WP

Pomoc domowa – stawki

Stawki pomocy domowej są niejednolite. Mają na nie wpływ takie czynniki, jak np. doświadczenie gosposi, zakres świadczonych usług i uwarunkowania rynku pracy w danym mieście. Pomocy domowej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę trzeba zapłacić około 2400 złotych miesięcznie. Pełny wymiar godzin w tym zawodzie to jednak rzadkość. Gosposie aby zarobić na swoje utrzymanie, opiekują się kilkoma lub nawet kilkunastoma domami i oprócz sprzątania oferują też opiekę nad dziećmi czy osobami starszymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stawki za pomoc domową różnią się w zależności od rodzaju wykonywanych usług
Stawki za pomoc domową różnią się w zależności od rodzaju wykonywanych usług (iStock.com)
WP

Pomoc domowa – od czego zależy stawka?

Wynagrodzenie dla pomocy domowej w każdej agencji zatrudnienia i jednoosobowej działalności gospodarczej jest naliczane inaczej. Duży wpływ na stawki ma wielkość miasta, w którym pracuje osoba sprzątająca. W Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu za pomoc w prowadzeniu domu płaci się najwięcej. Cena wzrasta również w przypadku gdy gosposia musi dojechać do klienta poza miasto. Jeśli odległość wynosi mniej niż 20 kilometrów, niektóre sprzątaczki nie pobierają dodatkowej opłaty. Nie bez wpływu na koszt zatrudnienia pomocy domowej pozostają także kwalifikacje gosposi mierzone przede wszystkim stażem pracy. Osoby, które zdobyły zaufanie wysoko sytuowanych rodzin, mogą zażyczyć sobie nawet dwa razy więcej niż początkujące sprzątaczki. Takie pomoce domowe mają praktykę w wykonywaniu rzadziej zlecanych prac, takich jak czyszczenie srebra.

Urządzenia sprzątające umożliwiają coraz większą oszczędność czasu. Sprawdź aktualne oferty pralko-suszarek, pionowych żelazek czy odkurzaczy wodnych i piorących na WP radarOkazji.

WP

Pomoc domowa – stawka za godzinę

Pomoce domowe bardzo często zajmują się sprzątaniem i szeroko pojętą opieką nad domem jedynie dorywczo. Jeśli mają z góry ustalony zakres obowiązków, stawki mogą naliczać za godzinę pracy. Zaczynają się one od 10 złotych (netto), ale trzeba brać pod uwagę, że szczególnych przypadkach (np. kiedy w grę wchodzi sprzątanie domu po remoncie) wzrastają nawet do 40 złotych. Więcej pieniędzy muszą przygotować ci, którzy nie dysponują własnymi środkami czystości i chcą zlecić zakup chemii gosposi. W niektórych agencjach liczy się nie czas pracy, a metraż lokalu. Za około 100 złotych gosposia może posprzątać mieszkanie o standardowej powierzchni 40 metrów kwadratowych. Robienie porządków w domach o wielkości powyżej 200 metrów kwadratowych podlega indywidualnej wycenie. Za niską kwotę da się zatrudnić pomoc domową z Ukrainy. Bywa, że gosposie zza wschodniej granicy podejmują się prowadzenia domu, mimo że pracodawca oferuje mniej niż 10 złotych za godzinę.

Pomoc domowa – stawka za usługi

Korzystniejsze dla gosposi jest wycenianie łącznie wszystkich typowych prac porządkowych za godzinę i doliczanie ustalonych kwot za dodatkowe usługi. Z takiej formy naliczania wynagrodzenia nie może skorzystać pomoc domowa z zamieszkaniem, która ma stałą pensję (tym większą, im więcej obowiązków się jej powierza). Gosposie szczegółowo rozpisujące swoje cenniki inaczej wyceniają sprzątanie jednorazowe, regularne i kompleksowe. Zwykle podają koszt wykonania konkretnych prac w przeliczeniu na godzinę np.: mycie okien (15–20 złotych), prasowanie (około 50 złotych), przygotowywanie posiłków (około 15 złotych), opieka nad zwierzętami domowymi (około 15 złotych). Mogą również stosować bardziej szczegółowe rozróżnienia, a więc cenę mycia okien ustalać na podstawie wielkości szyby i ilości skrzydeł.

WP
Polub WP Kobieta
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP