Trwa ładowanie...
silvio berlusconi
11-10-2009 20:23

"Powstrzymajmy Berlusconiego!"

"Powstrzymajmy Berlusconiego!"Źródło: AP
dq6o2ll
dq6o2ll

We Włoszech 45 tysięcy osób złożyło podpisy pod apelem w obronie godności kobiet, który jest zarazem listem protestacyjnym przeciwko zachowaniu premiera Silvio Berlusconiego. "Ten człowiek obraża kobiety, powstrzymajmy go" - podkreślono w odezwie.

Odezwę, opublikowaną w niedzielę przez dziennik "La Repubblica", wystosowano po tym, gdy szef rządu obraził w telewizji wiceprzewodniczącą Izby Deputowanych Rosy Bindi, mówiąc do niej: "Jest pani bardziej piękna niż inteligentna".

W reakcji na słowa premiera 58-letnia Bindi z centrolewicowej opozycyjnej Partii Demokratycznej odpowiedziała: "Jestem kobietą, która nie jest do pana dyspozycji, a pana wypowiedź uważam za bardzo złą".

dq6o2ll

Solidarność z Rosy Bindi wyrazili politycy opozycji, stowarzyszenia kobiet, włoskie dziennikarki. Wszyscy zażądali, aby Berlusconi przeprosił wiceprzewodniczącą niższej izby parlamentu, i wyrazili oburzenie jego zachowaniem.

Następnie wystosowano odezwę, w którym znalazły się między innymi słowa: "Jest już oczywiste , że ciało kobiety stało się zasadniczą bronią polityczną w rękach prezesa rady ministrów. Kobieta, tak jak on ją widzi, pociąga młodością i fizycznie uwodzi, ale przede wszystkim jest całkowicie podporządkowana woli wodza" - napisały sygnatariuszki odezwy.

"Przymioty przydatne w reklamach przekształcają się w istotne walory polityczne, prowadząc do gorszącego pomieszania: posłuszeństwo i wdzięk stają się niezbędnym wymogiem, by kandydować na najbardziej odpowiedzialne stanowiska" - podkreśliły autorki apelu.
"Staje się to burką, zarzuconą na kobiece ciało, by upokorzyć je na scenie telewizyjnej i przekształcić w broń rażącą wszystko i wszystkich."

"Protestujemy przeciwko temu skretynianiu kobiet, demokracji i samej polityki. Ten człowiek obraża kobiety i demokrację. Powstrzymajmy go" - brzmi apel. Podpisy pod nim złożyły przedstawicielki świata kultury, mediów i polityki.

dq6o2ll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq6o2ll