Blisko ludziPoznaj symbolikę Świąt!

Poznaj symbolikę Świąt!

Poznaj symbolikę Świąt!
Źródło zdjęć: © sxc.hu

19.04.2011 13:49, aktual.: 19.04.2011 14:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy najlepiej zrobić pisanki? Gdzie postawić poświęconą palemkę? Dlaczego w wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć chrzanu? Jeśli tego nie wiesz, czas by właściwie przygotować się do Świąt!

Kiedy najlepiej zrobić pisanki? Gdzie postawić poświęconą palemkę? Dlaczego w wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć chrzanu? Jeśli tego nie wiesz, czas by właściwie przygotować się do Świąt!

Przygotowania świąteczne zaczynają się zwykle grubo przed Wielkanocną Niedzielą od domowych porządków. I choć mało jest osób, które lubią to zajęcie, warto pamiętać, że sprzątamy nasze mieszkania nie tylko po to, by lśniły i zachwycały gości. Trzepanie dywanów i usuwanie najdrobniejszych pyłków kurzu symbolizuje również wygonienie z domu zimy i wszelkich chorób oraz zła, które niosła ta pora roku. W ten sposób przygotujemy nasz dom i siebie do nadejścia wiosny, prawdziwego święta życia! Ale każdy dzień zapowiadający przebudzenie ma o wiele więcej znaczeń...

Niedziela Palmowa

Wszyscy wiemy, że to początek Wielkiego Tygodnia i że w tym dniu należy poświęcić palemkę. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że poświęconej palemki nie wolno wyrzucić, gdyż przynosi ona szczęście. Dlatego po powrocie z kościoła kiedyś każdy domownik musiał połknąć jednego ,,kotka", co miało być gwarancją zdrowia przez cały rok!

Niewiele osób praktykuje dziś ten zwyczaj, ale zamiast tego można ,,zbić" każdego domownika palemką, gdyż to uchroni ich przed złem. Potem najlepiej postawić palemkę za święty obraz. Zpewnimy sobie w ten sposób ochronę przed kradzieżą, pożarem i wszelkim nieszczęściem, także przed... złośliwością sąsiadów!

POLECAMY

Wielki Piątek
Kiedyś nie rozpoczynał się miło dla domowników. Dlaczego? Według tradycji gospodarz domu musiał wstać tego dnia wcześnie rano i obudzić wszystkich członków rodziny... rózgą. Potem trzeba było obmyć ręce w czystej wodzie, najlepiej w rzece, która zapewni oczyszczenie, urodę i gładką skórę. A wszystko to na pamiątkę Męki Pańskiej.

Wielki Piątek to najlepszy dzień na wykonanie Wielkanocnych pisanek. W Sobotę będzie już za późno. Pisanki muszą być wykonane własnoręcznie przez domowników. Gdy dostaniemy je lub kupimy, nie przyniosą nam szczęścia...

O tym, że jajka zapewniają moc, płodność i siły witalne wie każdy. Ale nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że malowanie jaj ma wzmocnić ich magiczną siłę. Dlatego im piękniejsze mają kolory, tym lepiej! Warto również wiedzieć, że pisanki powinny wykonywać tylko kobiety i dzieci. Dlaczego? Podobno, gdy robią to mężczyźni, tajemna moc jaj znika...

Wielka Sobota

To wtedy należy poświęcić pokarmy. W każdym wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć kilku podstawowych produktów. Na pierwszym miejscu są oczywiście jajka, nie może zabraknąć też chleba, głównego składnika naszego pożywienia, symbolu dostatku i sytości. Do koszyczka wkładamy też często kiełbasę, która sprawi, że przez cały rok nie zabraknie w twoim domu jedzenia, baranka, który chroni przed złem oraz chrzan i sól. Ten pierwszy wypali wszystkie nasze stare grzechy, natomiast sól chroni przed zepsuciem.

Wielka Niedziela

Gdy wreszcie nadchodzi kulminacyjny dzień świąt, wszyscy spotykamy się przy stole. Zanim jednak zaczniemy ucztowanie, podzielmy się święconką. Teraz możemy powróżyć sobie z kolorowych pisanek. Jak to zrobić? To proste: wystarczy zamknąć oczy i wyciągnąć z koszyczka jajko.

POLECAMY

Jeśli w twoich rękach znalazła się żółta pisanka, przeżyjesz wkrótce coś niezwykłego. Różowe jajko to zwiastun wielkiego sukcesu, zwłaszcza w interesach. Niebieska pisanka to gwarancja świetnego zdrowia, a zielona- bogactwa, którego w ciągu najbliższego roku nie powinno Ci zabraknąć. Jeśli natomiast wylosujesz fioletową pisankę, to znak, że nie zabraknie Ci wytrwałości w dążeniu do celu. Zakochani jednak będą polować na czerwone jajka. Dlaczego? Zwiastują one szczęście w miłości!

Po losowaniu można pobawić się z domownikami i stoczyć pojedynek na najmocniejsze jajko. ,,Stuknijcie się" pisankami, właścicielowi jajka, które nie pęknie będzie sprzyjać szczęście!

Teraz można zasiadać już do stołu. Warto spróbować wszystkich świątecznych potraw, by żadne przyjemności nie ominęły nas w ciągu najbliższych miesięcy. A po śniadaniu przyszedł czas dla dzieci: teraz można już spróbować czekoladowego zajączka!

Wielki Poniedziałek

Wiadomo: wtedy woda leje się strumieniami! Wielkim powodzeniem cieszą się w tym dniu zwłaszcza niezamężne dziewczyny. Im bardziej któraś zostanie oblana, tym lepiej dla niej- bezbłędnie świadczy to bowiem o szybkim pójściu za mąż, a przynajmniej o... wielkim powodzeniu u płci przeciwnej. Jest tylko jeden sposób, by uniknąć oblania: trzeba podarować chłopakowi pisankę. Warunek? Jajko musi być naprawdę piękne!

POLECAMY

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także