Blisko ludziPrzepis na mądre macierzyństwo

Przepis na mądre macierzyństwo

Przepis na mądre macierzyństwo

04.02.2008 09:32, aktual.: 31.05.2010 00:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według najnowszych ustaleń naukowców, kobieta w czasie ciąży oraz w kilka miesięcy po porodzie może dodać swojemu dziecku nawet kilkunastu punktów IQ.

Według najnowszych ustaleń naukowców, kobieta w czasie ciąży oraz w kilka miesięcy po porodzie może dodać swojemu dziecku nawet kilkanaście punktów IQ. Przeciętnie ten wskaźnik obrazujący iloraz inteligencji u człowieka osiąga poziom około 100 punktów. W dość prosty sposób matka może go podwyższyć.

Specjaliści twierdzą, że w czasie ciąży panie powinny spożywać ryby morskie i inne owoce morza. Są one bowiem bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które mają silne działania przeciwzapalne i korzystnie wpływają na układ krwionośny. Ich pozytywny wpływ na rozwój płodu jest wielokrotnie większy od ewentualnych konsekwencji dostania się do organizmu dziecka szczątkowych ilości rtęci, które mogą się znaleźć w tego typu pokarmie.

Co ważne, omega-3 zawierają tylko ryby żyjące w warunkach naturalnych, a nie w hodowli (ze względu na paszę, która się je żywi, te ostatnie dostarczają organizmowi człowieka tłuszczów omega-6). Ten dobry związek znajdziemy też w różnego rodzaju suplementach, np. w dostępnych w aptekach rybim oleju w kapsułkach. Jak wyliczyli badacze, taka morska dieta stosowana przez ciężarne kobiety dodaje ich dzieciom średnio po 6 punktów IQ.

Jeszcze więcej, bo średnio nawet siedem punktów, można dodać oseskowi już po urodzeniu. - Iloraz inteligencji zwiększa karmienie w sposób naturalny – ustalili właśnie ponad wszelką wątpliwość amerykańscy naukowcy. Wszystko dzięki zidentyfikowaniu genu FADS2, który ma odpowiadać za przetwarzanie mleka matki w pożywienie dla mózgu.Zakończone niedawno badanie trzech tysięcy matek z Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii miało potwierdzić pozytywne efekty działania mleka matki.

Do podobnych wniosków doszli specjaliści z Wielkiej Brytanii. Przez 60 lat skontrolowali iloraz inteligencji 1,4 tys. osób. Wyniki nie pozostawiły wątpliwości – niemowlęcia karmione naturalnym pokarmem odnosiły większe sukcesy w dorosłym życiu, częściej awansowały w hierarchii społecznej.

Trzeba dodać, że część medyków zachowuje wstrzemięźliwość wobec tych najnowszych ustaleń. Zwracają uwagę, że wyższe IQ może być efektem wtórnym, wynikać np. z dobrego zdrowia dziecka, a nie jedynie karmienia go piersią matki. - Matczyne mleko zawiera wiele odżywczych substancji, które pozytywnie wpływają na stan zdrowia dziecka, co może być niezbędnym czynnikiem stymulującym rozwój, także intelektualny – sądzi część ekspertów.

Inna sprawa, na którą zwracają uwagę naukowcy sceptyczni wobec teorii o dodawaniu dziecku IQ poprzez karmienie go piersią, to wyniki badań pokazujące, jakie matki się na to decydują. Najczęściej są to kobiety wykształcone, które więcej czasu poświęcają potomkowi. To – jak tłumaczy część badaczy – może wyjaśniać tajemnicę wyższego IQ u dzieci karmionych piersią.

Sposób karmienia to nie jedyny sposób na podwyższenie IQ swojego dziecka. Na Zachodzie w sklepach dla przyszłych rodziców sprzedaje się płyty z muzyką poważną. Trafiły na nią specjalnie wyselekcjonowane kompozycje mające się przyczynić do lepszego rozwoju dzieci.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także