który będzie przystojny, dowcipny, odpowiedzialny i czuły. Takim, który poradzi sobie w życiu i zaopiekuje się rodziną, a jednocześnie będzie wyrozumiały, towarzyski, inteligentny, zrozumie kobiece wątpliwości i problemy. Marzą o drugiej połówce jabłka, ale czy taki idealny partner naprawdę istnieje?

Tradycja
Psychologowie ewolucyjni przekonują, że od zarania dziejów kobiety i mężczyźni szukają takiego partnera, z którym będą mogli czuć się bezpiecznie i stworzyć rodzinę a więc kogoś dojrzałego i zrównoważonego emocjonalnie, zaangażowanego w związek, kochającego i odpowiedzialnego. Kogoś, na kim będzie można polegać i kto wesprze w codziennych obowiązkach.

W tej kwestii od wieków niewiele się zmieniło. Kobiety nadal kierują się w wyborze partnerów takimi cechami, które pozwolą im zadbać o swoje potomstwo. A więc szukają panów dobrze zorganizowanych i zaradnych życiowo, odpowiedzialnych, pewnych siebie i przedsiębiorczych. Chcą też kochać i być kochane trwale, a zatem szukają mężczyzn wiernych i zorientowanych na jedną partnerkę. To też wynika z ewolucyjnie odziedziczonej potrzeby, aby nasz mężczyzna inwestował swoje zasoby w jeden związek i w nasze potomstwo, a nie dzielił je na kilka partnerek.

Pożądane cechy

Na przestrzeni wieków jednak, kobiety stały się coraz bardziej niezależne finansowo od mężczyzn, a mimo to, a może właśnie dlatego, potrzebują partnerów, którzy nie pozostają za nimi w tyle. Wymarzony pan to nadal ten, który zapewni byt i odpowiedni status materialny, ale pieniądze i władza nie są już jedynymi pożądanymi cechami. Coraz częściej panie stawiają na czułość, empatię, wyrozumiałość i poczucie humoru. Chcą mieć u boku kogoś interesującego, z kim życie będzie ciekawe, kto jednocześnie zrozumie troski i będzie potrafił pocieszyć.

Testy doboru partnerskiego serwisów matrymonialnych coraz częściej pokazują, że kobiety nie cenią u panów zbytniej nieśmiałości, łagodności, uporządkowania. Nie chcą partnerów zbyt logicznych, praktycznych, rzetelnych, dokładnych, skrupulatnych. Obawiają się najprawdopodobniej, że takie cechy czynią z ich posiadacza osobę nudną i przewidywalną, której nie będzie stać na odrobinę spontaniczności od czasu do czasu, która nie zasypie kobiety kwiatami, nie zaprosi na egzotyczny wyjazd w nieznane, nie zrobi sympatycznej niespodzianki, o której marzy przecież każda kobieta.

Badane użytkowniczki serwisów nie chcą się nudzić, dlatego cenią sobie zupełnie inne cechy u mężczyzn. To, co coraz mocnej przyciąga uwagę pań, to czułość i empatia. Zwracają uwagę na to, czy mężczyzna potrafi okazywać uczucia, rozmawiać o nich, czy umie wyrażać emocje. Współczesna kobieta chce słyszeć słowa: „kocham cię”, nie tylko na ślubnym kobiercu. Nie zadowoli się stwierdzeniem, że prawdziwy mężczyzna nie mówi takich rzeczy. Idealny partner potrafi być czuły.

Ostrożnie z ideałem

Warto jednak rozsądnie wyważyć wymarzone cechy u partnera, aby nie skazać się na samotne wyczekiwanie księcia z bajki. Zamiast testować mężczyznę i sprawdzać jego zestaw cech, warto raczej doceniać rzeczywiste zalety naszego partnera. Dążenie do ideału może bowiem okazać się żmudnym oczekiwaniem na kogoś, kto tak naprawdę nie istnieje, a ważne spotkania zamienić w pasmo rozczarowań. Jeśli na przykład chcesz wyjść za mąż i założyć rodzinę, marzysz, aby zamieszkać w domu na obrzeżach miasta i lubisz podróżować, idealna dla ciebie będzie osoba, o podobnych wartościach i zainteresowaniach.

Ale to wcale nie oznacza, że w dodatku ma czytać takie same książki, zachwycać się tym, co ty, lubić te same potrawy i zawsze chcieć spędzać z tobą czas. Może ubierać się w swoim stylu, choć nie będzie to styl ikony mody. Może się nudzić na twoich ukochanych filmach i nie musi mieć urody Brada Pitta. Nie dopasowuj mężczyzny do swoich wyobrażeń. Najważniejsze, że macie zgodność w kwestiach fundamentalnych, w innych możecie się różnić i wzajemnie uzupełniać.

Adriana Klos - psycholog i psychoterapeuta warszawskiego Ośrodka Rozwoju i Psychoterapii "Strefa Zmiany". Pomaga ludziom borykającym się z problemami depresji, lęków, z kryzysami w związkach, w relacjach z ludźmi, z syndromem DDA.

(ak/sr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także